Середа 01 березня 2017

Українські режисери – переможці театральної програми Taking the Stage Британської Ради в Україні – протягом березня-квітня 2017 року представлять  прем’єри нових постановок за п’єсами британських сучасних драматургів на театральних майданчиках міст України.

У червні 2016 році Британська Рада у партнерстві з НГО «Театральна Платформа» та британськими театрами, які працюють з сучасною драматургією, – Young Vic(Лондон), Live Theatre (Ньюкасл), Hull Truck Theatre (Галл) та Sherman Cymru (Кардіфф) – провели всеукраїнський відкритий конкурс для режисерів-початківців та театральних компаній на постановку п’єс сучасних британських авторів вперше перекладених українською мовою. Після двох етапів конкурсу: розгляду заявок та сценічних читань – британсько-українська експертна група визначила чотирьох переможців:

  •   Кіра Малініна та «Лабораторія театру» (Харків);
  •    Євген Мерзляков та Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр (Сєвєродонецьк);
  •     Тамара Трунова та Київський національний академічний театр оперети (Київ);
  •     Олена Авдєєва та театр «Арабески» (Харків).

Переможці отримали часткове фінансування постановок, авторські ліцензії на п’єси, інформаційний супровід своїх вистав, менторську підтримку британських фахівців та можливість стажування у британському театрі.  

Крім чотирьох переможців, експертна група відзначила ще дві команди – Вікторію Філончук та Обласний академічний український музично-драматичний театр (Чернігів)  і Дмитра Захоженка з Новим драматичним театром на Печерську (Київ).

Анна Бубнова, керівник мистецької програми в Україні: «З нетерпінням чекаю на результати роботи і сподіваюсь, що програма “TakingtheStage” через нові переклади та можливості спілкування з британськими та українськими колегами, надихнуло режисерів-переможців піти на творчий ризик, вийти за усталені рамки та спробувати себе на новій території».  

Ірина Чужинова, співзасновник ГО «Театральна Платформа»: «Театр як такий – одне із найкращих місць для зближення та взаємопорозуміння, зокрема і різних культур. У 2016 році сучасні британські п’єси зустрілися із шістьома молодими українськими режисерами… Результат цих зустрічей викликає величезну цікавість. Але проект “TakingtheStage” не стільки про результат, скільки про можливість почути іншого і висловитися самому, про ті нові контакти, які виникли протягом кількох етапів проекту. Мені здається, саме у розпочатому діалозі і є найбільша художня цінність».

Євген Мерзляков, режисер-переможець конкурсу: «Участь у програмі “TakingtheStage” дала мені неоціненний досвід; багато чого довелося робити вперше - від заповнення заявки та підготовки до сценічних читань до спілкування з британським режисером. Завдяки Рейчел ОРіордан привіз додому впевненість у своєму задумі та багато нових практик, які одразу ж почав застосувати, працюючи з акторами. Однак чи не найбільше задоволення я отримую від того, що вперше маю такий об’єм самостійності в реалізації свого задуму.»                                                      

Довідка про вистави:

Вистава Євгена Мерзлякова «Легені» – це пластична драма-піар за текстом Данкана Макміллана, що зосереджує увагу на сімейних стосунках чоловіка та жінки. Молода пара роздумує над тим, щоб народити дитину – так між ними виникає конфлікт. На свободу виходять страх, нерішучість, взаємні образи. Спроби виправдати це турботою про майбутнє ще ненародженої дитини зачіпають низку  проблем у взаєминах і ставлять питання про шляхи їхнього вирішення.

Постановка«Як боги впадуть, то безпечно не буде» Кіри Малініної за п'єсою Сельми Дімітрієвич – це історія складних стосунків дорослої доньки і матері. Їхнє життя схоже на ходіння по колу: нескінченні розмови про погоду, чаї, батька, бойфренда, тітки і знову про погоду. Але зовнішня стабільність приховує за собою вир почуттів. Обидві жінки шукають вихід із цього кола, можливість побачити одна одну без звичних масок і ритуалів, живими і вразливими.

Вистава-синтез сценічних жанрів «Під небом синім» авторства Девіда Елдріджа режисерки Тамари Трунової поєднує легковажність й ексцентрику оперети та глибокого психологічне опрацювання сценічної дії, притаманне драматичному театру. В основу п'єси покладено історію про абсурдне нагромадження випадковостей у житті людини. Герої історії розгублені та дезорієнтовані у світі, де так багато всього: речей, інформації, стресу, випадкових людей та подій. Вони шукають у життєвому безладі одне одного і себе самих.

Ще одна версія п’єси «Як боги впадуть, то безпечно не буде» від Вікторії Флончук – це історія доньки, що намагається розібратись у непростих відносинах з матір'ю і знайти для себе її прощення. Вистава розповідає про непорозуміння рідних людей і ті страхи, що заважають їм бути відвертими і сприймати близьких такими, які вони є.

Дмитро Захоженко представить власну версію п’єси «Легені», яку назвав виставою про повітря. Про людей, що живуть поруч з нами, жадібно дихаючих киснем. Про тиху дрімоту тропічних лісів. Про глибоководних риб. Про сліди динозаврів в пустелі. Про мурах, які будують спільний дім. Про маленькі рішеннях, які назавжди змінюють наше життя. Про саме життя, що невидимим потоком змиває все на своєму шляху.


Програма Taking the Stage здійснюється у партнерстві з ГО «Театральна платформа» та чотирма британськими театрами, які працюють з новою драматургією: Young Vic (Лондон), Hull Truck (Галл), Live Theatre (Ньюкасл) та Sherman Cymru (Кардіфф). Режисери і продюсери цих театрів допомагали переможцям упродовж виробничого періоду. Програма також передбачала стажування у британських театрах, публічні майстер-класи і воркшопи, грошову винагороду переможцям та комунікаційну підтримку готових постановок.

Експертна група проекту, що відбирала фіналістів і переможців програми, складала з представників партнерських британських театрів, Британської Ради та українських театральних фахівців: режисера Дмитра Богомазова, театрознавиці Ганни Веселовської і драматургині Наталі Ворожбит,  режисерів Гболахана Обісесана (YoungVic), Грема Томпсона (LiveTheatre), Гетіна Еванса (ShermanCymru) та продюсера Роуен Раттер (HullTruck). 

Для отримання додаткової інформації, будь ласка, відвідайте: www.britishcouncil.org.ua. Підтримуйте з нами зв’язок через www.facebook.com/BritishCouncilUkraine та www.twitter.com/uaBritish.

 

ГО «Театральна Платформа» – створена у 2013 році як організація театральних менеджерів, кураторів. Опікується різними мистецькими та освітніми проектами. Зокрема, проводить Фестиваль молодої української режисури імені Леся Кубаса. У 2015-2016 рр. – партнер Британської Ради у реалізації театральних програм.