«Богема» — лірична опера Джакомо Пуччіні на лібрето Джузеппе Джакоза та Луїджі Іллік. Два відомі італійські лібретисти працювали над оперою трохи більш як два роки, у той час як сам композитор створив для неї музику за вісім місяців.

В її основі — драма, сюжет якої запозичений з роману «Сцени з життя богеми» французького письменника Анрі Мюрже. У ній йдеться про життя талановитих артистів — письменників, музикантів, художників, що проживали у Латинському кварталі Парижа. Всі вони були гедоністами, що любили красиве життя, постійно мріяли та жили очікуванням кращих часів. Але життя не поспішало нагородити їх за очікування — коли щастя здавалося таким близьким, зовсім скоро воно ставало недосяжним. Але опера La bohème показує не лише особисту трагедію героїв – вона відкриває яскраві сцени з життя артистів, які весело й безтурботно долають всі труднощі бідності.

Музика опери посилює відвертість картини, в якій композитор проявив себе як справжнього психолога. За допомогою музики він майстерно акцентує увагу глядача на характерах героїв, а оркестр грає на почуттях глядача, раз по раз посилюючи емоції. Лірична, а деколи й сентиментальна мелодія, змінюється стрімкими й жвавими музичними темами. Але навіть попри жадібність до життя, Пуччіні нагадує, що смерть неодмінно забирає своє.