Британська Рада в Україні та ГО «Театральна Платформа» відкривають прийом заявок на участь у конкурсній програмі “Taking the Stage 2018”.  

Ви вільні обирати будь-який твір британської літератури, що існує в офіційному перекладі або знаходиться у перекладі на момент подачі заявки. Ми не обмежуємо вибір режисерів та театрів назвами конкретних творів, а лише задаємо тему.

Ми запрошуємо вас попрацювати із темою «Відкриті суспільства: «минуле є прологом»? («Минуле є прологом,  а майбутнє здобути мусим – ви і я». Вільям Шекспір, «Буря», Акт 2 Сцена1, переклад М. Бажана)

Суть конкурсу залишається незмінною – ми чекаємо на художньо-оригінальні, суспільно значимі та сміливі проекти подані спільно українським театром та режисером.

Ми не встановлюємо жодних обмежень щодо віку аплікантів та форм власності театрів (єдина умова – театр має бути зареєстрований як юридична особа). 

Цього року члени британсько-українського журі оберуть двох переможців, що на підготовчому етапі роботи над постановкою отримають менторську підтримку від членів журі; грошову винагороду в розмірі 50, 000 гривень на реалізацію спектаклю;  очищення прав на твори, які цього потребують; розробку афіш у співпраці з провідними українськими дизайнерами; створення відеоролика та відеозапис прем’єрного спектаклю; рекламну та PR-підтримку прем’єр.  

Надсилайте свої заявки на скриньку theatre@britishcouncil.org.ua з приміткою Taking the Stage 2018. 

Останній день прийому заявок 29 липня 2018 року (до 23.59 за київським часом).

Цьогорічна тема: "Відкрите суспільство: чи є минуле прологом"?

Одна з найбільш захоплюючих сцен у Вільяма Шекспіра – у п’єсі «Буря» (Дія друга). У ній Антоніо переконує свого брата Себастьяна вбити їхнього батька. Вони не мають вибору, стверджує Антоніо. «Минуле є прологом, –  говорить він братові, – а майбутнє здобути мусим – ви і я». Самою долею судилось їм опинитись у цьому моменті часу і, щойно батько помре, на них чекають великі справи.

Зміни, говорить нам п’єса, неминучі, і саме тут починається цікаве. Шекспір, випередивши думкою свій час, припускає, що найголовніше – наша особиста відповідь на виклики, якими супроводжуються кардинальні зміни. Що відповість Себастьян на цю вимогу долі?

Як ми реагуємо на реальні чи потенційні зміни? Сучасне покоління краще за попередні готове до аналізу змін та внесення їх у нашу соціальну структуру. Ми маємо ширший доступ до інформації, технічних знань і способів втілення змін у суспільство, ніж будь-яке інше покоління за всю історію людства. У нас є інструменти, які дозволяють нам обернути невідворотні зміни собі на користь. Навіть швидкий погляд на історію ХХ століття доводить, що ми, нехай недосконало, саме так і зробили. Як вид, ми багато в чому подолали сильну емоційну привабливість, яка робила колоніалізм бажаним і тоталітаризм можливим. Ми обрали свободу і відкриті суспільства, структури яких здатні змінюватися. Ми достатньо розвинулись інтелектуально, щоб убезпечити себе від потрапляння у пастку єдиного, регульованого кимось способу мислення про різні явища – расу, стать, культуру, Бога, економіку, політичну владу, освіту, мистецтво і навіть долю. 

Чи нам це не вдалося?

Можливо, успіхи відкритого суспільства – соціальної структури, яка незмінно є неупередженою до альтернативних точок зору – призвели до такої кількості реальних і потенційних змін, з якою ми, як вид, вже не здатні впоратись? Чи свідчать сучасні політичні тенденції в західних демократіях, якими заохочуються ізоляціонізм, закриття кордонів, «етнічна чистота» та «традиційні цінності», про те, що ми готові повернутись до більш жорстких і менш толерантних соціальних структур свого минулого? І чи є ці тенденції відображенням свідомого вибору? Чи, можливо, протидія правам людини, особистій мобільності, економічній незалежності, імміграції та верховенству індивідуальної ідентичності є частиною нашої біологічної опірності змінам і набутої нами схильності до інерції? Зрештою, рисою всіх природних та інших явищ – від радіоізотопів до погодних систем і місцевої політики – є підтримування порядку з метою якщо не цілковитого уникнення, то хоча б мінімізації впливу хаосу та безладу. Можливо, «минуле є прологом» – це лише інший спосіб стверджувати, що ми не здатні опиратись своєму онтогенезу. Ми є такими, якими є.

Дехто мириться із цим сумним твердженням, припускаючи, що від нашого прологу – нашого минулого – не втекти: наші спадкові інстинкти ніколи не залишать нас у спокої. Ми створені, щоб здійснювати владу. І якщо це знадобиться для гарантування нашого виживання, ми, як вид, будемо протистояти таким концепціям, як вільний обмін думками та гідність у самобутності. Інший відомий британський автор описав цей стан так: «Якщо ти жадаєш побачити картину майбутнього, то уяви чобіт, що чавить людське обличчя – вічно» (Джордж Орвелл, «1984»).

Власне кажучи, альтернатива цьому – розвиток прогресивного, відкритого суспільства – навряд чи менш тривожна, тому що й вона сповнена невідомості, непевності та ризиків. Проте дуже сильним аргументом є теза, що життя за принципом «живи й дай жити іншим» є єдиним по-справжньому цивілізованим шляхом вперед. Надалі розвивати нашу здатність до добросердя. Розкривати обійми «Іншому». Відкривати себе кожному впливу, толерантно сприймати будь-яку відмінність і, таким чином, виживати і навіть процвітати.

Перед нами, очевидно, стоїть вибір. 

Розгляньте ці думки як запрошення до участі в програмі Taking the Stage: 2018 і зверніться у своїй  драматургічній майстерності до питання: «Відкрите суспільство: чи є минуле прологом?». 

Ключові етапи проекту

Програма Taking the Stage складається з декількох етапів:

1.Підготовка заявки: після анонсу конкурсу режисерам дається два місяця на підготовку спільної заявки. Заявка складається із аплікаційної форми, яку потрібно заповнити, гарантійного листа від керівника театру, СV режисера.

2.Розгляд заявок членами британо-українського журі: отримані заявки переглядаються на відповідність основним критеріям програми, перекладаються та відправляються членам журі, які виставляють бали кожній аплікаційній заявці. На основі балів складається шортліст конкурсу з 10-12 постановок.

3.Підготовка до сценічних презентацій: режисерів та театри, які потрапили до шортліста, запрошують до Києва, аби вони репрезентували 20 хвилинні ескізи своїх робіт членам журі конкурсу та широкій публіці.  На підготовку до сценічного читання у режисера та театру є один місяць.

4.Сценічні читання: фінальний етап конкурсу – це можливість для учасників презентувати задум вистави на театральній сцені, а членам журі - дізнатися більше про задум режисера. Від сценічного показу очікують, передусім, візуалізації жанру майбутньої вистави, сценічної подачі акторів та лаконічного режисерського рішення. Британська Рада покриває проживання та проїзд учасників із регіонів. Однією з важливих умов участі у сценічних читаннях є дотримання прав інтелектуальної власності, зокрема, на музику, використану в ескізі. 

5.Фіналісти програми отримують: грант у розмірі 50,000 гривень на здійснення постановки; менторську підтримку від членів журі (приїзди британських членів журі відбуваються на початку та наприкінці підготовки вистави); очищення прав на сучасні п’єси, які цього потребують; інформаційну підтримку виходу прем’єр (дизайн афіші, спільне просування в соцмережах, відеозапис прем’єрної постановки та створення відеоролика на його основі).

Подати заявку

На першому етапі програми Taking the Stage 2018, що триває з 1 червня по 29 липня 2018 року,  ми запрошуємо режисерів та українські театри надіслати спільну заявку на участь у конкурсі.   

Заявка складається з наступних документів: 

  • Аплікаційної форми на участь у програмі (завантажти);
  • Гарантійного листа  від театру за підписом директора (форма довільна); 
  • CV режисера українською (та за можливості англійською) мовами (не більше 1 сторінки). 

Документи потрібно надіслати на скриньку проекту theatre@britishcouncil.org.ua з приміткою Taking the Stage 2018 до 29 липня 2018. 

 

Розклад конкурсу:

1 червня – 29 липня – прийом заявок

29 липня – 12 серпня  – переклад заявок  

13 серпня – 3 вересня  – розгляд зявок членами журі 

7 вересня  – анонс шортліста конкурсу 

10 –14 жовтня  – репетиції, публічна презентація проектів, інтерв’ю з членами журі; 

Листопад – грудень -  початок роботи над проектами переможцями,  роботи з менторами; 

Лютий – березень 2019 – прем’єри; 

Члени журі

Майя Гарбузюк – театральний критик, історик театру. Кандидат мистецтвознавства (2007), доцент (2011). Випускниця та аспірантка кафедри театрознавства Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого. У 1991-2001 рр. – працівник літературної частини Львівського національного театру ім. М. Заньковецької. Від 1999 р до сьогодні – асистент, згодом – доцент  кафедри театрознавства та акторської майстерності Львівського національного університету ім. І Франка. Головний редактор театрознавчого часопису "Просценіум". Голова Театрознавчої комісії Наукового товариства Шевченка. Член журі та експертних рад багатьох українських театральних фестивалів. Автор понад 200 наукових праць та критичних статей. Коло наукових зацікавлень: сценічна шекспіріана в Україні, історія іншомовного театру в Україні, історія театру у Львові, постколоніальні студії, порівняльне театрознавство, театрознавча імагологія. 

Ростислав Держипільський – директор-художній керівник Івано-Франківського обласного музично-драматичного театру ім. Івана Франка, викладач майстерності актора в Інституті мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника,  генеральний директор Міжнародного фестивалю актуального мистецтва «PORTO FRANKO», заступник Голови Національної спілки театральних діячів України, народний артист України. 

Серед основних векторів творчої та адміністративної діяльності Р.Держипільського: пильна увага до репертуарної політики театру, активне оновлення афіші поточного репертуару, орієнтація на найкращі зразки як класичної, так і сучасної української та європейської драматургії, запрошення до співпраці відомих українських режисерів, кадрова реформа у театрі (залучення до співпраці кваліфікованих спеціалістів різних профілів). Саме за період керівництва Ростислава Держипільського театр отримав статус «академічного».

З приходом Ростислава Держипільського театр відновлює активне фестивальне та гастрольне життя. Уперше за всю історію Івано-Франківського театру колектив здійснює гастролі за океаном. З виставою «Солодка Даруся» було відвідано 3 міста Канади (Оттава, Монреаль, Торонто) та 5 міст США (Нью-Йорк, Нью-Джерсі, Філадельфія, Клівленд, Чікаго).

Стас Жирков – директор-художній керівник Київського академічного театру «Золоті ворота», керівник напряму молодіжної політики Національної спілки театральних діячів України, заслужений артист України.

Окрім «Золотих воріт» співпрацює із різними театрами. Зокрема, на сцені Київського академічного Молодого театру поставив вистави: «Любов людей» Дмитра Богославського, «Потрібні брехуни!» за Івом Жаміаком та «Серпень: Графство Осейдж» Трейсі Леттса. На сцені Київського академічного театру на Подолі – «Дівчинка з ведмедиком, або Неповнолітня» за романом В. Домонтовича.  У 2016 році був запрошений до Магдебурзького театру, аби в рамках німецько-українського фестивалю «Дикий Схід. Подія Україна» випустити спектакль за п’єсою Павла Ар’є «На початку та наприкінці часів». У 2017 році разом із Павлом Ар’є та Магдебурзьким театром реалізував проект «Чому Михайло Гурман не вижив» – сучасна версія класичної п’єси Івана Франка «Украдене щастя». 

Вистави Стаса Жиркова представляли Україну на різних міжнародних фестивалях (Білорусь, Німеччина, Польща), на двох шоукейсах для європейських ETC та IETM. Лауреат театральних премій: вистави «Сталкери» та «Слава героям» за п’єсами Павла Ар’є у 2016 та 2017 роках були відзначені преміями «Київська Пектораль» у номінаціях – відповідно «Краща вистава камерної сцени» та «Краща режисура».