У 2016 Британська Рада в Україні розпочала співпрацю з Міжнародним бірмінгемським літературним фестивалем (Англія), започаткувавши програму резиденцій для українських письменників «3х3». У рамках торішнього партнерства Бірмінгемський літературний фестиваль став першою іноземною організацією, що представила свій кураторський проект на VII Книжковому Арсеналі — Alternative Albion.

Мета проекту — познайомити гостей Книжкового Арсеналу і столиці з читацькими практиками і культурою письма Об’єднаного Королівства. «Альтернативний Альбіон» включатиме низку подій з освітнім, перформативним, дитячим та дослідницьким фокусами. Заходи програми відбулися з 18 по 21 травня 2017 року на території Мистецького Арсеналу і не тільки. Почесним гостем проекту став всесвітньо відомий прозаїк, автор романів ідей і сатиричної прози Джонатан Коу

У Київ також завітали директор Бірмінгемського фестивалю і британської організації Writing West Midlands Джонатан Девідсон; публіцист, радіоведучий і журналіст Стюарт Маконі; літераторка Кіт де Вааль; дитяча письменниця Кет Везерілл; а також поет-перформер Алан «Kерлі» МакГітчі. 

У такий спосіб українські читачі змогли відкрити для себе найяскравіших сучасних авторів регіону Західний Мідленд — кожен із яких має «альтернативний» підхід до літературної творчості. Стюарт Маконі (Stuart Maconie) сполучив свою цікавість до популярної музики й соціальної політики із літературним талантом і створив цілий пласт текстів про альтернативну сучасну історію Об’єднаного Королівства. Джонатан Коу (Jonathan Coe) скористався спогадами про дитинство й юність у Західному Мідленді, коли писав гостро-сатиричні романи про дорослішання. 

Подібним чином Кіт де Вааль (Kit de Waal) скористалася матеріалом міжрасових сутичок в Англії початку 1980-х, щоби розповісти нерозказані доти історії. Алан «Керлі» МакҐікі (Alan ‘Kurly’ McGeachie) та Кет Везерілл (Cat Weatherill) використовують перформанс як виражальний засіб і як спосіб залучити до діалогу тих, кому є що сказати, бодай і не в літературний спосіб. Усі разом ці автори є альтернативою столичному книжковому світові: вони дають слово представникам регіону важливого в історичній площині та разом із тим — такого, що динамічно розвивається. 

Програма Бірмінгемського літературного фестивалю на Книжковому Арсеналі передбачала низку подій:

  • круглий стіл «Альтернативний Альбіон: сучасна література Великої Британії»;
  • публічне інтерв’ю із Джонатаном Коу «Викрити таємницю літературного героя і зберегти приватність реальної людини»;
  • відкриту дискусію «Дитина розказує дорослу історію: (не)страшні казки» за участі Кіт де Вааль;
  • обговорення книжки Джозефа Конрада (приміт. Коженьовського) «Серце пітьми» у читацькому клубі British Book Group у межах Року Джозефа Конрада-Коженьовського, що проходив у світі на честь 160-ї річниці з його народження;
  • подію «Wild Magic: Магічні історії з усього світу» від дитячої письменниці Кет Везерілл;
  • лекцію «Література та британська поп-музика», що передбачала знайомство з тенденціями і особливостями сучасної британської музики від письменника, дослідника і ведучого радіо BBC Cтюарта Маконі; публічну лекцію за його ж участі у студії Радіо Аристократи;
  • поетичний перформанс від британського поета Алана «Керлі» Макґітчі під відкритим небом, просто на виході з метро Арсенальна. 

Окремо варто відзначити захід «Промоція нового письменництва у Великій Британії: Найцікавіші кейси», що її спеціально для українського фахового середовища культурних менеджерів підготував Джонатан Девідсон, співзасновник і співдиректор Бірмінгемського літературного фестивалю, виконавчий директор британської організації Writing West Midlands і директор компанії Midland Creative Projects Limited, що займається літературними проектами.

Спеціально для гостей із Британії Книжковий Арсенал розробив проект «Київські історії» (Kyiv stories). В межах програми Alternative Albion британська делегація у повному складі вирушила у справжню експедицію Києвом, аби дослідити українську столицю, відчути її атмосферу і дізнатись, чим дихають її мешканці. Кожне місто має свої особливі запахи, звуки, кольори, будівлі, ритм і рух. І щоб їх вловити, часом потрібен свіжий погляд збоку. Есеї, зафіксовані у нотатках і фотографіях британських авторів, про місто і його мешканців стали частиною альтернативного путівника Києвом.

Про Західний Мідленд і Writing West Midlands

Західний Мідленд, регіон Об’єднаного Королівства, у 19 столітті став колискою Промислової революції. В останні кількадесят років він перетворився на освітній центр із одинадцятьма університетами й осередок виробництва високоякісних і високотехнологічних товарів, наприклад, автомобілі «Ягуар». Цей регіон також є малою батьківщиною багатьох відомих авторів — від Вільяма Шекспіра до сучасних письменників і поетів, як-от Девід Лодж, Гелен Кросс та Бенджамін Зефаная, а також п’ятеро авторів, котрі цього року беруть участь у програмі Alternative Albion.

Writing West Midlands («Райтін Вест Мідлендс»), — разом із якою Книжковий Арсенал готує програму Alternative Albion, — це регіональна літературна агенція, що опікується Західним Мідлендом (Англія). Саме вона відповідає за Бірмінгемський літературний фестиваль, одну з найеклектичніших літературних подій Об’єднаного Королівства. Торік у ньому взяли участь представники 14 країн, серед яких були й учасники резиденції «3х3», українські автори Галина Шиян, Любко Дереш та Володимир Рафеєнко, а також автори з усіх куточків Великобританії й Північної Ірландії. Writing West Midlands також співпрацює з сотнями авторів — як початківців, так і цілком досвідчених, — і допомагає їм творчо розвиватися. Агенція Writing West Midlands дбає й про літературне майбутнє: вона опікується найбільшою в Об’єднаному Королівстві щорічною програмою з понад 200 письменницьких майстер-класів і майстерень для дітей та молоді.

Партнери програми

Радіо Аристократи, Остання Барикада

Зовнішні посилання