Envision Sound 2020/21

У листопаді 2020 року Британська Рада в Україні запустила першу програму грантів для композиторів Envision Sound за підтримки партнерів Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, Фестивалю актуальної анімації та медіа-мистецтва LINOLEUM та Національного центру Олександра Довженка. Програма спрямована на те, щоб надати новим британським композиторам можливість написати оригінальні саундтреки до українських фільмів. Це сприятимиме встановленню міцніших зв’язків між Україною та Великою Британією в часи викликів, пов’язаних з пандемією. Ми отримали 161 заявку, багато з яких  високої якості. Разом з партнерами ми раді оголосити імена трьох композиторів, які отримають гранти Envision Sound. 

Гранти отримають:  

Хлоя Найббс. Хлоя створюватиме саундтрек до короткометражного анімаційного фільму «Сьогодні» режисерки Юлії Шалімової. Її менторкою стане Енріка Шандроне.  

Хлоя Найббс – композиторка, яка досліджує сторітелінг, театральність та маргіналізовані голоси, ставлячи особливий акцент на феміністичні перспективи. Її роботи належать до Британської музичної колекції, включають композиції для опери та музичного театру, оркестру, хору, камерну музику, авторські пісні. Її музика звучала на радіо BBC 3 і виконувалась багатьма ансамблями, включаючи Riot Ensemble, Birmingham Opera Company та Project Instrumental. Робота Хлої також отримала підтримку від PRS Women Make Music Scheme та Jerwood Arts. 

Ела Орліенс. Ела працюватиме над музикою до фільму «Процес Бейліса» (1917) режисера Миколи Брешко-Брешковського, наданого кіноархівом Національного центру Олександра Довженка. Ніл Бренд стане ментором Ели на наступні кілька місяців. 

Ела Орліенс – виконавиця електронної музики, художниця, дослідниця та композиторка, яка живе в Лондоні. Її робота поєднує в собі елегантні, нуарні лементування, пишні та атмосферні фрагментовані оповіді, які з’явилися під різним впливом: починаючи від Радіофонічної майстерні BBC до серії дисків «Éthiopiques» та музики кінокомпозитора Бернарда Геррмана. З моменту свого сольного дебюту «Низьке Сонце / Високий Місяць» у 2008 році Орліенс отримує міжнародне визнання критиків за каталог робіт, що продовжує поповнюватися. 

Орліенс гастролювала у Великобританії, Європі, США та Канаді, виконуючи музику в MoMA PS1, Нью-Йорк; MoCA, штат Массачусетс; на Венеціанській бієнале та в TATE, Великобританія. Вона працювала над кількома альбомами, саундтреками до фільмів, а також театральними та оперними творами. Вона також завершила ремікс роботи нью-ейдж новатора Ларааджі для музичного лейблу Warp, а її альбом «Circles Of Upper and Lower Hell» потрапив у шорт-лист Шотландського альбому року в 2017 році. Після виступу Орліенс з аудіовізуальної композицією «Night Voyager» за мотивами архівів NASA на фестивалі Sonica, вона приєдналися до списку Cryptic Artists у 2020 році. Вона є кандидаткою наук у галузі музики в Університеті Глазго. 

Джо Рейнджер. Джо писатиме новий саундтрек до фільму режисерки Олени Сіятовської «Ваша Мішель» під керівництвом менторки Нейніти Десаї.   

Джо Рейнджер – музикантка і композиторка з класичною освітою, яка живе у Лондоні. Вона є членом знімальної групи BFI Network x BAFTA і входить до складу Молодіжної ради та Комітету з питань медіа в Ivor’s Academy. Також Джо має ступінь бакалавра в галузі музики (Університет Шеффілда – 2018) і магістра зі створення музики для кіно та телебачення (Кінгстонський університет – 2020). За короткий час роботи в цій індустрії вона працювала над різноманітними проектами, серед яких були короткометражні та художні фільми, продакшн-музика та альбоми виконавців. Зараз вона закінчує свій дебютний EP із сольною тромбоновою музикою.  

Крім того, нещодавно вона заснувала Audio Artemis – колектив для жінок у семплінгу. Метою колективу є підтримка та просування голосів жінок та гендерних меншин у світі аудіосемплінгу.   

Джо любить створювати насичену та захоплюючу оркестрову, синтезаторну та гібридну музику – багату на мелодії та гармонії – і спирається на свій великий оркестровий досвід мультиінструменталістки та співачки. Джо чудово  розповідає історій, які торкаються людської драми: як універсальної, так і конкретної. Вона прагне писати музику, яка допоможе людині  на глибокому емоційному рівні зрозуміти світ та людей навколо себе. 

Режисерки: 

Юлія Шалімова. Режисерка, дизайнерка, ілюстраторка. Народилася у Києві. Вивчала графічний дизайн у Київській державній академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. М. Бойчука. Майже 10 років працювала графічною дизайнеркою в поліграфії. З 2010 року співпрацює з різними видавництвами як ілюстраторка. За цей час було видано 9 книг з її ілюстраціями.  

У 2018 році Юлія Шалімова закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого, де вивчала режисуру анімаційного фільму (майстерня Євгена Сивоконя). Режисерка анімаційних короткометражних фільмів «Мандри» (2017, курсовий проект), «Ромео і Джульєтта» (2018, дипломний проект), анімаційного кліпу «Відчиняй» на пісню «На волю» етнічно-джазового гурту «GANNA» (2020), що отримали нагороди в Україні та за кордоном. Була номінанткою на Національну кінопремію «Дзиґа» у категорії «Анімація» (Україна, 2019), є переможницею міжнародного конкурсу «Shakespeare Shorts» (Велика Британія, 2020). 

Олена Сіятовська. Художниця та режисерка. Народилася у Чеській Республіці. Виросла в Дніпрі, навчалася в Дніпровському національному університеті ім. О. Гончара (Україна) та Університеті Мистецтв у Познані (Польща), живе і працює у Києві. Сіятовська зосереджується на соціальних відносинах, правах людини та ідентичності в цифровому вимірі. У 2019 році отримала стипендію «Gaude Polonia» від Міністерства культури Польщі та брала участь у виставках та резиденціях в Україні, Польщі, Литві та Німеччині. «Ваша Мішель» – режисерський дебют Сіятовської.

Біографії британських менторів

Енріка Шандроне

Енріка Шандроне вивчала традиційну та сучасну музичну композицію та гру на фортепіано в Італії, поступово привносячи свої майстерність і досвід у кінематограф із 2006 року. З 2009 року вона живе в Лондоні, де перебуває у контакті з високопрофільним світом міжнародної індустрії кіномузики. Працювала над музикою до фільмів «Гнів Титанів» (2012), «Чжункуй» (2014), «Рауль Табурін» (2018) – як помічниця лауреата нагороди «Еммі» Хав'єра Наваррете, а також над стрічками «Життя» (2017) та «Книга джунглів: Початок» (2018) – у ролі асистентки відомого оркестранта Ніколаса Додда. Енріка створює саундтреки до фільмів, документальних стрічок, анімацій, телевізійних реклам з усього світу та музичних бібліотек (EMI). Її музика та аранжування звучали на BBC Radio 3 (Велика Британія), Radio Rai 3 (Італія), Amazon Prime Video, Channel 5.

Нейніта Десаї 

Володарка премії BAFTA BREAKTHROUGH BRIT 2016-2017 Нейніта Десаї — провідна композиторка Об’єднаного Королівства. Вона є номінанткою премії Ivor Novello 2020 та була визнана Проривною композиторкою 2020 року Міжнародною асоціацією кіномузичних критиків. Вона працювала над музикою до незліченної кількості фільмів, які номінувалися на нагороди BAFTA, Оскар та Еммі. PRS віддав Десаї 2 місце серед 10 найкращих авторів музики, роботи яких найчастіше використовувалась у кіно і телебаченні до 2018 року. Серед останніх релізів Нейніти – номінація на Оскар 2020 та робота над документальною стрічкою «Для Сами», яка стала призером BAFTA, BIFA, SXSW та Каннського кінофестивалю, а також була номінована на BIFAs 2019 за найкращу музику. Серед останніх проектів – фільм «Неприборкана Румунія», найуспішніший румунський неігровий фільм 2018 року, драма періоду Другої світової війни «Ворог всередині», психологічний хорор «Видима темрява» [BFI] та інтерактивна гра / відеогра «Telling Lies» — один з найкращих релізів 2019 року серед критиків від Annapurna Interactive, включаючи визнання серед 5-ти найкращих саундтреків для відеоігор від Scala Radio та Music + Sound Award, яку отримав титульний трек. 

Ніл Бренд 

Ніл Бренд акомпанує німим фільмам понад 30 років на регулярній основі в Лондоні у кінотеатрі Британського інституту кінематографії, а також у різних куточках Великої Британії та на кінофестивалях по всьому світу. 

Навчаючись спершу на актора, він прославився як письменник, виконавець, композитор з відеорелізами до таких фільмів, як «Південь», «Ринг» Альфреда Хічкока, «Пікаділлі» (представленого у Лінкольн-Центрі) і видатного загубленого фільму «Життя і часи Девіда Ллойд Джорджа». 

Ніл набуває популярності як телеведучий BBC4 завдяки його надзвичайно успішним програмам Sound of Cinema, The Music that Made the Movies і Sound of Song, також він є ведучим кінопрограми на Radio 4. Ніл Бренд є співробітником Університету Аберіствіт та запрошеним професором Королівського коледжу музики. Він вважається одним з найкращих акомпаніаторів в імпровізації на фортепіано у світі.

Ключові дати

21 жовтня – 21 листопада 2020 – прийом заявок від композиторів та режисерів 

14 грудня – 18 грудня 2020 – оголошення результатів на сайті та сторінках соціальних мереж Британської Ради і відповідних партнерів

21 грудня – 12 березня 2021 – створення музики, менторські сесії

26 березня – 4 квітня 2021 – презентація документального проекту-переможця на Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA 

1-5 вересня 2021 – презентація анімаційного проекту-переможця на Фестивалі актуальної анімації та медіа-мистецтва LINOLEUM

Контекст

Envision Sound – міжнародна освітня програма для композиторів із України, Туреччини, Ізраїлю та інших країн Східної Європи та Центральної Азії, які бажають розвивати свої уміння в написанні музики для кіно. Це унікальна програма з вдосконалення навичок, отримання менторської підтримки і розширення контактів для представників кіно- та музичної індустрій, створена Британською Радою в Україні  у партнерстві з  Національним центром Олександра Довженка. Протягом трьох циклів програми у 2017-2020 роках 33 кінокомпозитори стали випускниками Envision Sound. Майже половина з них отримали можливість написати нову музику до сучасних та архівних українських фільмів. Більше про програму можете дізнатися тут.