©

 Поліна Карпова, без назви, 2018

Ми відкрили виставковий сезон 2018 року презентацією робіт учасників програми SWAP: UK/UKRAINE. Вісім художників брали участь у мистецьких резиденціях в Україні та Великій Британії у 2017-му й показали результати своїх візуальних досліджень у ЄрміловЦентрі в Харкові з 16 березня по 15 квітня 2018 року.

Вісім художників із України та Великої Британії (Поліна Карпова, Марія Куликовська, Антон Лапов, Вова Воротньов; Кунг Хва Шон, Стівен Шіхан, Вікі Торнтон, Адам Волкер) представили підсумки свого перебування в резиденціях у рамках програми SWAP: UK/UKRAINE. Кураторська команда фінальної виставки — Олена Касперович (ЄрміловЦентр), Ілля Заболотний (Британська Рада). Куратор освітньої програми виставки — Анастасія  Хлестова (Харківська муніципальна галерея).

«Мистецтво змінює нас і дозволяє краще розуміти одне одного, знаходити спільні цінності й шанувати те, що нас відрізняє. Сучасні мистецькі резиденції — це не тільки можливість подорожувати, це знайомство з новими культурними контекстами й художніми практиками, це можливість презентувати себе і свою країну в світі, набуття нового цікавого досвіду і поштовх до мистецького та особистісного розвитку. Глобальна крос-культурна комунікація, що створюється завдяки мистецьким резиденціям, — важлива складова міжкультурного діалогу України й Великої Британії. Задоволена, що спільно з Британською Радою в Україні, нам вдалося зробити свій внесок у цю справу», — Наталія Іванова, директор ЦСМ «ЄрміловЦентр», Харків.

«Ми надзвичайно раді успішному продовженню нашої програми резиденцій SWAP для художників і кураторів. Другий рік поспіль завдяки плідній співпраці з нашими партнерами у Великій Британії й Україні нам вдається створювати унікальний калейдоскоп-мозаїку активних взаємовпливів, обмінів і співпраці між культурними середовищами двох країн. Цього року ми організовуємо фінальну виставку з результатами візуальних досліджень наших резидентів 2017 року спільно з постійними партнерами програми — ЄрміловЦентром у Харкові. Головний наратив нашої виставки органічно доповниться насиченою освітньою програмою, кураторами якої виступають наші партнери – Харківська муніципальна галерея. На наш погляд, мистецькі дослідження, рефлексії та демонстрація художніми засобами здатності до дружнього діалогу й порозуміння між людьми надзвичайно важливі у наш час активних соціально-політичних змін»,Ілля Заболотний, співкуратор виставки, програмний менеджер мистецьких проектів Британської Ради в Україні.

Партнер фінальної виставки мистецьких резиденцій SWAP: UK/UKRAINE — ЦСМ ЄрміловЦентр (Харків). Партнер освітньої програми виставки — Харківська муніципальна галерея.

Фотографії з фінальної виставки SWAP у Харкові можете подивитися за посиланням.

Освітня програма

12 березня, 18:00 — лекція/artist talk Кунг Хва Шон та Стівена Шіхана — https://www.facebook.com/events/822771207930102/

13 березня, 17:00 — лекція/artist talk Поліни Карпової, Марії Куліковської та Вови Воротньова — https://www.facebook.com/events/1839961196023178/

14 березня, 16:00 — Crit 4.0 з Вікі Торнтон та Адамом Волкером — https://www.facebook.com/events/1539655806163172/

17 березня, 16:00 — екскурсія виставкою SWAP та Q&A сесія — https://www.facebook.com/events/2174393436105453/

SWAP: UK/UKRAINE

SWAP: UK/Ukraine — щорічна програма резиденцій Британської Ради в Україні для художників та кураторів. Програма реалізується у співпраці з Ліверпульською бієнале, наймасштабнішим фестивалем сучасного мистецтва у Сполученому Королівстві, та найбільш інноваційними й експериментальними мистецькими інституціями в Україні. З моменту запуску програми у 2016 році ми підтримали 20 резиденцій (18 для художників і 2 для кураторів) у Ліверпулі, Києві, Харкові, Музичах, Ужгороді та на півострові Бірючий в Азовському морі. SWAP має на меті поєднати художників з обох країн та підтримувати їхній розвиток у міжнародному середовищі. Також програма надає художникам час на дослідження, рефлексію й вивчення мистецьких традицій Великої Британії та України.

Більше про програму та освітню програму виставки http://www.britishcouncil.org.ua/programmes/arts/visual-arts/swap 

Біографії художників з Великої Британії

Кунг Хва Шон (нар. 1983, Південна Корея, живе та працює у Лондоні) досліджує взаємовідносини між містом та уявою людини. Наразі здобуває ступінь PhD у Королівському коледжі мистецтв Лондона. У своїй мультидисциплінарній практиці вона зосереджується на відкриттях психологічної ідентифікації у місті, присутності невидимої субстанції, та фантастичних візуальних враженнях, що витікають із непередбачуваних миттєвостей глітчів (візуальних збоїв) у місті.

Стівен Шіхан (нар. 1986, Біркенхед, Велика Британія) живе та працює у Біркенхеді. Шіхан отримав ступінь почесного бакалавра мистецтв у Віррал Метрополітен Коледжі за спеціальністю «образотворче мистецтво», а потім ступінь магістра образотворчого мистецтва з відзнакою Університету Джон Мура у Ліверпулі. Стівен здебільшого працює з перформансом, кіно та відеоартом, беручи у фокус своєї роботи абсурдне, красиве, тендітне, тимчасове існування, в якому він себе знаходить; у той же час зосереджуючи особливий інтерес на плинності життя.

Вікі Торнтон (нар. 1981, Дербі, Велика Британія) — мисткиня і кінорежисерка, що працює як з кіно, так і з візуальним мистецтвом. Її робота поєднує підходи документального й ігрового кіно в дослідженні стосунків між місцем, пам’яттю, перформансом та ідентичністю. Представляла фільми, зокрема, на кінофестивалях у Карлових Варах (Чехія) — у 2017-му, «Чорні ночі» у Талліні (Естонія), DOKLeipzig (Німеччина), Кембриджському кінофестивалі (Велика Британія), Alchemy Moving Image Festival (Шотландія), та в Клермон-Феррані (Франція) — в 2016-му. Закінчивши Королівський коледж мистецтв у Лондоні в 2011 році, зараз Торнтон здобуває PhD в Лондонському університеті королеви Марії.

Адам Волкер (нар. 1983, Брюссель, Бельгія) живе у Лондоні. Отримав ступінь магістра образотворчого мистецтва в Мистецькому коледжі Челсі. У своїх мистецьких практиках, заснованих на дослідженнях, Волкер намагається піднімати питання, що стосуються мистецької праці, виробництва і як вони можуть чи не можуть бути оцінені як вартісні, тривкі й важливі. Волкер використовує широкий спектр засобів, з-поміж яких домінують тексти, перформанс та відеоарт.

Біографії художників з України

Поліна Карпова (нар. 1992, Харків) — харківська мисткиня, що працює з фотографією. Випускниця Харківської державної академії дизайну та мистецтв 2013 року зі ступенем магістра історії мистецтва. Карпова продовжує традицію славнозвісної Харківської школи фотографії, одне з концептуальних правил якої — іронічний погляд на оточення. Вона займається фотографією з 2009 року, зосереджуючи увагу на дослідженні унікальної людської краси та взаємодії з індустріальними міськими пейзажами.

Марія Куликовська (нар. 1988, Керч) — мисткиня, архітекторка, акціоністка та кураторка. Закінчила Національну академію образотворчого мистецтва й архітектури в Києві (магістр архітектури, 2013) та Королівський інститут мистецтв Стокгольма (2016). У своїх напружених перформансах Куликовська досліджує не лише обмеження та слабкість власного тіла, але й жіноче тіло в публічному просторі. На її практику також впливає політична ситуація в Україні — вона звертається до питань конфлікту з Росією, анексії її рідного Криму та проблем переселенців.

Антон Лапов (нар. 1984, Луганськ) - митець, незалежний куратор та музеєзнавець (наразі живе і працює в Києві). Закінчив Національний університет «Києво-Могилянська Академія» (ступінь магістра археології та давньої історії) та Нову Художню Школу (курс «Медіа-арт для практиків», Київ, 2013). Координатор медіа-арт-колективу Арт-кластер R+N+D та організатор подій у сферах експериментальної електронної музики, медіа-арту та музеєзнавчих досліджень. Через історичну перспективу він досліджує зв’язки між минулим і сучасністю, актуальність застарілих (зокрема, пост-радянських) підходів у сучасному світі, а також зв’язки творів мистецтва й артефактів із географічними та соціальними одиницями.

Вова Воротньов (нар. 1979, Червоноград) — митець, що живе і працює в Києві. Його бекграунд — субкультура графіті та навчання на філософському факультеті Національного університету «Києво-Могилянська Академія». Воротньов працює з фотографією, інсталяцією, публічним мистецтвом, перформансом та ін. До його широкого кола зацікавлень належать як проблеми ідентичності в сучасній Україні, декомунізаційні процеси, (не)функціонування радянського публічного простору, так і, наприклад, фланерство й психогеографічні практики та реактуалізація локальних краєзнавчих музеїв у сучасному контексті.

Дивіться також