Британська Рада відкриває виставковий сезон 2019 презентацією робіт учасників програми SWAP: UK/UKRAINE. Дев’ять художників та одна кураторка брали участь у мистецьких резиденціях в Україні та Великій Британії у 2018-у році. Результати своїх візуальних досліджень вони покажуть у Музеї сучасного мистецтва Одеси з 22 лютого по 31 березня.

Цього року фінальна виставка проекту відбудеться в Одесі, і це не випадково. Одеса є містом-побратимом Ліверпуля, де проводиться одна з найбільших та найвпливовіших виставок сучасного мистецтва Сполученого Королівства - Ліверпульська Бієнале. Саме під кураторством команди Бієнале проходили резиденції для українських учасників проекту у Ліверпулі. Проведення фінальної виставки міжнародного проекту SWAP: UK/UKRAINE в Одесі має на меті активізувати роль міста в міжнародному культурному діалозі, стимулюючи розвиток локального культурного ландшафту й підтримуючи ідеї децентралізації.

Назва виставки «Вразливий стан» апелює до політичного, емоційного й соціального контексту, який відображають роботи дев’ятьох митців з України та Великої Британії (Анни Кахіані, Ніколая Карабіновича, Вікторії Миронюк, Дани Венеції, Хелен Фленеган, Джайміні Патель, Мартіма Рамоша, Рікардо Матлакаса, Сюзанни Старк).

Куратори фінальної виставки — Ілля Заболотний (Британська Рада) та Ліна Романуха (фонд ІЗОЛЯЦІЯ), зазначають: «Розпочавши підготовку до фінальної виставки, ми відразу звернули увагу на те, що всі учасники резиденцій в своїх роботах у тій чи іншій мірі апелюють до стану вразливості, непевності, тривожного очікування змін. Амплітуда цих переживань охоплює як індивідуальний тілесний досвід, емоції, приховані травми, так і глобальні геополітичні виклики: мілітаризацію, відмежування, кризу усталених соціальних парадигм. На виставці буде представлено широкий спектр виражальних засобів, обраних художниками у своїх роботах: відео інсталяції, звукові композиції, графічні твори, тексти, об'єкти, фотографії. Дехто використовував для художніх рефлексій власне тіло, а комусь навіть довелось створити макет танку»

«Глобальна крос-культурна комунікація, що створюється завдяки мистецьким резиденціям, – важлива складова міжнародного діалогу. Співпраця між такими різними країнами як Великобританія і Україна стає підґрунтям для вкрай цікавих рефлексій та новацій в культурі взагалі й в сучасному візуальному мистецтві зокрема,» – прокоментував Семен Кантор, директор Музею сучасного мистецтва Одеси.

«Третій рік поспіль завдяки плідній співпраці з нашими партнерами у Великій Британії й Україні нам вдається створювати унікальний калейдоскоп активних взаємовпливів, обмінів і співпраці між культурними середовищами двох країн. На наш погляд, мистецькі дослідження, рефлексії та демонстрація художніми засобами здатності до дружнього діалогу й порозуміння між людьми надзвичайно важливі у наш час активних соціально-політичних змін»,Саймон Вільямс, Директор Британської Ради в Україні Британської Ради в Україні. 

SWAP: UK/Ukraine — щорічна програма резиденцій Британської Ради в Україні для художників та кураторів. Програма реалізується у співпраці з Ліверпульською бієнале, наймасштабнішим фестивалем сучасного мистецтва у Сполученому Королівстві, та найбільш інноваційними й експериментальними мистецькими інституціями в Україні. З моменту запуску програми у 2016 році в рамках програми було проведено 30 резиденцій (27 для художників і 3 для кураторів) у Ліверпулі, Києві, Харкові, Львові, Одесі, Музичах, Ужгороді та на пів острові Бірючий в Азовському морі. SWAP має на меті поєднати художників з обох країн та підтримувати їхній розвиток у міжнародному середовищі. Також програма надає художникам час на дослідження, рефлексію й вивчення мистецьких традицій Великої Британії та України.

Відкриття виставки 22 лютого о 19:00
Партнер фінальної виставки мистецьких резиденцій SWAP: UK/UKRAINE — Музей сучасного мистецтва Одеси. 

Адреса:
Музей сучасного мистецтво Одеси
Одеса, вул. Белінського, 5

Графік роботи виставки: 
Ср. — Сб.: 12:00 — 19:00
Нд.: 12:00 — 18:00
Пн-Вт — музей зачинено 
Вхід на виставку безкоштовний

В рамках виставки відбудуться освітні події паралельної програми – зустрічі з митцями, artist talks, екскурсії виставкою. Докладніше – на фейсбук сторінці події 

Більше про програму та освітню програму виставки 

Митці з України

Анна Кахіані (нар. 1991, Ковель) живе і працює в Києві. Отримала ступінь магістра з маркетингу та реклами (2013) у Київському національному торговельно-економічному університеті. З 2015 року бере участь у художніх програмах: «Studio Visit» та «Нова художня школа: Liquid City» від Культурного Проекту, театральна група «Правда/перспектива»; закінчила курс «Artist» у Kyiv Academy of Media Arts (2016). У своїх проектах Анна фокусується на власному досвіді і переживаннях, використовуючи різні медіа: інсталяції, відеороботи, фільми. ЇЇ зачіпають теми психологічних станів, пам’яті і тілесності, трансформації власного сприйняття публічного або іншого простору. Анна перебувала на резиденції в Ліверпулі протягом листопада-грудня 2018 року.

Ніколай Карабінович (нар. 1988, Одеса) живе і працює у Києві та Одесі. У 2011-му закінчив філософський факультет Одеського національного університету імені І. І. Мечникова і як художник працює з відео, текстом, звуком і перформативними практиками. У своїй практиці апелює до категорій місця і часу. Значний інтерес Карабіновича — в “мінливих ідентичностях” постсоціалістичної Східної Європи, зіткненнях між новими націоналістичними рухами та суперечностями в історичних наративах. Ще один важливий напрямок його роботи — робота з музичним архівом як універсально зрозумілим ресурсом для дослідження змін політичного, історичного і соціального контексту сучасності. Ніколай перебував на резиденції в Ліверпулі протягом листопада-грудня 2018 року.

Вікторія Миронюк (нар.1985, Коломия) — міждисциплінарна мисткиня, що займається, серед іншого, перформансами й театром. Отримала ступені магістра з теорії культури в НаУКМА (Київ), магістра з практики перформативних мистецтв і візуальної культури (Мадрид), пройшла аспірантську програму досліджень перформансу й сценографії (Брюссель). Вікторія працює над проектами на стику перформативних, учасницьких та візуальних мистецьких практик, які досліджують проблематику ритуальних структур, їх меж та можливостей. Вікторія перебувала на резиденції в Ліверпулі протягом листопада-грудня 2018 року.

Куратор з України

Ліна Романуха (1985, Рівне) – арт-менеджерка та кураторка, отримала ступінь магістра з культурології НаУКМА. Працювала у різних мистецьких інституціях, серед яких Центр театрального мистецтва ім. Леся Курбаса, Карась Галерея, PinchukArtCentre. Після резиденції у Delfina Foundation (Лондон, Велика Британія) працює у фонді «ІЗОЛЯЦІЯ. Платформа культурних ініціатив» менеджеркою проектів, а також курує проект «Арт-Середа» та Програму міжнародних резиденцій. Ліна перебувала на резиденції в Ліверпулі протягом листопада-грудня 2018 року.

Митці з Великої Британії

Дана Венеція (нар.1983, Єрусалим) — художниця з Лондона. Отримала бакалаврський ступінь з мистецтва і міждисциплінарних досліджень у Тель-Авівському університеті і ступінь магістра мистецтв у Королівському коледжі мистецтв (Лондон). Дана переважно створює фільми, в яких підкреслює мінливу грань між вимислом і документальністю. Показуючи інтимність і вразливість життя через історії маргіналізованих, переміщених людей, художниця осмислює власну ідентичність і відчуття культурної чи національної належності. Дана перебувала на резиденції у Львові в арт-центрі “Фабрика повидла” протягом вересня-жовтня 2018 року.

Хелен Фленеган (над. 1988, Бірмінгем) — мисткиня, що живе й працює між Бірмінгемом (Великобританія) і Роттердамом (Нідерланди). Хелен отримала ступінь магістра в AKV St. Joost (Нідерланди) та бакалавра в Університетському коледжі Фалмута (Велика Британія). Художниця комбінує реальні події з вигаданими сюжетами, на основі яких створює відео, звук та інсталяції. Через конструювання і вигадування сценаріїв, часто використовуючи категорію абсурду, Хелен прагне дослідити соціальні структури та політичні значення повсякденності, зосереджуючись на емоціях, праці, тілесності та прихованих травмах. Хелен перебувала на резиденції у Києві в фонді ІЗОЛЯЦІЯ протягом листопада-грудня 2018 року.

Джайміні Патель (нар. 1974, Лондон) - лондонська художниця, отримала ступінь бакалавра в Університеті Лідса, ступінь магістра у Slade School of Fine Art (Університетському коледжі Лондона) та захистила докторську дисертацію у Ruskin School of Art (Оксфорд). У своїй практиці Джайміні досліджує сутність та можливості матерії через пропрацювання меж, систем і перформативних дій. Джайміні перебувала на резиденції у Харкові в ЄрміловЦентрі протягом серпня-вересня 2018 року.

Мартім Рамош (нар. 1983, Лісабон) — лондонський художник. Працює переважно з фотографією та створює фільми. Мартім отримав ступінь бакалавра з історії мистецтва і нещодавно закінчив курс фотографії у Королівському коледжі мистецтв у Лондоні. У своїй практиці художник звертається до тем пам’яті, травми і репрезентації. Він використовує кілька джерел, як-от знайдені зображення і об’єкти, літературу, фотографію і фільми, а також методи привласнення і втручання, щоб працювати на перетині документального і вигаданого. Мартім перебував на резиденції у Львові в Центрі міської історії центрально-східної Європи протягом вересня-жовтня 2018 року.

Ріккардо Матлакас (нар.1982, Неаполь) — мультидисциплінарний митець, що працює з різними формами мистецтва, зокрема з перформансом, танцем, живописом і скульптурою. Закінчив Академію образотворчого мистецтва в Неаполі за напрямком «Скульптура» та отримав ступінь магістра з Соціальної скульптури в університеті Оксфорд Брукс. Шукаючи людську сутність поза межами рас і звичаїв, створює катарсичні акції і перформанси, спрямовані на нинішні політичні, екологічні та духовні проблеми. Художник зберігає об’єкти, створені під час перформансів, як предмети пам’яті і роздумів. Ріккардо перебував на резиденції у Харківській муніципальній галереї.

Сюзанна Старк (нар. 1988, Данді) — живе та працює в Глазго. Отримала ступінь магістра друкованої графіки у Королівському коледжі мистецтв, Лондон. Роботи Сюзанни — це тривале дослідження голосу жінок, його історичної та сучасної видимості у публічному просторі. Через роботу з голосом, піснею та звуком, друкованими і цифровими медіа, художниця поєднує економічне, культурне, духовне і особисте у розповіді про суперечності сучасного життя. Сюзанна перебувала на резиденції у Одеському музеї сучасного мистецтва протягом жовтня-листопада 2018 року.

Паралельна програма

Скоро оголосимо