Мустафа Найєм

Народний депутат України та засновник організації Global Office Мустафа Найєм розповідає про роль англійської мови у своєму житті та діяльність, спрямовану на популяризацію вивчення англійської в Україні.  

Мені було майже тридцять, і англійською я особливо не розмовляв – були лише часткові знання. Я усвідомив, що в такому віці соромно не володіти іноземною, без цього вимальовуються не надто радісні перспективи. Тому я записався у мовну школу і почав інтенсивно вивчати англійську.

Я вважаю, що моє володіння мовою і досі не ідеальне, але цих знань достатньо, аби спілкуватись зі світом та презентувати Україну міжнародній спільноті. Англійська мова відкрила переді мною багато дверей. Вона дозволила мені достукатись до людей, які були недоступні для більшості моїх колег. Володіння мовою допомогло мені потрапити на програму до Стенфорду, де спілкування із Френсісом Фукуямою переконали мене, що брати відповідальність на себе необхідно. Зараз англійська – це мій інструмент, що допомагає розповідати світу правду про Україну.

Сьогодні володіння англійською критично важливе для нашого суспільства, адже Україні необхідно комунікувати із зовнішнім світом. Я був членом парламентських делегацій закордоном і розумію, що часто лише мова може бути нашим інструментом боротьби та донесення правди. Саме тому я вирішив брати активну участь в популяризації вивчення іноземних мов в Україні та став одним із засновників громадської організації Global Office. Мене надихнув досвід Грузії, де за досить короткий час вдалось виховати ціле англомовне покоління! В Україні це теж можливо. До того ж, це критично необхідно, особливо в контексті російської агресії. Адже ми маємо розповідати про те, що відбувається на території України тією мовою, яку розуміє увесь світ.

Вперше ідею популяризації англійської мови в Україні ми презентували навесні 2015 року. Тоді ініціативу GoGlobal (ред. GoGlobal – це кампанія з популяризації англійської громадської організації Global Office). Кампанія  на Національній раді реформ підтримали представники Кабінету Міністрів, народні депутати та Президент. Петро Порошенко, який сам добре володіє англійською та розуміє її важливість для країни, що рухається в Європу, у листопаді 2015 року підписав Указ про проголошення 2016 року Роком англійської мови в Україні. Команда GoGlobal у свою чергу долучилась до розробки тексту указу, яким закріплюється низка можливостей вивчення та розвитку англійської мови на усіх рівнях держави. 

Попереду ще багато роботи. Перш за все, необхідно змінити якість викладання англійської мови в школах та систему підготовки майбутніх вчителів у вишах. Викладання іноземних мов має бути більш практичним та менш теоретизованим. Необхідно підвищити популярність професії вчителя, зробити її модною, аби найкращі студенти хотіли бути вчителями, а школи могли отримати найкращі кадри. Важливо також ввести адекватну систему оцінювання усіх чотирьох мовленнєвих умінь. Значно покращить ситуацію з володінням іноземними мовами в Україні популяризація позашкільної освіти та волонтерських проектів із залученням іноземців. Головне – це мотивувати учня, навчати його без відриву від реалій життя.

Зовнішні посилання