Урок англійської мови

Анастасія Романик, менеджер проекту Британської Ради «Рік англійської мови в Україні», розповідає про реалізацію ініціативи «Англійська мова для патрульної поліції міста Києва».

Специфіка проекту

Вже понад два місяці 600 патрульних мають можливість безкоштовно вивчати англійську мову завдяки проекту, який розпочався в листопаді 2016 року в рамках Року англійської мови в Україні. Ініціативу реалізовує Британська Рада спільно з Посольством США в Україні та громадською організацією Capital English за участі партнерів проекту – Національної поліції України та Київської міської державної адміністрації.

Навчальний курс «Англійська мова для патрульної поліції», який розробила Британська Рада для поліцейських, має на меті розвинути навички англійської мови професійного спрямування. Завдяки курсу патрульні зможуть ефективніше спілкуватися англійською та надавати допомогу іноземним гостям Києва. Навчальна програма передбачає 120 годин роботи в класі та завдання для самостійного виконання вдома. Курс покликаний не тільки підняти рівень англійської мови загалом, але й розвинути уміння використовувати спеціалізовану професійну лексику в реалістичних ситуаціях. 

Як проходять уроки для поліцейських

Ми вирішили поцікавитися прогресом патрульних у вивченні англійської, відвідавши заняття в групах рівня Pre-Intermediate та Beginner. Традиційно урок розпочався із перевірки домашньої роботи. Одне із завдань групи Pre-Intermediate – скласти вдома свій детальний опис зовнішності, який студенти зачитували в класі. Важко недооцінити значення цього вміння для поліцейських, адже їм часто доводиться мати справу із описами людей. «Пригадую випадок, коли ще до початку занять до нас із напарником звернувся іноземець після пограбування. Завдяки тому, що мій напарник володів англійською мовою, вдалося досить швидко знайти грабіжника за описом, який надав постраждалий. Тому я радий, що в мене тепер з’явилася можливість й самому підтягнути англійську», – зазначає Роман, один із учасників проекту.

За сумлінне виконання кожного із домашніх завдань поліцейські отримали наклейки зі смайликами та зірочками і, як справжні студенти, радо наліплювали їх в свої робочі зошити. Під час уроку поліцейські жваво практикували вправи різного типу з використанням інтерактивних методик: сприйняття на слух, підбір слів для опису картинок, діалоги, відпрацьовували вимову та виконували граматичні вправи. «Хоча пройшло тільки два місяці після старту проекту, я уже відчув прогрес. У мене навіть самооцінка піднялася», – додає Роман.

Специфіка курсу англійської мови

Патрульні вивчають такі спеціалізовані теми, як опис людей та їхнього майна, автомобілі та обладнання для поліції, дії поліцейських (вказування напрямку руху, проведення опиту свідків, запобігання злочинам), робота з правопорушеннями, такими як збройні напади, крадіжки, пограбування та порушення спокою. 

«Мені вже багато разів доводилося застосовувати знання з англійської. Найчастіше до нас звертаються іноземці з проханням допомогти знайти якесь місце розташування. А от нещодавно, на жаль, трапився випадок крадіжки сматрфону в громадянина Туреччини, тож ми повинні були втрутитися і допомогти», – розповідає Катерина, ще одна учасниця проекту. Її колега Ганна підтверджує, що до патрульних часто звертаються іноземці, які стикаються з пограбуванням, крадіжками чи втратою речей, і додає: «Англійська дуже потрібна, адже іноді нам доводиться зупиняти машини з іноземними номерами через порушення правил дорожнього руху і пояснювати причини».

Англійська як складова професіоналізму поліції

Задоволені ходом проекту не тільки патрульні, але й їхнє керівництво. «Такий масштабний проект із залученням 600 поліцейських до вивчення іноземної мови ми реалізовуємо вперше. Для нас це можливість забезпечити ще вищий професійний рівень поліції, а для наших працівників – це можливість на якісному рівні безкоштовно вивчати англійську мову. Хоча проект триває тільки два місяці, вже зараз можна говорити про те, що він успішний. Ми отримуємо тільки позитивні відгуки від співробітників і нові запити приєднатися до навчальних груп», – зазначає Дмитро Євдокимов, заступник начальника Управління патрульної поліції у м. Києві.

Знання мови міжнародного спілкування стає особливо актуальним для київської поліції в 2017 році під час проведення в столиці міжнародного пісенного конкурсу «Євробачення» – вважають в Управлінні патрульної служби. Очікується, що на подію у травні до Києва приїдуть 20-30 тисяч іноземців, які потребуватимуть ефективних і дружніх заходів безпеки.