Хто: начальник Управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Міністерства освіти і науки України

Співпраця з Британською Радою: створення Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти в Україні; програма «Англійська мова для університетів»; формування міжнародних відділів університетів

Новосад прийшла в міністерство освіти відразу після Євромайдану, в команді нового міністра Лілії Гриневич, яка відразу відновила співпрацю з Британською Радою. «В 2014 році, в першу чергу, ми почали працювати над імплементацією закону «Про вищу освіту», і, зокрема, над напрямком забезпечення якості вищої освіти. Британська Рада допомагала експертно у формуванні підходів до забезпечення якості вищої освіти (Quality Assurance in Higher Education) в Україні – візити, семінари, тренінги, в Україну приїжджав керівник британської Quality Assurance Agency, яка вважається найкращою в Європі. Потім цей напрямок призупинився в зв’язку з певними політичними негараздами з новоствореним Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти в Україні. Але зараз я сподіваюся, що ми відновимо цю колаборацію з Британською Радою в цій частині».

Другий важливий напрямок співпраці — це “Англійська мова для університетів”, трирічний проект Британської Ради з підвищення спроможності непрофільних, нелінгвістичних ВНЗ викладати англійську на значно кращому рівні. В проекті було 7 пілотних університетів (пізніше їхня кількість зросла до 15), київських та з регіонів, у яких проводився аудит викладання англійської, оцінка їхніх матеріалів кафедр, за якими навчають студентів. Було багато тренінгів, як провадити компетентніше навчання англійської мови в університетах — і цей проект завершився наприкінці вересня 2017-го. За словами Ганни, університети змінювали програми, підходи до викладання, і результат тут можна виміряти лише в тому, як змінився рівень володіння англійською серед студентів – а це довготривалий процес змін. «Зараз головне – перевести це на системний рівень, ввести рекомендації, які напрацювала Британська Рада, в державні стандарти вищої освіти міністерства. Це основне, тому що зараз у зв’язку з більшою академічною свободою університетів ми не маємо на них впливу – вони самі формують навчальні програми та плани з викладання англійської, і тут, звичайно, такий поштовх від міжнародних партнерів дуже важливий у контексті якості цього викладання».

«І третє, в що я була залучена безпосередньо, це напрямок підтримки розвитку міжнародних відділів у ВНЗ, тобто формування міжнародних департаментів співпраці з закордонними університетами як не просто придаткових структур в університетах, а як драйверів міжнародної співпраці. Цей проект передбачав навчання представників майже 50 українських університетів. Протягом минулого року проводилися низка дводенних воркшопів у різних частинах країни, куди приїжджали представники цих міжнародних відділів, і з ними впродовж двох днів британські колеги проводили тренінги зі створення міжнародних відділів як ефективно функціонуючих невід’ємних частин університетів».

«Для мене особисто Британська Рада відкрила дуже багато нових тем, речей, і контактів, тому що моє перше закордонне відрядження було якраз у Лондон завдяки їй – власне, вивчати те, як влаштована система забезпечення якості вищої освіти у Великій Британії». Новосад вважає ті проекти, які реалізує Британська Рада, дуже нетиповими, завжди дуже проблемно орієнтованими. Вона допомагає міністерству реалізовувати ідеї з міжнародної співпраці й відповідально реагує на потреби й запити. Наприклад, минулої зими, 2016-17 року міністр Гриневич звернулася до посла Британії Джудіт Ґоф із проханням підтримати розробку онлайн-курсу для окупованих територій ЗНО з української мови, літератури і математики — аби діти, котрі зараз перебувають на території, не підконтрольній уряду України, могли за допомогою онлайн-інструментів теж готуватися до зовнішнього незалежного оцінювання. Проект був реалізований за допомогою Британської Ради й підтримкою британського посольства, спільно з освітньою онлайн-платформою Prometeus. «Ми розуміємо, що наступного року вони навряд чи будуть складати наше ЗНО, проте дуже важливо, аби вони не втрачали суть української шкільної програми, аби вони мали можливість, навіть знаходячись в умовах цієї жахливої, брутальної окупації, відстежувати українську освіту, і коли ці території повернуться під контроль України, аби вони мали можливість інтегруватися назад до української шкільної системи,» – каже Ганна. «І оскільки ЗНО є обов’язковим для всіх на виході зі школи, то важливо, аби ці діти мали рівні можливості з рештою українських школярів».

Освіта — дуже інерційна і консервативна система, змінювати її — дуже складно і повільно, але Британська Рада, вважає Новосад, веде дуже кропітку інкрементальну роботу, яка обов’язково матиме свій результат – і, мені здається, вже має, просто їх важко виміряти, оскільки мова йде про контакти між людьми, в першу чергу, зміни підходів у вищій освіті. Їх завжди можна відчути, якщо ти – студент чи викладач, який перебуває в навчальному процесі. За її словами, дуже круто те, що Британська Рада, незважаючи на різні умови в різний період часу в Україні, навіть за часів міністра Табачника, все-таки підтримувала українську вищу освіту, працювала напряму з університетами.

«Крім того, дуже важливо, що Британська Рада підтримує переміщені університети: ДонНУ, який знаходиться у Вінниці, та з іншими – й таким чином підтримує цю спільноту університетів, які змушені були переїхати через війну. Я знаю, що Британська Рада працює з ними в розробці навчальних програм, також для них є лідерські програми, візити до Великої Британії — і це дуже класно, що ці університети є в фокусі підтримки Ради».

«До того ж, Британська Рада щорічно дає можливість міністру чи її заступникам відвідувати Education World Forum у Лондоні, який є неймовірним нетворкінг-майданчиком для освітян високого рангу з усього світу — за цю можливість окремо дякую Британській Раді,» – наголошує Новосад.

Таким чином Британська Рада надзвичайно широко і в багатьох напрямках підтримує МОН і загалом реформування освіти в Україні. Але вона відзначає і «неймовірні» програми у сфері культури, тижні британського кіно, покази театральних постановок. «Це щось неймовірне, і я дуже вдячна Британській Раді за такий креативний підхід до культурних івентів, які проводять у Києві та інших містах, тому обов’язково треба стежити за діяльністю організації – а також треба стежити нашим університетам, тому що часто відкриваються якісь маленькі ad hoc програми, наприклад, програми мобільності, в яких можна брати участь — і все це нам дуже потрібно».