Від Шеона Сміт

02 Jul 2021 - 16:54

Жінка складає іспит

Отримати сертифікат рівня В2 – це справжнє досягнення. Але ми настільки зайняті своїм навчанням, роботою, родиною, що зробити невеличке зусилля та підтвердити врешті-решт свій рівень володіння мовою видається майже неможливим завданням. Однак якщо ви зосередитеся на його виконанні та врахуєте декілька важливих моментів, виявиться, що досягнути своєї мети не так вже й складно. На рівні B2, відповідно до CEFR (Загальноєвропейські компетенції володіння іноземною мовою), ви маєте вміти робити наступне:

  • Розуміти тривалу розмову та дискусії на технічну тематику 
  • Читати та розуміти статті та доповіді на актуальні теми
  • Писати листи, оповіді та тексти на різноманітну тематику
  • Говорити загалом граматично правильно та швидко на різні теми 

Готуючись до складання іспиту рівня В2, ви маєте опиратися на потужну базу, яку отримали на попередніх заняттях у школі, університеті, академії чи мовних курсах. Навчання на рівні В2 базується на граматиці та лексиці, яку ви вже знаєте, тож це додасть вам упевненості. Упевненість – це ключове слово, адже, давайте дивитися правді у вічі, на рівні В2 ви ще робитимете деякі помилки, проте важливою навичкою є навчитися оминати ці помилки та продовжувати комунікацію попри всі перешкоди. 

Багато хто вірить, що шанси успішно скласти іспит В2 у них підвищаться, якщо вони проштудіюють декілька підручників з граматики, повторять 3-ій тип умовних речень та використовуватимуть безліч слів-зв’язок у частині Письмо та Говоріння (e.g. however, even so, despite). Я хочу зруйнувати цей міф. Якщо хтось сказав вам, що скласти іспит В2 простіше не буває – вони помиляються. 

Знайдіть іспит, який якнайкраще відповідає вашим потребам

Подумайте, для чого вам потрібна англійська – це справді важливо. Напишіть, у яких ситуаціях ви послуговуєтеся англійською і/ або коли б хотіли її використовувати. Це допоможе вам зосередитися на тому типі іспиту, який підходить саме вам. Більшість іспитів, які покликані підтвердити ваш рівень В2, перевіряють володіння 4-ма навичками, ваші знання з граматики та лексики. Для вашої зручності, ми склали таблицю можливих варіантів: 

Іспит B2 З яких частин складається іспит? Що перевіряється
Cambridge First Reading (читання) + Use of English (використання англійської): 7 частин/ Writing (письмо) 2 частини/ Listening (аудіювання): 4 частини/ Speaking (говоріння): 4 частини Загальна англійська: вміння поводитися у різноманітних звичних повсякденних ситуаціях. Визнається університетами, державними установами та комерційними організаціями.
Cambridge First for Schools Такий самий формат, як і в попередньому іспиті Загальна англійська (для кандидатів шкільного віку) Теми, що відповідають цьому віку.
IELTS (Band 5-6) Читання: 3 завдання/ Письмо: 2 завдання/ Говоріння: 3 частини/ Аудіювання: 4 частини 

Академічна англійська/Загальна англійська: рівень англійської для навчання в установах з англійською мовою викладання.

Необхідний при вступі до університетів за кордоном та роботи за кордоном у багатьох англомовних країнах.

Aptis (складається на комп’ютері)

*результати іспиту відомі вже через 48-72 годин

Варіанти Aptis:

  • Aptis General (загальна англійська) (16+)
  • Aptis for Teachers (для вчителів)
  • Aptis for Teens (для підлітків) (13-18 років)

Grammar+vocab (граматика+лексика): 50 запитань / Reading (читання): 4 частини / Writing (письмо): 4 частини / Speaking (говоріння): 4 завдання/ Listening (аудіювання): 28 завдань.

Загальна англійська: здатність вміння поводитися у різноманітних звичних повсякденних ситуаціях.

Визнається навчальними закладами, комерційними організаціями, міністерствами освіти.

Cambridge BEC Vantage Читання: 6 частин / Письмо: 2 частини / Говоріння: 3 частини / Аудіювання: 3 частини

Бізнес-англійська: вміння поводитися у різноманітних ситуаціях у бізнес-середовищі.

Визнається багатьма навчальними закладами, компаніями-лідерами ринку та урядовими установами.

Trinity ISE II (в Україні складання цього тесту поки що недоступне) Читання + Письмо: 4 завдання / Говоріння + Аудіювання: 4 завдання Загальна англійська: вміння поводитися у різноманітних звичних повсякденних ситуаціях

Щоб отримати високий бал на іспиті рівня Upper-Intermediate, потрібно показати вправне володіння всіма мовними навичками, а також бути ознайомленим зі стратегіями, які знадобляться для успішного складання іспиту. Спираючись на власний досвід підготовки студентів до іспитів цього рівня, у цій статті я поділюся з вами декількома порадами щодо того, як ефективно підготуватися до іспиту, 

Знайдіть хороший курс підготовки до іспиту з досвідченим викладачем

По-перше, підготовка до іспиту, який ви збираєтеся складати, вкрай важлива. На рівні В2 ви робите помітний перехід від базового використання мови до вміння розгорнуто подавати свої думки та брати участь у більш складних комунікативних ситуаціях. А це означає, що вам справді необхідно ознайомитися з деякими стратегіями та навчитися їх використовувати. Це можливо зробити лише при проходженні спеціалізованого курсу підготовки до іспиту. «Які ще стратегії?» – скажете ви. Дозвольте навести вам декілька прикладів. Чи зможете ви навчитися ввічливо перебивати співрозмовника та відстоювати свою точку зору за підручником з граматики? Не думаю. Чи зможете ви навчитися писати цікавий пост англійською про місце, у якому вам вдалося побувати, без допомоги та порад вчителя? Сумніваюся.  

Отже, як бачите, допомога досвідченого вчителя – суттєвий елемент вашого процесу підготовки, так само, як і можливість працювати в команді студентів, які мають спільну з вами мету. Не варто недооцінювати вплив, який ваша група та викладач можуть справити на ваш рівень вмотивованості. Вашими одногрупниками будуть люди, які торують ту саму стежку, що й ви, і які повністю зрозуміють ваш рівень розгубленості від деяких аспектів мови (так-так, ми знаємо, яке сум’яття в душі можуть викликати правопис та вимова сумнозвісного буквосполучення -ough). Ваші одногрупники підтримуватимуть вас упродовж усього курсу, а також, можливо, прийдуть складати іспит в той самий день, що й ви. Це не означає, що ви не можете навчатися самотужки. Навпаки, буде шкода, якщо ви не скористаєтеся величезним доробком матеріалів, доступних онлайн. Так, наприклад, курс Understanding IELTS буде чудовим доповненням для тих, хто планує складати іспит IELTS.  

Почніть «колекціонувати» вирази

Коли йдеться про говоріння та письмо, додаткові години, витрачені на навчання, стануть одразу помітними за обсягом словникового запасу та граматичних структур, якими ви володієте. На рівні В2 вам необхідно почати збирати вирази, які ви можете включити до свого особистого словника. Їх вільне відтворення при нагоді при спонтанному спілкуванні та на письмі стане вашою звичкою за умови, що ви потренуєтеся їх використовувати та повторюватимете їх час від часу. Як приклад, можна сказати ‘I went to a party’ («Я сходив на вечірку»), а можна зробити цю фразу більш яскравою, сказавши ‘I went to the most amazing party’ («Я сходив на найкращу вечірку в житті»). Замість фрази ‘the views were beautiful’ («види були красивими») розкажіть про ‘stunning scenery’ («приголомшливі пейзажі») та ‘absolutely breathtaking landscapes’ («природу, від якої перехоплює подих»). Те ж саме стосується й граматики. Чим ширший діапазон структур, якими ви володієте, – тим краще. На рівні Upper-intermediate екзаменатор хоче почути не ‘It’s important to have good communications skills’ («важливо мати хороші комунікативні навички»), а ‘What’s important is to have good communication skills’ («Що насправді важливо, так це мати гарні комунікативні навички»). Чому це так важливо? Це показує, що ви можете наголосити на ключовій ідеї свого повідомлення, а також надати більш точну та цікаву для співрозмовника інформацію.

Якщо вас, як і багатьох людей, цікавить питання рівності, різноманіття та соціальної справедливості, ви можете почитати доволі різнопланові статті на New Internationalist Magazine. Вони допоможуть вам збільшити свій словниковий запас для використання в академічному середовищі та ситуаціях, пов’язаних із бізнесом. На сайті також є спрощені варіанти головних статей на випадок якщо оригінальні статті видадуться вам дещо складними.

Працюйте над покращенням своїх знань з граматики

Існує безліч ресурсів, які допоможуть не перетворити підготовку з граматики на нудне заняття. Рекомендуємо поглянути на матеріали, доступні на сайті LearnEnglishTeens, які будуть корисними не лише для тих, хто планує складати іспит Cambridge  First for Schools, а й для студентів інших рівнів при підготовці до будь-якого іспиту. На сайті існує безліч чудових завдань, які ви можете використовувати, щоб покращити свої навички, необхідні для складання іспиту.    

Якщо ви фанат фейсбуку, не забудьте підписатися на сторінку Британської Ради у фейсбуці, адже на ній дуже часто з’являються пости про сталі сполуки, граматичні конструкції та інші цікавинки, щоб ви мали змогу вивчати щось нове щодня.

Розширюйте коло своїх тем для спілкування

Навіть якщо ви вирішили складати іспит із загальної англійської, ви маєте бути готові долучитися до розмови на найрізноманітнішу тематику. Ця порада також стосується тих, хто обрав бізнес- чи академічний іспит. Не варто обмежувати своє навчання лише тими темами, які подано у вашому підручнику. Для цього існує декілька причин. На більшості таких іспитів ви матимете долучитися до своєрідного діалогу чи дискусії, а тому розуміння того, що відбувається на цей момент у світі, а також вміння зав’язати розмову завжди будуть додатковим плюсом до демонстрації всіх навичок, які тестуються на іспиті. На сторінці LearnEnglish можна знайти широкий вибір тем та вправ, від постів до подкастів, які розкриють перед вами різноманіття поглядів на поточні події. Для тих, хто планує складати академічну англійську, пропонуємо поглянути на цей корисний ресурс

Додатково до підготовки до іспиту потрібно пам’ятати, що віра в результати свого навчання є абсолютно необхідною. Ви не готуєтеся до іспиту заради самого іспиту, ви розвиваєте свої комунікативні навички для майбутнього. І неважливо, до якого іспиту ви вирішите готуватися, ви обов’язково знайде курс підготовки, який підійде саме вам.   

Не переймайтеся оцінкою, яку ви отримаєте на іспиті. Якою б вона не була, завдяки сумлінній підготовці ви майже напевно підвищите свій рівень володіння мовою та матимете причини пишатися своїми результатами.

Тож чого ви чекаєте? Мерщій реєструйтеся на курс/ іспит В2!