Від Британської Ради в Україні

06 Aug 2020 - 15:04

Книжки англійською для дітей

Читання разом

Читання книг із дитиною може стати чудовим приводом провести час разом. Це заняття не тільки дозволяє дитині познайомитися з іноземною мовою в новий спосіб, а й дає можливість провести час разом із батьками, що, у свою чергу, може запалити в дитині любов до читання на все життя. Книги можуть посприяти формуванню позитивного ставлення до вивчення англійської при знайомстві дитини з новою, відмінною від її рідної, культурою. 

Читання – безцінна навичка, яку варто розвивати з раннього дитинства і розвитком якої можна насолоджуватися разом з дитиною. Не секрет, що книги активізують дитячу уяву. Окрім того, неважливо, читає дитина сама чи слухає, як читають їй, вона розвиває навички аудіювання, оскільки звертає увагу на граматичні форми англійської та нову лексику. Наймолодші діти також вчаться акуратно перегортати сторінки книги, розвивають усвідомлення того, що ми читаємо зліва направо та згори вниз.

Як читати книгу

Обирайте книги з нескладним текстом на теми, які цікавлять вашу дитину. Малюнки в ілюстрованих книгах створюють зрозумілий контекст і зображують основні події історії, що, по-перше, є неабиякою допомогою для розуміння тексту, а по-друге, оскільки вони зазвичай яскраві та цікаві, то ще й заохочують дитину до читання.  

Починайте читання нової книги з обговорення ілюстрацій на обкладинці: Які кольори ти бачиш? Яких тварин тут зображено? Як ти думаєш, про що ця книга? Тут є слова, які ти вже знаєш? Познайомте дитину з новою історією, перегортаючи сторінки разом та роздивляючись кольори, зображення, героїв книги, використовуйте слова та повторювані фрази, які дитина вже знає. Перегляньте історію ще, поступово наближаючись до власне читання книги. 

Дітям подобається слухати ті історії, які вони вже знають, отже перечитування одних і тих самих історій не лише матиме успіх у вашої аудиторії, а й допоможе повторити лексику та структуру речень в англійській у знайомій приємній атмосфері. Завдяки повторенням діти поступово зможуть запам’ятати історію та приєднуватися до відтворення впізнаваних частин. 

Важливо створити зручні умови для читання. Обираючи книгу, яка подобається вам обом, ви забезпечите позитивний ранній досвід читання, показуючи, що й самі дістаєте задоволення від процесу. І не забувайте, що читання книги з дитиною може бути настільки спокійним чи, навпаки, емоційним, наскільки це дозволяє сюжет обраної книги. 

Використовуйте ляльок та реквізит, щоб оживити історію та розвивати в дитині навички самостійної гри.

Рекомендовані книги:

Baby Happy, Baby Sad – Leslie Patricelli («Малюк радісний, малюк сумний» – Леслі Патріцеллі)

Книга розповідає про базові емоції щасливий-сумний шляхом повторення їх у знайомих дитині контекстах повсякденного життя. Книга в картонному варіанті підійде навіть для наймолодших «читачів», які зможуть роздивлятися книгу самостійно. 

Brown Bear Brown Bear what do you see – Eric Carle («Бурий ведмедику, що ти бачиш?» – Ерік Карл)

Це одна з багатьох прекрасно ілюстрованих книг Еріка Карла. У ній повторюється фраза ‘What do you see?’ («Що ти бачиш?»), у відповідь на яку називаються різноманітні тварини з відповідними кольорами. Повтори та ритм цієї книги подобаються дітям та дають змогу їм долучитися до відтворення історії.

From Head to Toe – Eric Carle («З голови до п’ят» – Ерік Карл)

Ця книга знайомить дитину з різними частинами тіла, а також назвами дій. Окрім того, вона заохочує дитину до повторення дій (плескання в долоні, тупотіння ногами, вихиляння, згинання) у міру того, як різні тварини запитують: «А ти так можеш?». Це відома книга, яку приємно читати разом із дитиною, проте вона, мабуть, не найкращий вибір для історії перед сном.  

The very hungry caterpillar – Eric Carle («Дуже голодна гусінь» – Ерік Карл)

Ця відома книга чудово підійде для ознайомлення дитини із днями тижня, назвами продуктів у контексті розповіді про життєвий цикл метелика.

We’re going on a bear hunt – Michael Rosen («Ми йдемо полювати на ведмедя» – Майкл Розен)

Ця проста, проте весела історія про похід усією родиною містить багато повторів, дозволяючи дітям долучатися до розповіді. Її також можна розігрувати в процесі читання або просто насолоджуватися прекрасно виписаними деталями контексту, такими як ‘swishy swashy grass’ (шурхотлива шепотлива трава) або ‘squelchy squerchy mud’ (плямкаюча хлюпаюча багнюка)

Dinosaur Roar – Henrietta Stickland («Динозавр гарчить» – Генрієтта Стікленд)

Ця книга буде до вподоби будь-якому любителю динозаврів. У ній порівнюються динозаври різних форм, розмірів та характерів. Книга містить чудові малюнки для ілюстрації протилежних понять.

Room on the Broom – Julia Donaldson  («Місце на мітлі» – Джулія Доналдсон)

Книга розповідає про добру відьму та її друзів-тварин. Ілюстрації в книзі дуже приємно роздивлятися, а ще вона написана віршованою мовою, що дозволяє читати її з дітьми різного віку.

One Mole digging a hole – Julia Donaldson («Про одного крота, який викопав яму» – Джулія Доналдсон)

Ця чудова римована історія, оздоблена прекрасними кольоровими ілюстраціями, дозволить дитині повторити числа від 1 до 10, а також познайомить її з різними тваринами та словами на позначення дій.

Funny Bones – Janet & Allan Ahlberg («Скелети-веселуни» – Дженет та Алан Алберг)

Це весела історія про двох скелетів та їхнього собаку. У ній багато фраз, пов’язаних з елементами будинків та міст, а також назви основних частин тіла. Кольорові ілюстрації – відтворення історії в малюнках, що полегшує її розуміння. 

Dear Zoo – Rod Campbell – («Любий зоопарку» – Род Кемпбелл)

«Любий зоопарку» – книга з рухомими елементами, що неодмінно сподобається малюкам. Вона розповідає про різних тварин, для опису яких використовуються прості прикметники. При першому прочитанні цікаво обговорювати з дитиною, якою, на її думку, буде наступна тварина.

Інтерактивні історії та технології

Більшість із цих книжок доступні у форматі коротких мультфільмів. На ютубі також можна знайти відео, де їх читають вголос самі автори. Перегляд відеоверсії улюбленої книги вашої дитини може стати чудовим доповненням до читання, а також допоможе розвинути навички аудіювання в іншому контексті. 

Додатки – веселий та захопливий інтерактивний спосіб вивчення мови, який подобається студентам будь-якого віку. За допомогою додатків для читання, які можна використовувати на телефоні або планшеті, книги та інтерактивні історії можна читати на ходу, ними також легко ділитися онлайн. Одним із таких додатків для малюків може бути додаток від Британської Ради ‘Learning Time with Timmy 3’, у якому є гра для читання, вправи зі словами та відео.

Коли діти стануть більш впевнено розпізнавати англійські слова, можна познайоми їх із ‘Teach Your Monster to Read’ («Навчи свого монстра читати») – безкоштовною програмою, яка отримала багато нагород та схвальних відгуків. З її допомогою можна практикувати звуки та прості речення, граючи в цікаву, яскраву, детально промальовану гру.