Від Трейсі Чапелтон

12 Feb 2021 - 14:52

Дитячі відеоролики та телебачення

Відео та телебачення – прекрасні джерела для вивчення англійської мови, проте потрібно знати, як їх правильно використовувати.

Тож як може телевізор допомогти моїй дитині вивчити англійську?

Перегляд телепрограм будь-якою мовою сьогодні взагалі не проблема. Одне натискання кнопки – і ваша дитина дивитиметься улюблений мультфільм англійською, і переваги такої можливості важко переоцінити. Щоб вивчити мову, ми маємо постійно її чути. І якщо ви не говорите іноземною самі, телевізор може забезпечити таке вкрай необхідне занурення в мовне середовище. Коли діти дивляться телевізор англійською, вони чують автентичну мову в прив’язці до зображення та сюжету. Відеоряд допомагає їм зрозуміти, що відбувається на екрані, сюжет підігріває цікавість, і весь цей час вони чують англійську! 

Проявіть зацікавленість в тому, що дивиться ваша дитина

За моїми спостереженнями, дитина вчиться найкраще тоді, коли ви виявляєте щиру зацікавленість у тому, що дитина дивиться чи слухає, обговорюєте героїв та смієтеся з того, що відбувається на екрані, разом. Приєднуйтеся до героїв, коли вони викрикують щось на кшталт ‘Stop!’ «Стій!» ‘Don’t do that!’ «Не роби цього!» ‘Over here!’ «Сюди!». Відтворюйте звуки, які чуєте в передачах: ‘Boing’, ‘Pow!’, ‘Boom!’ та смійтеся з них. Проявляйте інтерес та розпитуйте дитину про персонажів чи сюжет мультфільму тощо. ‘Why do you think he did that? (Як ти думаєш, чому він так вчинив?) Where did she go afterwards?(Куди вона після цього пішла?), What do you think will happen in the next episode?’ (Як ти думаєш, що буде в наступній серії?).Такий вид взаємодії з персонажами чи сюжетом може справді допомогти дитині поділитися своїми враженнями від перегляду, впорядкувати свої думки та розвинути здатність засвоювати матеріал. У такий спосіб ви також зможете дізнатися, чи подобається їй програма або мультфільм. Нехай ця розмова буде легкою та невимушеною (а не схожою на допит чи тест). Таку бесіду можна цілком провести вашою рідною мовою, якщо ви не володієте англійською або якщо ваша дитина володіє нею не на достатньому рівні для підтримання розмови. 

Що робити, якщо моя дитина нічого не розуміє?

Насправді існує велика вірогідність, що ваша дитина розуміє набагато більше, ніж вам здається. Дуже маленькі діти можуть навіть не усвідомлювати, що вони дивляться передачу іноземною мовою, вони слідкуватимуть за перебігом подій у ній так само, як якби вона була рідною мовою. Якщо ваша дитина говорить вам, що нічого не розуміє, попросіть її не хвилюватися та подивитися, скільки вона зрозуміє просто спостерігаючи за діями героїв. Якщо вона чує англійську на уроці чи під час ігор з друзями, спитайте її, чи вирізняє вона якісь знайомі слова – ось побачите, як засяє її обличчя, коли вона зрозуміє, що вона і справді знає деякі слова.

Підіймайтеся з ліжка та будьте активними

Однією з причин, чому проводити багато часу перед телевізором погано, є те, що для повноцінного розвитку дітям необхідно багато рухатися. Через те, що перегляд телевізора – пасивний відпочинок, Національна служба охорони здоров’я (Великобританія) попереджає, що перегляд телевізора протягом тривалого часу погано позначається на розвитку дитини [1]. Тож якщо в мультфільмі, який ви дивитеся, герої танцюють, ви з дитиною можете до них приєднатися. Рухайтеся по кімнаті під музику на початку та в кінці передачі, робіть якісь вправи та рухи під пісні, які співають герої. В ранньому віці фізичний розвиток та розвиток мовлення взаємозалежні [2]. Тож рух також допоможе вашій дитині запам’ятати нові слова та вирази. 

Дивіться їх знову, і знову, і знову…

Маленькі діти люблять переглядати одну й ту саму серію свого улюбленого мультика по декілька разів. Чим більше вони його дивляться, тим більше вони розуміють, і тим активніше вони зрештою починають «брати участь» у ньому. Такі повтори надзвичайно важливі для вивчення мови [3], тож подивіться цей мультик вже у мільйонний раз з максимальною користю для себе та дитини.

Активуйте навчання своєї дитини

Розпитуючи дитину про головних героїв та сюжет та активуючи таким чином процес навчання, візьміть аркуш паперу та кольорові олівці і попросіть дитину намалювати свого улюбленого персонажа та сцен з мультфільму. Якщо ваша дитина надає перевагу тісту для ліпки чи пластиліну, це також прекрасний спосіб використати сюжет улюбленого мультика. Їй може сподобатися ідея зліпити фігурку свого улюбленого персонажа. Використовуючи такі поробки, ви можете потім обговорити фізичні риси героїв (eyes (очі), hair (волосся), tall (високий), short (низький), fat (товстий), thin (худий), long (довгий), big (великий) тощо) та кольори того, що вони зробили чи намалювали. За посиланням – декілька ідей щодо того, як зайнятися творчістю з дитиною вдома. Якщо ви не говорите англійською, ваша дитина зможе навчити вас декільком словам, щоб описати те, що вона зробила чи намалювала! Ви також можете разом виготовити костюми та запропонувати дитині перевтілитися в героя і зіграти з нею улюблену сцену з мультфільму. Таке заняття стане ще цікавішим, якщо до гри залучити друзів чи братів та сестер дитини. Якщо дитина переглянула мультфільм вже тисячу разів, їй буде нескладно додати до гри діалоги чи вирази з нього.

Спостерігайте за дитиною під час гри

Іноді важко зрозуміти, скільки вивчила ваша дитина, і запитання не завжди найкращий спосіб це з’ясувати. Нерідко діти замовкають, якщо відчувають, що вся увага спрямована на них, або якщо їм незрозуміло, чому ви питаєте. Наприклад, якщо ви ставите таке просте запитання, як ‘What colour is the car?’ (Якого кольору машина?), деякі діти можуть запанікувати «Навіщо мама про це питає? Вона ж сама бачить, що машина червона». Спантеличені таким запитанням, діти можуть просто обрати варіант нічого не відповідати. Тож ще один спосіб зібрати інформацію про успіхи в навчанні вашої дитини – просто тихо поспостерігати за нею, коли вона грається одна або з рідними чи друзями. Це може дати вам уявлення про те, скільки дитина зрозуміла та засвоїла під час перегляду улюблених програм англійською. Звертайте увагу на такі елементи:

  • дитина використовує англійську для опису деякий своїх іграшок;
  • дитина використовує фрази англійською під час гри;
  • дитина обирає роль одного з персонажів та грає за цього персонажа, використовуючи подекуди вирази англійською з одного з мультфільмів, які вона дивиться;

Це лише деякі ознаки того, що дитина навчається, тож підлаштовуйтеся та спостерігайте.

І наостанок про використання телебачення

Сучасні технології надають нам безліч можливостей, яких ми були позбавлені до цього. Проте технології – це лише інструмент, і, як і будь-який інструмент, вони працюють на користь, коли знаходяться у вправних руках. Під наглядом батьків, телебачення – чудовий засіб для вивчення англійської, проте він не має стати заміною повноцінному спілкуванню з вашими дітьми.

________________________________________

[1] ‘Physical activity guidelines for children (under five years)’ NHS Choices, Date accessed: October 26, 2017 

[2] ‘Developing language in a developing body: the relationship between motor development and language development’ Jana M Iverson 

[3] ‘Repetition a key factor in language learning’ Science Daily, Date Accessed: October 26, 2017