Від Британської Ради в Україні

30 Jul 2020 - 11:21

Як подати документи до університету Великої Британії

Багато хто мріє про навчання у Великій Британії. Диплом британського університету – прекрасна інвестиція у майбутнє, до того ж ви зможете зануритись у нову культуру, познайомитись із новими людьми з усіх куточків світу, поліпшити свій рівень володіння мовою. Університети Великої Британії неодмінно посідають перші місця в рейтингах найкращих університетів світу, оскільки пропонують широкий вибір спеціальностей на програмах бакалаврату та магістратури. Ви можете обрати будь-яку сферу для вивчення, від архітектури до зоології, – неодмінно знайдеться університет, який пропонує такий курс. Напевно, саме тому університети Британії є настільки привабливими для іноземних студентів. Якщо ви теж мрієте долучитися до університетської британської спільноти – наша стаття допоможе вам зорієнтуватися в найпоширеніших питаннях, пов’язаних зі вступом.

1. Що ви хочете вивчати?

Надзвичайно важливо ретельно зважити, що саме ви хочете вивчати. Навіть якщо ви точно визначилися з курсом, дізнайтеся про його різновиди. Скажімо, ви хочете вивчати психологію. Вас більше цікавить педагогічна психологія чи клінічна?  

У Великобританії більшість бакалаврських програм поділяється на BAs (Bachelor of Arts) – бакалавр гуманітарних наук та BSCs (Bachelor of Science) – бакалавр точних наук. Однак різні університети можуть пропонувати як перший, так і другий тип диплому за один і той самий курс в залежності від того, з якого ракурсу розглядається предмет. Тому радимо ретельно читати описи курсів, щоб переконатися, що вони відповідають вашим очікуванням.

2. Бакалаврат чи магістратура?

Якщо ви вступаєте до університету вперше, ви, очевидно, будете подаватися на бакалаврську програму. Якщо ж у вас уже є диплом бакалавра, ви можете вступити на магістерську програму або курс післядипломної освіти. Процес подачі документів на ці два види програм має суттєві відмінності. Подача на бакалаврські програми відбувається через централізовану державну платформу UCAS. Тут ви можете знайти понад 50 000 курсів, які пропонують університети, відфільтрувавши їх за предметом, місцем знаходження університету та типом навчання. На сайті також є безліч корисних відео, які підкажуть вам, з чого почати. Знайшовши курс, який вас цікавить, перегляньте інформацію про нього безпосередньо на сайті університету. Так ви отримаєте більш повне уявлення про сам курс, університет та місто, у якому навчатиметеся. За допомогою UCAS ви можете податися на 5 курсів одночасно. Це може бути один і той самий курс у різних університетах, різні курси в одному університеті або комбінація двох попередніх варіантів.

Якщо ви шукаєте магістерську програму, почніть з Prospects website. Пошук на сайті здійснюється за допомогою фільтрів. Щодо подачі документів, то їх можна подавати як безпосередньо до університету (дотримуючись вказівок на сторінці курсу), так і через UKPASS, вебсайт, який дозволяє подавати документи до декількох університетів водночас.   

3. Які документи я маю подати?

Після того, як ви визначилися, що саме хочете вивчати, вам необхідно заповнити аплікаційні форми та надіслати відповідні документи. Якщо ви подаєте документи через UCAS, необхідно заповнити анкету з шести секцій: особисті дані, обрані курси, освіта, досвід роботи (якщо такий є) і, найголовніше, мотиваційний лист. Вам також буде потрібно надати контактні дані особи, яка могла б дати вам відгук-рекомендацію. Це має бути хтось, хто знає про ваші академічні успіхи (найімовірніше, це буде ваш викладач). Проблема, із якою стикаються іноземні студенти, – як правильно надати інформацію про свої дипломи та сертифікати, адже академічні системи різних країн відрізняються. Ви можете знайти відповіді на ці питання в інтернеті, проте якщо маєте сумніви, краще зателефонувати напряму до університету. При вступі на магістерську програму ви надаєте фактично ті ж самі відомості (включно з інформацією про попередні дипломи) та мотиваційний лист.

Мотиваційний лист – частина аплікаційного процесу. Завдяки йому ви можете проявити свою індивідуальність. Проте мусимо вас застерегти: його обсяг має бути не більшим за 4 000 символів. У листі ви маєте пояснити, чому ви обрали саме цей курс, а також чому хочете навчатися за кордоном. Перед написанням свого листа прочитайте поради щодо написання мотиваційних листів. Ваш лист має бути чітким та змістовним. Попросіть свого викладача англійської вичитати його, щоб позбутися можливих граматичних та правописних помилок.

4. Чи достатньо мого рівня знання мови?

Оскільки ви не носій мови, вас, швидше за все, попросять надати документ на підтвердження рівня. Більшість університетів Великобританії приймають сертифікати міжнародних іспитів, таких як, наприклад, IELTS (вони також нададуть вам інформацію про те, який бал необхідно набрати для вступу), деякі також приймають результати кембриджських іспитів (наприклад, First (FCE) чи Advanced (CAE)). Результати іспиту мають бути актуальними, тобто з моменту складання іспиту може пройти не більш як два роки. Тому подбати про сертифікат на підтвердження рівня слід заздалегідь. Ви ж не хочете втратити шанс навчатися за омріяною спеціальністю через якийсь іспит? Звісно, ваша англійська покращиться під час навчання, але вкрай важливо мати достатній базовий рівень для того, щоб розпочати курс. Британська Рада пропонує курс підготовки до IELTS як для дорослих, так і для підлітків. У нас ви також можете отримати консультацію щодо того, як розшифровуються бали іспиту.  

5. Скільки грошей мені знадобиться?

Навчання за кордоном може бути недешевим, тому варто прорахувати всі витрати заздалегідь. До уваги треба взяти не лише вартість навчання (яка може становити до 10 000 фунтів на рік), а й витрати на житло, книги, їжу та розваги (так-так, відпочинок час від часу вам не завадить). Вам потрібно буде розпланувати свій бюджет та ретельно дотримуватися плану. Є безліч онлайн-ресурсів, які допоможуть вам порахувати, скільки точно коштуватиме ваше навчання. Проте не варто занадто перейматися через його високу вартість. Багато хто зі студентів знаходять підробіток. До того ж університети нерідко надають своїм студентам стипендії. Можливо, ви теж зможете її отримати?  

6. Де я житиму?

Варіантів житла насправді дуже багато. Більшість університетів пропонують житло для студентів-бакалаврів на території університету або неподалік від нього. Цей варіант ідеальний, оскільки дозволяє познайомитися з багатьма людьми та бути максимально залученим в університетське життя. Ви також можете винаймати кімнату в квартирі з кількома іншими студентами. Якщо винаймати житло разом з британцями, можна суттєво поліпшити свій рівень англійської. В університеті вам нададуть більш детальні рекомендації щодо вибору житла у вашому місті.

Потрібно неабияк попрацювати, щоб просто потрапити до університету Великої Британії, а після того, як ви станете студентом – то й поготів! Але воно того варте: по-перше, ви станете справжнім професіоналом у своїй справі, а по-друге, ті соціальні, мовні та культурні навички, які ви там розвинете, неодмінно допоможуть вам у майбутньому, як би не склалося ваше подальше життя.