Від Британської Ради в Україні

26 Jun 2020 - 09:04

Більшість із нас не любить говорити про те, які ми чудові. Та й відповідаючи на питання про свої слабкі сторони ми теж не те щоб дуже радіємо. Навіть найпростіша співбесіда – це той ще виклик, а тим більше якщо вона проводиться нерідною мовою. У цій статті ми дамо вам декілька порад, як підготуватися до співбесіди англійською. 

Крок 1: Знайдіть інформацію про компанію англійською мовою

Будь-який інтерв’юер скаже вам, що одразу помітно, чи читав кандидат щось про компанію, чи ні. Такий пошук інформації стає ще більш актуальним, коли співбесіда проводиться англійською мовою, оскільки дає можливість побачити ті слова, які нам потрібно буде розуміти і, можливо, використовувати під час співбесіди. Кожна компанія має свій діалект, надаючи перевагу одним словам і виразам перед іншими. Те, що в одній компанії називається «корпоративна поведінка» може називатися «професійний кодекс» в іншій. Коли одні компанія говорить про споживачів своїх послуг як про «користувачів», інша надає перевагу слову «клієнти». Якщо ви швидко переглянете хоча б основну інформацію про компанію на її вебсайті, а також текст самої вакансії, ви побачите, які саме англійські вирази використовуються в компанії. Це також дасть вам змогу здивувати інтерв’юера тим, як чудово ви його розумієте, які б неможливо дивні акроніми він не використовував. 

 Крок 2: Подумайте, як навести приклади англійською.

Інтерв’юери люблять історії. Коли вони питають вас щось на зразок «Чи вважаєте ви себе командним гравцем?», вони не хочуть чути якусь розмиту відповідь про те, як добре ви знаходите спільну мову з оточуючими. Вони хочуть почути конкретний приклад того, як ви працювали в команді і разом чогось досягли. Подумайте перед співбесідою, які «історії» ви хочете розповісти. Це дасть вам змогу підшукати потрібну лексику англійською. Звичайно ж, ви не зможете передбачити, які конкретно питання вам поставлять, проте ви зможете принаймні спитати себе, про які приклади зі своєї історії працевлаштування вам би хотілося поговорити. Виберіть приклади, які показують вас з найкращої сторони, та які відповідають посаді, на яку ви подаєтеся. Приходьте на інтерв’ю з 5-8 чіткими прикладами в голові. А потім для кожного питання, на яке можна відповісти історією, обирайте найвідповіднішу та починайте говорити прекрасною підготованою англійською. 

Крок 3: Не губіться

Співбесіда – це завжди стрес, тому на ній так легко загубити думку. Під час інтерв’ю англійською надзвичайно важливо уважно слухати питання та давати чіткі короткі відповіді. Для наведення прикладів багато HR-ів радять використовувати формулу SMART, яка допоможе структурувати вашу відповідь. Проводячи пробні співбесіди зі своїми студентами, я помітив, що ця формула справді дуже допомагає, оскільки дозволяє пояснити складні концепти за допомогою конкретних прикладів, пояснити які набагато простіше. Вона також дозволяє логічно завершити свою відповідь і уникнути ситуації, коли слухач ніби очікує на продовження.

Крок 4: Потренуйтесь відповідати на типові питання співбесід

Так, співбесіди можуть змусити понервувати, проте давайте не будемо втрачати самоконтроль: це ж не надскладна операція на мозку. Багато тем доволі передбачувані, і ви самотужки можете підготувати відповіді на типові питання, які ставлять на співбесідах. Звичайно ж, на співбесіді вам поставлять і інші запитання, проте така елементарна підготовка вбереже вас від незручного мовчання, коли вас спитають про щось справді базове.

Потренуйтеся давати відповіді на прості очевидні питання, в ідеалі використовуючи приклади або ще краще – формулу STAR, про яку ми вже згадували в попередньому розділі. Для прикладу можете подивитися ось цю вправу із сайту Британської Ради. І потренуйтеся давати відповіді не лише в своїй голові, проговорюйте їх вголос. Я часто бачу, що студенти не помічають, що їм не вистачає необхідної лексики з якоїсь теми, поки не починають говорити. Якщо у вас є друг, який зможе послухати ваші відповіді – чудово. В іншому випадку ви можете просто говорити до себе вголос вдома, можливо навіть записати себе на телефон, а потім прослухати, щоб приділи увагу структурі речень та вимові.

Крок 5: Підготуйте нотатки

На додаток до всіх попередніх кроків радимо підготувати записи. Багато компаній не просто дозволяють кандидатам користуватися своїми записами на співбесіді, а й усіляко це заохочують. Один інтерв’юер якось сказав мені, що якщо кандидат приносить нотатки на співбесіду – це хороший знак, значить він справді зацікавлений у роботі та витратив певний час, щоб підготуватися. Допомагати собі на співбесіді, підглядаючи час від часу в свої записи, навіть більш виправдано, коли вона проходить нерідною мовою. Можливо, такий підхід буде недоречним на зовсім неформальних співбесідах, але в більшості випадків – чому б ні? Ніякому інтерв’юеру не спаде на думки заборонити вам використовувати власні записи для того, щоб блискуче пройти співбесіду вашою блискучою англійською.

Крок 6: Подумайте про корисні вирази

Швидкий пошук у ґуґлі покаже вам чимало корисних виразів для проходження співбесіди. І тільки вам вирішувати, які з них обрати для конкретно вашого випадку. А щоб заохотити вас до пошуку, наведу п’ять слів/ виразів, які, на мою особисту думку, точно здивують інтерв’юера. 

Talk somebody through something: це фразове дієслово означає розповісти про щось детально. Інтерв’юери часто використовують його на співбесідах (наприклад, Can you talk us through your Sales experience?Чи не могли б Ви розповісти нам більш детально про свій досвід продажів?), але воно також добре звучить у відповідях.

Interviewer: Tell us about a time when you provided good customer service

Interviewee: Ok. I’m going to talk you through an experience that I had when I had just started working as a Project Manager …

(Інтерв’юер: Наведіть приклад якісно проведеної роботи з клієнтом.

Кандидат: Як приклад я розповім вам про випадок, який трапився, коли я тільки починав працювати менеджером) 

Liaise with: цей вираз означає виступати посередником між певними людьми або групами. Ви можете використати це слово, щоб наголосити на ваших прекрасних комунікативних навичках.

When I was working in the billing department I needed to liaise with the Finance team and our many suppliers. (Коли я працював (-ла) у бухгалтерії, я часто виступав (ла) посередником між відділом фінансів та нашими численними клієнтами)

Background: це, напевно, найдоцільніше слово, щоб описати ваш досвід роботи та навіть попереднє навчання. Воно часто використовується як частина виразу “have a background in …” («мати досвід роботи в…») 

As you can see from my CV, I have a background in Social Work and I’ve been able to transfer a lot of those skills to the Human Resources sector.

(Як можна зрозуміти з мого CV, у мене є досвід соціальної роботи. Багато з цих умінь знадобилися мені під час роботи в HR) 

Savvy: це слово означає, що ви є експертом у певній галузі, а також можете застосовувати ці знання на практиці. 

When I started working in Accounts, I realised that I needed to be really tech-savvy so I did a short course in spreadsheet development.

I think a big part of working in Marketing is to be financially-savvy so that you can make the most out of your budget.

(Коли я починав (ла) працювати в бухгалтерії, я зрозумів (ла), що мені необхідні знання базових програм, отже я пройшов (ла) короткий курс з ведення електронної документації ) 

A good fit: як ви вже, мабуть, здогадалися, це слово означає, що ви відповідаєте вимогам на посаду

Interviewer: Why should we hire you?

Interviewee: Well, I think the combination of my personal qualities and my professional background are quite unique and so they’d make me a really good fit for the role.

(Інтерв’юер: Чому ми маємо обрати саме вас?

Кандидат: Я думаю, що поєднання моїх особистих якостей та досвіду роботи доволі унікальне, тому вважаю себе справді гідним кандидатом на цю посаду 

Щоб вивчити ще більше корисних виразів, радимо пройти безкоштовний курс з англійської для роботи від Британської Ради 

Крок 7: Як впоратися із хвилюванням

Будь-який досвідчений викладач англійської розкаже вам про те, як хвилювання впливає на рівень англійської студента. Багато хто зі студентів, рівень яких можна оцінити на 8 з 9 балів, під час тесту отримують 5.

І, звісно, така сама картина може спостерігатися, якщо ви проходите співбесіду англійською. Як цьому зарадити? Етапи підготовки, описані в попередніх кроках допоможуть трохи знизити рівень хвилювання, налаштують вас на потрібний лад, щоб зібратися перед співбесідою і вразити інтерв’юерів своєю бездоганною англійською. Окрім того, існує ще декілька прийомів, які зможуть стати в пригоді. Напередодні інтерв’ю подивіться декілька відео від Head Space про те, як можна розслабитися. В день співбесіди поговоріть деякий час англійською, щоб підготувати свій мовленнєвий апарат (в ідеалі було б порозмовляти з кимось, але можна і з собою під час ранкового душу). По дорозі на інтерв’ю ввімкніть заспокійливу музику чи подкаст.     

Отже, підсумуємо: почитайте інформацію про компанію, підготуйте необхідні вирази англійською, подумайте, як подати свої ідеї в розміреній, структурованій манері. І при нагоді нагадайте собі, що і ви, і ваша англійська – найкращі кандидати на обрану посаду. Щасти вам!