Від Британської Ради в Україні

21 Aug 2020 - 12:08

Як покращити англійську вашої дитини за допомогою фільмів

У наш час діти чують доволі багато англійської в інтернеті, від відомих ютуберів та блогерів, тож чому б не залучити їх ще й до перегляду фільмів англійською, адже вони неодмінно запам’ятають якісь слова та вирази просто насолоджуючись кіно.

Багато хто з нас у пошуках способів вдосконалення рівня володіння англійською звертався до фільмів та серіалів, але одразу зрозумів, що покладатися лише на фільми в питаннях вивчення мови все ж не варто. Але важко заперечити той факт, що англійська, якою розмовляють у серіалах, природна. Окрім того, вона контекстуалізована, а це означає, що фільми в оригіналі все ж можуть допомогти дітям молодшого шкільного віку покращити англійську, якщо правильно підійти до вирішення цього завдання.  

Що саме і скільки часу

Спершу давайте розглянемо, що ж саме може сподобатися дітям, особливо якщо дивитися вони будуть англійською. Розпочинайте з коротких фільмів. Це важливо, особливо якщо ваші син чи донька не звикли дивитися кіно англійською. Навряд чи вони зможуть всидіти за переглядом двогодинного фільму, тож розпочинати варто з чогось відносно короткого, щоб діти поступово призвичаювалися до звучання англійської мови. Наприклад, на сайтах kidsloveshortfilms.com та childhood101.com є прекрасні добірки безкоштовних короткометражних фільмів.

Якщо вам не вдається знайти короткий фільм, поділіть звичайний фільм чи мультик на короткі сесії хвилин по 20-30. Може статися, що дітлахи будуть настільки захоплені фільмом, що навіть попросять вас залишити його на довше.

Пам’ятайте, що не кожен фільм сподобається малюкам. Будуть такі, що просто їм не підійдуть. Це може трапитися через зміст, комбінацію акцентів чи навіть музику. Проте ні в якому разі не здавайтеся, у світі існує величезна кількість фільмів, тож ви обов’язково знайдете те, що потрібно. Можливо, перед переглядом фільму варто подивитися його трейлер англійською, щоб зрозуміти, чи захочеться вашим дітям дивитися кіно повністю.

Субтитри: Якою мовою?

Я знаю багато батьків, які наполягають на тому, аби їхні діти дивилися фільми зі звуковою доріжкою англійською та субтитрами українською мовами (можливо, ви теж так робите). Але дуже скоро ви помітите, що просто читаєте субтитри, а отже всі ваші зусилля пропадають марно, оскільки ви не приділяєте повноцінну увагу розвитку навичок англійської.

Субтитри англійською допоможуть вам дізнатися, який обсяг словникового запасу ви маєте. І хоча багато хто говорить, що аудіювання взагалі і перегляд фільмів зокрема це пасивна навичка, справа в тому, що коли ваша дитина дивиться або слухає щось англійською, у мозку відбувається активна робота з опрацювання матеріалу, що надзвичайно важливо для запам’ятовування того, що дитина чує або бачить. Рішення дивитися фільми з субтитрами чи без них цілком залежить від віку вашої дитини (наприклад, малечі з початкової школи може бути важко встигати за швидкою зміною тексту на екрані), але якщо дитина не проти того, щоб субтитри було видно, я б рекомендувала все ж таки їх залишити, щоб дитина звикала бачити їх під час перегляду фільму.

Які фільми?

Однією з найважливіших тем для тих, хто вивчає англійську мову, є розповідь про себе. І немає кращого мультфільму для цього, ніж «Думками навиворіт» ('Inside Out') виробництва студії Дісней /Піксар.

У ньому багато лексики на позначення емоцій, яку діти вивчають від першого заняття в школі. Це означає, що вони одразу впізнають уже знайомі слова. За твердженнями експертів, простіше починати з того, що ми вже знаємо, поступово надбудовуючи нові знання. «Думками навиворіт» саме такий мультфільм. Це історія про дівчинку Райлі, яка переїжджає до нового міста через нову роботу батька. Її емоції допомагають їй у новому житті та ситуаціях, у яких вона опиняється. Багато хто з дітей також уже переживали подібні ситуації.

Звичайно ж є й інші класичні мультфільми, які ви можете переглянути з дітьми, наприклад «Крижане серце» ('Frozen') від Діснея або Піксарівські «Шрек» ('Shrek') або «Історія іграшок» ('Toy Story'), тому не викреслюйте зі списку ті фільми, які діти вже бачили. Вони можуть стати хорошим провідником у світ фільмів англійською, особливо для дітей, які не дуже в цьому зацікавлені. Той факт, що діти вже дивилися фільм допоможе знизити  рівень стресу, оскільки вони вже знатимуть, що саме відбувається з головними героями без необхідності розуміти кожне окреме слово.

Інші ресурси за мотивами фільмів

Після перегляду фільму важливо обговорити з дітьми, що вони зрозуміли. Якщо ж це фільм, за мотивами якого створено купу інших виробів, наприклад коміксів, мультиків або книг, ви також можете використовувати їх, щоб залучити дитину до подальшого обговорення героїв та сюжету англійською. Для опису персонажів, наприклад, можна використовувати розмальовки (ви можете знайти деякі з них за посиланням), а комікси англійською – чудовий матеріал для читання на вже знайому тематику.

Більшість із фільмів для цієї вікової групи можуть похвалитися чудовими саундтреками, які стануть ще одним джерелом для вивчення англійської. Після перегляду фільму дітей можна заохотити підспівувати разом із героями, а також вивчити деякі корисні фрази з пісень. Наприклад, за цим посиланням ви знайдете саундтреки до мультфільму «Крижане серце». Вдома навіть можна запровадити традицію караоке! Фільм «Співай» (‘Sing’) від Іллюмінейшн підходить для цього якнайкраще. У ньому є багато як знайомих, так і нових пісень, які неодмінно сподобаються дитині.

Мотивація та критичне мислення

Один зі способів зробити досвід перегляду фільмів англійською позитивним – перетворити його на подію для всієї родини. Нехай це буде кінотеатр вдома. Приготуйте попкорн та вимкніть світло, щоб діти бачили, що це не просто черговий варіант вивчення англійської, а веселий вечір з родиною. Дивлячись кіно разом з дітьми, ви також маєте можливість посприяти розвитку активного слухання та критичного мислення. Після перегляду фільму ви можете попросити дитину пояснити вам ті моменти, які ви «пропустили». Ви навіть можете заглибитися ще далі, і поміркувати разом з дитиною, чому саме така ситуація трапилася в фільмі та що б ваша дитина зробила на місці головних героїв. Таким чином ви змусите їх дивитися фільм вдумливо. Ви також можете зробити вигляд, що не зрозуміли чогось, нехай дитина вам пояснить, що саме відбувається. Це спонукає дитину проаналізувати все, що вона побачила та почула під час перегляду фільму, а значить мова, що використовується у ньому, запам’ятається дитині ще краще.

Отже, коли йдеться про покращення англійської вашої дитини за допомогою фільмів, пам'ятайте про наступне:

  • Обмежте час перегляду 20-30 хвилинами на початку
  • Спробуйте дивитися фільми різних жанрів та не опускайте руки, якщо вашій дитині вони не подобаються
  • Розвивайте критичне мислення та навички активного слухання, обговорюючи з дитиною, що вона зрозуміла, чому з героями фільму трапилася така ситуація, або попросіть дитину пояснити вам те, що ви «не зрозуміли»
  • Пошукайте додаткові матеріали на основі фільму (комікси, пісні, розробки), щоб ще більше зацікавити дитину та перевірити, що вона запам'ятала
  • Дивіться класику – фільми та мультфільми, які дитина вже бачила, щоб дитині було легше сприймати те, що відбувається на екрані.