Від Британської Ради в Україні

13 Aug 2020 - 16:20

6 способів покращити свою вимову

 

Той, хто вивчав англійську, знає, що бачити, як пишеться слово ще не означає знати, як його правильно вимовити. Погляньте на речення, наведені нижче, а точніше на виділені слова. Ви знаєте, як вони вимовляються?

"The man didn't feel very comfortable in his grey suit. He didn't enjoy wearing smart clothes, and when he wore them he felt a subtle difference in his personality.''

Написання слів в англійській із плином часу не зазнало значних змін, а ось їх вимова суттєво змінилася. Ось чому її так складно опанувати студентам. Проте хороша вимова стосується не лише того, як звучать слова та літери, існують й інші чинники, які є не менш важливими: інтонація (як змінюється тон голосу при вимові речення, від високого до низького і навпаки), наголос (які слова та склади підсилюються, коли ми говоримо), та зв’язне мовлення (як слова змінюють своє звичне звучання, коли поєднуються при говорінні). Всі ці риси й створюють хорошу вимову. Проте не плутайте її з акцентом. 

У Великобританії, США та інших англомовних країнах існує дуже велика кількість найрізноманітніших акцентів, проте всі люди, що розмовляють з усіма цими акцентами, мають правильну вимову. Коли ви вивчаєте англійську, вам необов’язково «звучати» як американець чи британець. Хороша вимова означає, що вас можна легко зрозуміти. До речі, багатьом носіям мови подобається, коли вони чують англійську з іспанським, італійським чи французьким акцентом! Отже, як удосконалити свою вимову, щоб люди з усього світу могли розуміти вас без проблем, навіть якщо ви збережете свій рідний акцент? Ось наші шість порад щодо того, як покращити вимову. 

1. Слухайте! Прослуховування прикладів живої мови – найочевидніший спосіб покращити вашу власну вимову. Існує безліч способів це зробити: дивіться фільми в оригіналі, слухайте подкасти на цікаві для вас теми англійською (можете, наприклад, завантажити додаток British Council English podcasts ось тут), допомогти може навіть прослуховування музики. Намагайтеся звертати увагу на інтонації, які використовують мовці. Такі вправи будуть ще кориснішими, якщо ви спробуєте ці інтонації копіювати. Прослухайте коротке речення чи фразу, а потім повторіть її, намагаючись відтворити звуки, інтонацію та наголошені слова, а також звертаючи увагу на те, як рухається ваш рот та язик, коли ви говорите.

2. Запишіть себе. Коли ви вже достатньо повправлялися в копіюванні вимови, запишіть, як говорите ви. Ви можете записати як коротку фразу, яку ви щойно прослухали, так і довший текст, виконуючи вправу на говоріння з підручника (наприклад, описуючи картину). Прослухайте запис та зауважте, з якими звуками у вас виникли проблеми, повільно попрактикуйте вимову цих слів / звуків, а потім запишіть себе знову. Чи помітили ви, що ваша вимова покращилася?

3. Ознайомтесь із фонетичним алфавітом. Міжнародний фонетичний алфавіт (МФА) – це система знаків для запису різних звуків. На перший погляд він може видатися дещо дивним, у вас навіть може з’явитися відчуття, що ви вивчаєте абсолютно нову мову, проте він справді може допомогти вам із правильною вимовою. У всіх словниках є фонетична транскрипція слів, щоб ви знали, як їх вимовляти. І це справді допомагає, оскільки, як ми вже бачили, написання слів в англійській не завжди збігається з вимовою. Варто лише згадати комбінацію літер 'ough' у таких словах, як 'though', 'through', 'tough', 'ought'. Вгадати, як вимовляти ці слова без підказки, абсолютно неможливо. 

Погляньте на фонетичний алфавіт від Британської Ради чи завантажте додаток Sounds Right. Ви можете натискати на різні фонеми та слухати, як вони звучать. Це допоможе вам почути різницю між схожими звуками. 

4. Кристуйтеся словником. Є багато як паперових словників, у яких можна подивитися фонетичну транскрипцію слова, так і онлайн-словників, де ви можете натиснути на слово та почути, як воно вимовляється. Особисто мені подобається howjsay, адже навіть у самій назві цього вебсайту закладена підказка, як правильно вимовляти поширене питання 'How do you say...?' («Як сказати…?»), щоб воно звучало природно. Це чудовий ресурс для перевірки того, як вимовляти нові слова. 

5. Тренуйте мовленнєвий апарат! Різні мови мають різні звуки, і наш рот пристосовується до цих звуків. Деякі звуки нам фізично важко вимовляти, оскільки в нашій рідній мові таких звуків немає. Так само, як і коли ви вчитеся новому виду спорту чи танцювальному руху, важливо натренувати свій мовленнєвий апарат формувати нові звуки – чим більше ви тренуватиметеся, тим легше вам даватиметься вимова звуків. Наприклад, багато хто з україномовних студентів має проблеми зі звуками /v/ та /w/. При вимові звуку /w/ губи округлюються в «трубочку» і відсуваються подалі від губ, у той час як при вимові звуку /v/ верхні зуби мають торкатися нижньої губи. Чим довше ви тренуватиметеся вимовляти ці звуки, тим легше вам буде відтворити цю різницю. Спробуйте сказати 'We were very excited when we received the invitation to the wedding'. Розділ Sounds of English на сайті BBC's Learning English містить чудові відео, на яких пояснюється, як вимовляти різні звуки, а також вправи на тренування.   

6. Зверніть увагу на minimal pairs (мінімальні пари). Мінімальні пари – це слова, які вимовляються практично однаково, проте відрізняються лише одним звуком, наприклад ship та sheep. Різниця між /ɪ/ у слові 'ship' та /i:/ у слові 'sheep' полягає в довжині голосного звуку. Багатьом студентам може бути важко почути цю різницю, проте слів, у яких вона суттєва, дуже багато. Насамперед вам потрібно навчитися розрізняти ці звуки, коли ви їх чуєте. Послухати, як звучать найбільш поширені мінімальні пари, ви можете тут – чуєте різницю? А тепер спробуйте відтворити її самостійно.

Насамкінець, не хвилюйтеся, якщо ви все ще робите помилки у вимові – англійська відома своєю складністю в цьому аспекті. Ще у 1922 році один голландець, що вивчав англійську, написав доволі довгого вірша про проблеми, пов’язані з англійською вимовою. Вірш називається «Хаос». Спочатку все звучатиме й справді хаотично, проте трохи терпіння і практики – і все стане на свої місця!