Від Британської Ради в Україні

03 Sep 2020 - 17:18

Як зробити навчання дитини більш цікавим

Багато кого з нас хвилює, чи рівень володіння англійською нашої дитини відповідає нормі і чи достатньо того матеріалу, який вона засвоює у звичайні чи мовній школі, для її успішного майбутнього. Але ми чомусь забуваємо, що вдома ми також можемо багато чого зробити для успіху дитини. Адже існує величезна кількість ресурсів та вправ англійською мовою, які ми можемо з легкістю впровадити в наше повсякденне родинне життя.

Щоденний розпорядок дня

Візьмемо для прикладу прості елементи розпорядку дня. Велика частина життя дитини – чітко структуровані етапи, які ми часто супроводжуємо повторюваними фразами, коли хочемо, щоб дитина виконала ту чи іншу дію. Наприклад, ми не втомлюємося нагадувати дитині помити руки перед тим, як сідати за стіл, тож чому б не доповнити цю звичку пісенькою, яка б супроводжувала цю дію? Вивчіть з дитиною декілька корисних фраз англійською, і зробіть це нудне заняття більш веселим та захопливим.

Now it's time to wash our hands, wash our hands!

Now it's time to wash our hands and come to lunch!

(А тепер час мити руки, мити руки

А тепер час мити руки та сідати за стіл)

Трохи змінивши слова, можна з допомогою цієї нескладної пісеньки сигналізувати про час прибирати в кімнаті, чистити зуби чи навіть їсти овочі.  

Приспівки та скоромовки

Окрім засвоєння словосполучень та корисних фраз, ми також хочемо, щоб наша дитина вміла вправно висловлюватися англійською мовою, а для цього необхідна постійна усна практика. Носії мови з дитинства чують приспівки, які допомагають їм засвоювати окремі звуки, інтонацію, наголоси в словах та реченнях – всі важливі елементи правильної вимови, тож взявши такий підхід на озброєння, ви зможете допомогти своїм дітлахам.

Приспівки та скоромовки мають бути веселими та легко западати в пам’ять, ще краще, якщо вони супроводжуються якимись рухами. Одна з таких приспівок, яку ви, можливо, чули – Pat-a-cake. Виконують її плескаючи в долоні. Звучить вона так:

Pat-a-cake, Pat-a-cake

Baker's man

Bake me a cake as fast as you can

Pat it, and prick it  and mark it with 'B'

Put it in the oven for Baby and me.

Співаючи її, треба плескати в долоні разом з дитиною: один раз у свої долоні, другий – перехресно долоня об долоню з дитиною.

Якщо проаналізувати деякі звуки приспівки, можна побачити, що з її допомогою дитина вчитиметься розрізняти приголосні звуки /b/ та /p/, які можуть спричиняти проблеми навіть для дітей старшого віку. У ній також є така омонімічна пара, як 'bake' – 'cake', яку діти без зусиль запам’ятовують завдяки римі, що пізніше знадобиться їм при відтворенні подібних слів (наприклад, 'make', 'take').  

Скоромовки-челендж

Діти обожнюють скоромовки та можуть повторювати їх безкінечно, щоб перевершити маму, тата, братів та сестер. Чи є кращий спосіб заохотити їх до вивчення англійської? Перетворіть такі вправи на щотижневі змагання за вечерею, вони точно подарують вашій дитині багато радості, допоможуть їй почуватися впевнено при розмові англійською, а також «прокачають» її навички аудіювання, оскільки вона уважно стежитиме, чи не зробите ви помилку. Якщо ви самі почуваєтеся невпевнено, має сенс завантажити аудіофайли зі скоромовками та використовувати їх під час змагань.

Однією з найбільш відомих скоромовок для відпрацьовування звуків 'sh'  та 's' є ось ця: 'She sells sea shells'. Завершити вправу можна попросивши дитину намалювати малюнок до скоромовки, над якою ви працювали.

Картки

Вам може здаватися, що у вас зовсім немає часу роздрукувати та розрізати картки, але насправді вони настільки універсальні та можуть бути використані для такої величезної кількості вправ та ігор, що це дійсно варто зробити. Маючи їх, ви зможете якісно провести час разом з дитиною і допомогти їй підготуватися до тесту поки, наприклад, готується обід.

В першу чергу можна пограти в традиційну гру на запам’ятовування та пошук відповідників, коли ви та ваша дитина по черзі перегортаєте картки та намагаєтеся пригадати, де знаходиться відповідна картка. Важливо, щоб дитина проговорювала, що зображено на її картці. Гру можна ускладнити, поєднавши картки із зображеннями з картками зі словами, щоб ваша дитина вчилася впізнавати слова, адже це важливо для запам’ятовування їх правильного написання. Якщо у вас є старші діти, варто заохочувати їх до гри разом, таким чином можна повторити англійську всією родиною.

Інший, менш розповсюджений спосіб – приклеїти картки з різних тематичних наборів до столу за допомогою скотчу: наприклад, 4 картки про тварин, 4 про погоду, 4 про одяг тощо. Візьміть гральний кубик та пару фішок – і у вас є нова настільна гра! З часом до гри можна додавати картки «пропустити хід», «2 клітинки назад» тощо. Окрім того, що діти повторюють лексику англійською, вони ще й запам’ятовують типові фрази для гри, такі як 'It's my turn' («Моя черга»), 'you're next' («Твоя черга»), Can I have the dice please' («Дайте мені кубик, будь ласка»). Це хороша гра ще й тому, що дитина може грати в неї самостійно, а потім скласти картки у відповідний тематичний набір.

Картки для гри можна роздрукувати з сайту Британської Ради.

Час історій

Життя дітей не біло б таким цікавим, якби в ньому не було історій. Окрім усіх їхніх переваг, вони ще й чудове джерело нових слів та виразів. Експерти говорять, що у нас є запас фраз, які ми використовуємо навіть не замислюючись. Історії – прекрасне джерело для поповнення цього запасу.

Прикладом може слугувати відома історія-гра “What's the time, Mr Wolf?” («Котра година, Пане Вовче?»). Навіть перший її рядок вже містить корисну фразу. Проте чим далі ви занурюєтеся в історію, тим більше корисних фраз ви зустрічаєте: 'It's dinner time', 'It's time for lunch', It's time to lay the table' ' It's 5 o'clock! etc. («Час вечері», «час обіду», «час накривати на стіл», «П’ята година» тощо). Їх усі можна залучити до денного розпорядку вашої дитини, щоб допомогти їй використовувати англійську весело та природно. 

Англійська скарбничка

Зберігати всі книжки, картки та ігри англійською можна у спеціальній скарбничці. Таким чином, коли ваша дитина почуватиметься більш впевнено і зможе грати в ігри без вашої допомоги, вона знайде всі матеріали в одному місці, коли захоче пограти використовуючи англійську, яку вивчила з вами або в школі. Ви будете здивовані, скільки нових слів діти вбирають під час ігор.

Приділіть трохи часу для вивчення нових правил та ігор англійською вдома – це допоможе вашій дитині стати більш упевненою та матиме позитивний вплив на подальший розвиток її навичок англійської мови.