Від Британської Ради в Україні

18 Sep 2020 - 16:57

Рецепти англійською для дітей

Всі ми знаємо, як діти люблять бруднити свої руки. А де можна зробити це краще, ніж на кухні? 

Кулінарні шоу стали надзвичайно популярними за останні роки і ми, батьки, з однаковим задоволенням дивимося як «дорослу» версію, так і переглядаємо «дитячу» з нашими малюками. Тож, можливо, варто подумати, як використати ці програми для розвитку англійської вашої дитини? А що, як влаштувати «Майстер-шеф» англійською у себе вдома?

Декілька порад щодо того, з чого розпочати

Коли готуєте вдома з дітьми, варто пам’ятати про деякі важливі речі. Найголовніше правило: чим простіше, тим краще. Не варто намагатися приготувати борщ на всю родину в перший же день, оскільки є вірогідність, що такий довгий процес швидко набридне малечі. В першу чергу спитайте дітей, а що б їм самим хотілося приготувати, і якщо їхня ідея видається вам слушною, беріться за інгредієнти. Запропонуйте дитині написати те, що потрібно купити, англійською у формі списку покупок. На цьому етапі можна також повторити числівники, вказуючи необхідну кількість продуктів. Цей список можна прикріпити до холодильника – хороше нагадування про лексику, яку ви вивчили або повторили. Ви можете зробити свій рецепт більш зрозумілим для дитини, якщо для вимірювання використовуватимете чайні ложки, столові ложки та чашки. Діти молодшого віку можуть намалювати інгредієнти, які їм потрібні для приготування стави, або вирізати їх із рекламних брошур магазину та приклеїти до списку покупок. Отже, ви вже згадали такі назви продуктів, як ‘egg’ (яйце), ‘flour’ (борошно), ‘sugar’ (цукор), числівники тощо. Можливо, ви навіть використовували словосполучення ‘a packet of’ (пачка чогось), a bottle of (пляшка чогось), a carton of’ (пакет чогось). Чудовий початок! І це ж ви ще не дісталися кухні!   

Підготовка та повторення

Перед тим, як нарешті братися за приготування, ви можете також повторити назви кухонного начиння. Дітям надзвичайно сподобається, якщо у них буде свій фартух та ковпак кухаря. Ви можете зробити їх самостійно, а можете придбати вже готові. А тепер час повторити назви предметів, які можуть нам знадобитися: ‘bowl’ (миска), ‘wooden spoon’ (дерев’яна ложка), ‘sieve’ (сито), ‘can opener’ (консервний ніж), ‘cheese grater’ (терка), ‘knife’ (ніж)… існує неймовірна кількість комбінацій. Чудовим є те, що дітям загалом подобається такий підготовчий процес, оскільки вони вже щось роблять, і роблять це англійською! Один з найпростіших способів повторення – роздрукувати картки із зображеннями та назвами предметів та попросити дитину знайти необхідні предмети до того, як розпочинати приготування. 

Як тільки ви все підготували – час створювати кулінарні шедеври! Тут вам потрібно буде продумати приготування своєї страви крок за кроком. І як я вже зазначала, дуже важливо обирати простий рецепт, тому піца може бути найкращим варіантом для початку, до того ж діти страшенно люблять місити тісто. Яка лексика знадобиться вам для приготування чогось такого відносно простого, як піца? По-перше, ви практикуватимете слова для визначення послідовності: ‘first’ (спершу), ‘then’ (потім), ‘next’ (далі), ‘after’ (після цього), а також багато граматики. Ви можете навчити дитину вживати слова в наказовому способі, оскільки ви будете говорити їй, що треба ‘add’ (додати), ‘put’ (покласти), ‘stir’ (помішати), ‘mix’ (змішати), ‘sprinkle’ (посипати), щоб приготувати їх першу піцу англійською. Чим ще мені подобається ідея з піцою – тим, що дитина може сама визначати, як виглядатиме фінальна страва. Якщо вам потрібні ідеї для приготування піци – можете знайти чудовий рецепт піци ось тут.   

Їжа з усіх куточків світу

Не забувайте, що приготування їжі разом – це ще й чудовий спосіб заохотити дітей скуштувати нові страви, вивчити слова на їх позначення, познайомитися з новою культурою та відкрити для себе нові смаки та незвичайні способи приготування. Декілька таких занять – і незабаром діти вже вмітимуть самостійно приготувати суші, гуакамоле, а може, навіть ненависну броколі! Обираючи нову країну щотижня, ви зможете дізнатися про мільйон рецептів перекусів з усього світу, які ваші малюки полюблять готувати та куштувати.  

Досліджувати смаки та текстуру традиційних для різних культур страв можна одночасно розширюючи свій словниковий запас. Приготування їжі та англійська – ті життєво необхідні навички, поєднання яких сподобається дітям будь-якого віку. Сподіваємося, що вони стануть їм у пригоді і тоді, коли діти подорослішають та стануть більш самостійними. 

Особливі події

Ми також можемо використовувати такі свята, як Великдень, Хелловін та Різдво як привід приготувати щось для родини. На сайті The Foodies blog можна знайти безліч нових незвичайних рецептів, які точно сподобаються малечі. З ними вивчення англійської буде настільки захопливим, що діти на все життя запам’ятають, як готували карамелізовані яблука. Якщо вашим малюкам потрібно трохи натхнення, щоб допомагати вам на кухні, та трохи часу на повторення лексики, можете показати їм декілька відео з сайту Cbeebies на ютуб-каналі BBC. Наприклад, у цьому відео ведучі готують смачний ананасовий пиріг, який ви неодмінно маєте приготувати з дітьми вдома. Я впевнена, вони захочуть його скуштувати! Ви тільки подивіться, як смачно він виглядає!     

Не забудьте про десерт!

Десерт не обов’язково має бути солодким і липким. Ви можете запропонувати дитині приготувати шашлички з фруктів і заодно повторити їх назви англійською. Що може бути простіше? Все, що вам потрібно – декілька дерев’яних шпажок, порізані фрукти – і вуаля! Дитина може називати фрукт перед тим, як нанизувати його на шпажку. Ще одним корисним варіантом можуть бути млинці з фруктами. Ваша дитина навчиться готувати млинці і зможе похизуватися своїми вміннями перед однолітками, якщо в її класі святкуватимуть Масляну (‘Pancake Day’ («День млинців») традиційно святкується в Британії перед Великоднем).

Словниковий запас дитини зростатиме без зайвих зусиль просто під час приготування страв, коли дитина знайомитиметься з назвами нових інгредієнтів англійською. Адже практикувати англійську значно веселіше, якщо приготувати батончики з мюслі та попросити дитину розповісти, з чого вона їх зробила. В такий спосіб можна не просто повторити назви фруктів, а вивчити значно більше слів, адже дитина додаватиме в суміш ‘oats’ (вівсянку), ‘raisins’ (родзинки) та ‘nuts’ (горіхи). Можна навіть принести ці батончики в школу та похизуватися своїми кулінарними вміннями та знаннями англійської перед друзями.

Якщо вашій дитині потрібна додаткова мотивація, можете запросити на кухню помічника – містера Ложку (Mr Spoon), який розуміє тільки англійську, так ви заохотите дитину більше використовувати англійську. Приготування страв з дітьми – заняття, яке дозволяє їм розвиватися усебічно, адже поєднує вивчення нової культури, розвиток життєвих навичок та, звичайно ж, англійську.

Тож чого ви чекаєте! Час приготувати щось смачненьке!