Від Британської Ради в Україні

18 Oct 2021 - 23:10

Троє людей прогулюються

Уявіть собі таку ситуацію: ви з друзями йдете Хрещатиком чи якоюсь іншою вулицею, аж раптом бачите пару, яка виглядає, як іноземці, які, вочевидь, заблукали. Вони прямують до вас, ви починаєте пітніти. О ні! Вам же доведеться підказувати їм, як знайти дорогу, англійською!

Або така картина: ви їдете на екскурсію до якоїсь Європейської столиці і раптом розумієте, що загубилися. Ваш телефон розрядився, тож скористатися гугл-картами також немає жодної можливості. Вам не залишиться нічого іншого, як застосувати старий перевірений спосіб - запитати когось, як дістатися туди, куди вам потрібно. 

На щастя, нещодавно ви повторили фрази, необхідні для обох випадків, а тому точно знаєте, що впораєтеся в цій ситуації. Пара іноземців запитає вас, як пройти до музею, і ви впевнено спрямовуєте їх. Ви спокійно попросите перехожого показати вам напрямок до вокзалу, використовуючи фрази, які ви вивчили. І ніякого стресу!

Ну хіба не дивовижні відчуття? Вам вдалося допомогти комусь чи самому знайти шлях, використовуючи англійську. Це так надихає!

Багато можна говорити про планування наперед та візуалізацію того, наскільки добре ви б хотіли володіти англійською мовою. Це саме те, на чому ми б хотіли зосередитися сьогодні, тож давайте розпочнемо з такої корисної та важливої теми, як вміння запитувати та відповідати на запитання «Як пройти…» у реальних життєвих ситуаціях.

З чого нам розпочати? Давайте спробуємо передбачити, що людина, яка до нас підходить, найімовірніше скаже, і подумаємо, що їй відповісти і як це зробити. Як ви почуваєтеся, якщо розумієте, що у вас недостатньо фраз для такого діалогу? Якщо ви хочете потренуватися використовувати такі фрази, можете зробити це, перейшовши за посиланням на сторінку learnenglishteens, де ви знайдете вправи, які допоможуть вам почуватися більш упевнено. 

Корисні слова та вирази

В першу чергу, вам потрібно вивчити ключові слова та фрази ще до того, як ви почнете думати про логістику та напрямок. Щоб спростити для вас це завдання, ми зібрали деякі з таких виразів у цій таблиці.

НАПРЯМОК

Turn left/right Поверніть наліво/ направо
Take the first/second etc on the left/right Поверніть направо/ наліво на першому/ другому повороті
Go/Walk straight along Йдіть прямо
Cross at the traffic lights/ road sign Перейдіть дорогу на світлофорі/ там, де дорожній знак
Continue on this side of the road Йдіть по цьому боці вулиці
You will see... Ви побачите...
It’s next to/ in front of / between Це поряд з / перед / між
It’s (quite) near/far Це доволі близько від
It’s on/ around the corner Це на розі/ за рогом
It’s on your left/right Це справа/ зліва від вас

МІСЦЯ

the street вулиця
the main road головна дорога
the roundabout «кільце»
the bridge міст
the river ріка
the castle замок
the street market вуличний ринок
the city centre центр міста
the cathedral собор
the museum музей
the swimming pool басейн
the station вокзал
the old town/historic centre старе місто/ історичний центр
the shopping centre торговий центр

ІНШІ МІСЦЯ

on foot пішки
by car/bus/train машиною/ автобусом/ поїздом

Як запитувати/ пояснювати дорогу

Найпростіший та найочевидніший спосіб запитати дорогу – використати ці фрази:

 1. Excuse me, where is the …..station/ Parque del mar/ cathedral/castle/etc ? – Перепрошую, де знаходиться… вокзал/ парк/ собор/ замок тощо 
 2. Excuse me, how can I get to …the city centre/ the bus station/ etc? – Перепрошую, як мені дістатися до… центру міста/ автовокзалу тощо

Ці фрази можна почути й в трохи зміненому, менш прямолінійному варіанті. Ви також можете додавати ці дві вступні фрази для того, щоб надати своїм словам більш ввічливого тону:

 1. Excuse me, can/could you tell me where the ………. is? – Перепрошую, чи не могли б ви підказати мені, де…?
 2. Excuse me, can/could you tell me/do you know how I can get to …..? – Перепрошую, чи не могли б ви підказати як мені дістатися…?
 3. Excuse me, can/could you tell me how to get to ………………., please? – Перепрошую, чи не підкажете ви, як дістатися до…?

Ви, напевно, помітили, що у другій добірці фраз можна використовувати як can, так і could. Якщо ви хочете здаватися більш ввічливим, обирайте ‘could’. Ви також, можливо, зауважили, що у реченнях 1 і 2 із другої добірки різний порядок слів. І важливо пам’ятати про це, коли ви використовуєте ці фрази. Давайте поглянемо на більше прикладів першої фрази: 

 1. Where’s the nearest bus station? - Can you tell me where the nearest bus station is? – Де найближчий автовокзал? – Чи не підкажете ви, де найближчий автовокзал?
 2. Where’s the police station? - Could you tell me where the police station is? – Де відділ поліції? – Чи не підкажете ви, де відділ поліції?

Як бачите, фрази, що починаються з ‘Can you tell me...?’ звучать менш прямолінійно.

Ваша перша відповідь на таке запитання має бути “Yes, of course!”  (Так, звичайно!)

В залежності від того, куди люди, що запитують вас про напрямок, йдуть, варіантів відповіді може бути безліч, включно з фразами, які ми вже наводили у таблиці вище.

Давайте подивимося на приклад такої розмови в діалозі, щоб побачити, як вона може розвиватися далі.

Lost person: “ Excuse me!” Can you tell me how to get to the Cathedral, please?

You: Yes, of course, Let me see...Okay. Walk straight along this road, continue on this side of the road until you see the traffic lights and then take the second on the left. You’ll see the Cathedral on the other side of the street. It’s a big Gothic building.

Lost person: Is it far? 

You: No, not at all. It’s quite near, ...about 10 minutes on foot

Lost person: Thanks for your help!

You: Not at all/You’re welcome!

Людина, що загубилася: Перепрошую, ви не підкажете, як пройти до собору?

Ви: Звичайно! Дайте подумати… Так, йдіть по цій стороні вулиці до світлофора, а потім зверніть на другому повороті наліво. Ви побачите собор через дорогу. Це велика будівля в готичному стилі.

Людина, що загубилася: А це далеко?

Ви: Зовсім ні. Доволі близько. Хвилин 10 пішки.

Людина, що загубилася: Дуже дякую за допомогу!

Ви: Нема за що!/ Прошу!

Як бачите, це доволі типова ситуація, у якій усі ми бували, і в якій ми, напевно, всі почувалися розгублено, бо не знали, як правильно відповісти. Якщо ви відчуваєте, що вам потрібно більше практики для впевненості, можете послухати ось ці діалоги про те, як запитати та вказати напрямок, від BBC. Може трапитися й так, що ви й справді не знаєте, як пройти туди, куди людина хоче потрапити, або не можете зрозуміти, куди саме людині потрібно. У цьому випадку можете відповісти щось на зразок   

I’m sorry. I can’t help you. I have no idea where (the)….. is. 

Перепрошую, я не зможу вам допомогти. Я не знаю, де знаходиться….

А тепер уявіть, як берете участь у діалозі, який ми наводили вище, в одній з ролей. Я впевнена, що ви будете раді, що змогли допомогти комусь або що мали можливість використати фрази, які ви знаєте, в реальній життєвій ситуації.

Тож це саме те, до чого ви маєте прагнути. Якщо ви вивчите ці фрази ДО того, як вони вам знадобляться, ви зможете взяти ініціативу в розмові на себе та стати тією людиною, яка допоможе перехожому чи розпитає, куди йти під час подорожі за кордоном замість того, щоб просити друга, партнера чи навіть свою дитину зробити це.  

Quiz time

Щоб перевірити, що ви запам’ятали з нашої статті, подивіться на фрази, подані нижче, та здогадайтеся, яке слово пропущене в кожній з них.

 1. Excuse me, ……… you tell me where the bus station is?
 2. Excuse me, do you know …..I can get to the city centre from here?
 3. Of course, it’s ….your left.
 4. It’s easy! Walk………...along this road and  …….. at the traffic lights
 5. I’m sorry! I have no idea where the theatre …...

Відповіді:

 1. Excuse me, can you tell me where the bus station is?
 2. Excuse me, do you know how I can get to the city centre from here?
 3. Of course, it’s on your left.
 4. It’s easy! Walk straight along this road and cross at the traffic lights
 5. I’m sorry! I have no idea where the theatre is.