Від Британської Ради в Україні

10 Sep 2020 - 15:04

Яким має бути хороший викладач?

Коли я навчався в школі, мій викладач хімії (не називатиму його імені) знехотя заходив у клас та починав щось бурмотіти собі під носа, принагідно проводячи досліди, яких ніхто з нас не розумів. Його дуже лютило, коли ми починали впівголоса перемовлятися, втрачали інтерес або коли хтось ставив питання на яке він, виявляється, уже відповідав. Коли я, уже й сам учитель, озираюся назад, я розумію, що він був талановитим хіміком, і, можливо, навіть любив свій предмет, проте йому так і не вдалося знайти спільну мову з учнями або бодай зацікавити їх у своєму предметі. Я також цілком усвідомлюю що й ми, можливо, були не дуже уважними чи вмотивованими студентами – особисто я зітхнув із полегшенням, коли нарешті припинив вивчати хімію. Хороший викладач будь-якого предмету має володіти певними навичками, проте на які ж із них варто звертати увагу, обираючи для себе викладача англійської мови? Поговоривши з колишніми та теперішніми студентами, а також спираючись на власний досвід вивчення іноземних мов, я сказав би, що хороший викладач:   

Знає, що робить 

«Знати мову» не означає «вміти її викладати». Звичайно ж, викладач англійської має досконало знати граматику англійської, а також володіти солідним словниковим запасом, щоб відповісти на запитання студента, проте він має ще й чудово знатися на різних техніках та підходах до вивчення мови. Не всі студенти вчать мову в один і той самий спосіб, і хороший викладач знає, як адаптувати своє заняття під потреби кожного студента. У викладача має бути хоча б один із базових сертифікатів із викладання англійської як іноземної (наприклад, CELTA чи Trinity). Також він має вміти пояснити вам, який підхід застосовує у викладанні.

Думає про ваші потреби 

Людина, яка вивчає іноземну мову має замислитися, навіщо вона це робить. Вивчаєте ви мову, щоб покращити свої розмовні навички? Ніяк не можете опанувати правила граматики? А може, ви хочете скласти офіційний іспит? Якщо вам важко відповісти на ці питання, хороший вчитель зможе спрямувати вас у потрібному напрямку та з’ясувати ваші справжні потреби. Якщо ж ви вже знаєте, чого хочете, ви можете пошукати експерта в цій конкретній галузі: наприклад, якщо ви хочете скласти іспит, вам слід шукати викладача, у якого вже є досвід підготовки студентів до іспитів або який навіть є екзаменатором. Якщо ви не впевнені, який у вас рівень, ви можете звернутися до найближчого центру Британської Ради, і ми допоможемо вам пройти тест та дібрати курс, який підходитиме саме вам.

Розуміє вас 

Вивчення іноземної мови зазвичай приносить задоволення, проте для багатьох студентів воно може бути дещо стресовим. Більшість уроків спрямовані на розвиток комунікативних навичок, а це те ще випробування для сором’язливих людей, яким і рідною мовою спілкуватися непросто. Ті студенти, які довгий час не вивчали мови, можуть почуватися ніяково серед класу, в якому, здається, всі все знають. Хороший вчитель вміє з обережністю підійти до почуттів кожного студента, а також знає стратегії, які допоможуть кожному учаснику процесу почуватися комфортно. Якщо ваш викладач вивчає чи вивчав іноземну мову, це може стати у пригоді: йому знайоме відчуття, коли не знаєш, як правильно відповісти на поставлене питання. Для багатьох людей важливо, щоб викладачем був саме носій мови, проте іноді неносій може краще зрозуміти, в чому полягає проблема студента, та допомогти її вирішити. 

З ним цікаво

Заняття після довгого робочого чи навчального дня не має виглядати як покарання. Якщо ви хочете досягти успіху у вивченні мови, вам потрібно серйозно працювати як на уроці, так і вдома (цього ніяк не уникнути!), проте в арсеналі викладача має бути достатньо різноманітних завдань, які змінюються від заняття до заняття, щоб кожен урок трішки відрізнявся від попереднього. Навіть невеликий елемент креативу робитиме урок цікавим та несхожим на інші, і, відповідно, студенти відчуватимуть більшу мотивацію та бажання брати в ньому участь. Зрештою, нікому не хочеться годинами дивитися в підручник та заповнювати пропуски в реченнях. 

Він слухає

Як би ви не любили слухати веселі оповідки вчителя про час, проведений в Азії, чи сімейне Різдво – і такі історії насправді можуть слугувати чудовим джерелом справжньої природної англійської – вчитель не повинен домінувати в класі. Важливо, щоб викладач заохочував студентів розвивати не лише свої рецептивні навички (аудіювання та читання), а й продуктивні (говоріння та письмо) – адже поза класом їм здебільшого знадобляться саме вони. Можливо, студентам так само цікаво слухати розповіді з життя своїх одногрупників, як і історії вчителя.

Зберігає спокій

Буває, що під час уроку три студенти підряд ставлять учителю одне й те саме питання. І як би це його не дратувало, його робота – тричі на це питання відповісти. Хороший вчитель буде поводитися спокійно і відповідати на всі запитання учнів. Він завжди знайде спосіб пояснити незрозумілий матеріал так, щоб учень його зрозумів. Вчитель має бути відкритим для зворотного зв’язку від учнів і прислухатися до їхньої думки. 

Заохочує студентів учитися навіть у позакласний час

Вивчення мови не повинне припинятися із закінченням заняття. У наш час існує безліч ресурсів та можливостей для практики англійської поза класом. Вчитель, який може порекомендувати учням альтернативні джерела для навчання, а також навчить їх пильніше придивлятися до мови, яку вони чують та бачать навколо, сприятиме більш швидкому прогресу студентів.

Поки ви не потрапите в клас, ви не дізнаєтеся, чи підходить вам ваш викладач. Як і в стосунках, ідеальний учитель для кожного свій, проте якщо шукаючи ви звертатимете увагу на описані нами характеристики, ваш досвід навчання неодмінно буде позитивним.