SWAP 2020
Date
П'ятниця 13 березня 2020 - 12:00 до Середа 15 квітня 2020 - 20:00

Британська Рада презентує міжнародну виставку робіт учасників програми SWAP: UK/UKRAINE. Десять художників і художниць та одна кураторка брали участь у мистецьких резиденціях в Україні та Великій Британії у 2019-у році. Результати своїх візуальних досліджень вони покажуть у галереї Артсвіт та  Центрі сучасної культури у Дніпрі з 13 березня по 15 квітня.

Назва виставки “Порушники будуть виявлені?” — риторичне, тривожне питання щодо спроможності та актуальності усталених соціально-політичних норм та правил під час трансформацій та невидимих напружень у суспільствах обох країн, які відображають роботи десятьох митців із України та Великої Британії.

Куратори фінальної виставки — Ілля Заболотний (Британська Рада) та Анастасія Хлестова, коментують обрану тему: “Українські художники та художниці перебували  в Шотландії восени 2019 року, якраз в час активних дискусій щодо  реалізації Брекзіту  політичного вибору майбутнього для Сполученого Королівства. Саме тому вони відчули та відобразили в своїх роботах  аспекти невидимого напруження, тривоги, прихованої агресії, мінливих кордонів приватного та публічного, підваження звичних “правил життя”. Художники та художниці з Великої Британії, в свою чергу,  опинились у вирі довготривалого та неоднозначного трансформаційного процесу у різних містах України: Дніпрі, Харкові, Львові та Одесі. Для них це стало відправною точкою для розмірковувань про нові моделі соціокультурних відносин, пошук єдності у часи створення та знищення уявних кордонів, (не)можливість привнести порядок у хаотичне сьогодення, спробу розкодування таємниць “іншого”. Важливим та об'єднуючим для всіх резидентів та резиденток є пошук більш цілісного погляду на світ та рефлексія щодо свого місця у системі координат, що постійно оновлюється”.     

Кожного року програма SWAP UK/Ukraine випробовує нові формати та локації мистецьких резиденцій. Цього року провідні шотландські інституції  відкрили для українських художників абсолютно нові підходи та точки зору на культурний контекст Європи крізь призму Шотландії. В Україні програма мала широку географію — резиденції відбулись у Харкові (ЄрміловЦентр), Одесі (Музей  сучасного мистецтва Одеси), Львові (Арт центр Фабрика Повидла і Центр міської історії) та Дніпрі.  

В Дніпрі програма SWAP розпочала співпрацю не тільки з такими досвідченими організаціями як Артсвіт, Культура Медіальна, але й з інституцією, яка тільки формується та починає свою діяльність — Центром сучасної культури в Дніпрі (DCCC). Саме тому фінальний проект резиденцій представлений у двох виставкових просторах, Артсвіт та DCCC, з метою підтримати нову ініціативу, посилити діалог та активності навколо створення центру та підкреслити важливість цього явища для міста. 

Проведення фінальної виставки міжнародного проекту SWAP: UK/UKRAINE в Дніпрі також має на меті активізувати роль міста в міжнародному культурному діалозі, стимулюючи розвиток локального культурного ландшафту й підтримуючи ідеї децентралізації культурних процесів.

“Центр сучасної культури є платформою для міжнародного, міжрегіонального та локального співробітництва, репрезентації сучасного мистецтва та різноманітності сучасної культури. Для нас є надважливим питання роботи із місцевим контекстом, можливість виникнення колаборацій та обмін досвідом між митцями, діячами культурного сектору та місцевими жителями. Ми раді, що одним із перших великих міжнародних проєктів в ще офіційно не відкритому центрі стане групова виставка резиденцій Британської Ради SWAP: UK/UKRAINE.” — Андрій Палаш, керівник ГО Kultura Medialna

“Ми цінуємо досвід співпраці і раді можливості разом презентувати проєкти резидентів з України та Великобританії, зокрема в просторі галереї Артсвіт, і саме у Дніпрі — місті, яке на сьогодні має невисокий рівень формальної освіти у сфері культури та мистецтва, а також, звідки повсякчас відбувається відтік творчих кадрів. Однак ми переконані, що формат резиденції дозволяє нам через обмін досвідом, взаємодію художників з місцевою спільнотою та міським простором, підтримку кураторів з міжнародним досвідом отримати поштовх для розвитку в місті неформальної освіти у сфері актуального мистецтва, активізувати творче середовище, сприяти закріпленню Дніпра на культурній мапі країни і світу,” — Ірина Полікарчук, директорка галереї Артсвіт. 

SWAP: UK/Ukraine — щорічна програма резиденцій Британської Ради в Україні для художників та кураторів. Програма реалізується у співпраці з найбільш інноваційними й експериментальними мистецькими інституціями в Україні та Великій Британії. З моменту запуску програми у 2016 році в рамках програми було проведено 41 резиденцію (37 для художників і 4 для кураторів). В Україні Британська Рада працює з такими інституціями, як ЄрміловЦентр (Харків), Арт центр Фабрика Повидла і Центр міської історії (Львів), Музей сучасного мистецтва Одеси, галерея Артсвіт, Культура Медіальна, Центр сучасної культури у Дніпрі (DCCC); у Великій Британії головний партнер — Hospitalfield (з 2019 року) та низка партнерських інституцій у Шотландії — Cove Park, Scottish Sculpture Workshop, The Pier Arts Centre, Dundee Contemporary Arts Print Studio (DCA), Glasgow Sculpture Studios та Edinburgh Sculpture Workshop (ESW).

Учасники фінальної виставки: Євген Нікіфоров, Олександра Кадзевич, Тарас Ковач, Джоселін МакГрегор, Манца Баєц, Алішія Фарнан, Кетрін Лозінг, Роббі Колмен, Джо Годжес, Лореаль Приштай.

SWAP має на меті поєднати художників з обох країн та підтримувати їхній розвиток у міжнародному середовищі. Також програма надає художникам час на дослідження, рефлексію й вивчення мистецьких традицій Великої Британії та України.

Партнери фінальної виставки мистецьких резиденцій SWAP: UK/UKRAINE 2019 — галерея Артсвіт, Культура Медіальна, Центр сучасної культури у Дніпрі. 

Адреси:

Галерея Артсвіт

Дніпро, вул. Січових стрільців 4а

Центр сучасної культури у Дніпрі

Дніпро, вул. Крутогірний узвіз, 21 

Графік роботи виставки на обох локаціях: 

Вт. — Сб.: 12:00 — 20:00.

Неділя, понеділок — вихідні дні.

Вхід на виставку безкоштовний

В рамках виставки відбудуться освітні події паралельної програми  зустрічі з митцями, artist talks, екскурсії виставкою. Докладніше  на фейсбук сторінці події.

Більше про програму