Обрано учасників другої британсько-української програми мистецьких резиденцій SWAP: UK/Ukraine 2017. Чотири британські митці взяли участь у резиденціях від партнерських інституцій у Харкові та Києві в серпні-жовтні 2017 року, а чотири українські митці відвідали Ліверпуль для резиденцій під кураторством Ліверпульської бієнале у вересні-жовтні 2017 року.

Це друга програма мистецьких резиденцій SWAP: UK/Ukraine, яку організувала Британська Рада в Українів партнерстві з Ліверпульською бієнале та у співпраці з українськими та британськими мистецькими інституціями: Мистецький Арсенал, Ізоляція. Платформа Культурних Ініціатив, Сошенко 33, ЄрміловЦентр та Харківська Муніципальна Галерея; Bluecoat, FACT та OpenEyeGallery. Програма має на меті об'єднати митців з України та Великої Британії та підтримати їхній професійний розвиток на міжнародному рівні.

Саллі Таллант, директорка Ліверпульської бієнале, зазначила: «Колаборація та мистецький розвиток лежать в основі роботи Ліверпульської бієнале, і нас тішить бачити результати цього своєчасного мистецького обміну між Україною та Великою Британією в партнерстві з Британською Радою. Більше того, вже другий рік поспіль ми охоче надаємо можливість британським митцям провести час для розвитку власних мистецьких практик у провідних інституціях візуального мистецтва України».

Пабло Росселло, директор із розвитку мистецької програми Британської Ради в Україні, коментує: «Ми дуже раді продовженню цієї програми та можливості підтримати британських та українських митців у розширенні їхньої міжнародної діяльності через колаборації з Ліверпульською бієнале та найбільш інноваційними інституціями з візуального мистецтва в Україні».

Британські художники

Кунг Хва Шон (нар. 1983, Південна Корея, живе та працює у Лондоні) досліджує взаємовідносини між містом та уявою людини. Наразі здобуває ступінь PhD у Королівському коледжі мистецтв Лондона. У своїй мультидисциплінарній практиці вона зосереджується на відкриттях психологічної ідентифікації у місті, присутності невидимої субстанції, та фантастичних візуальних враженнях, що витікають із непередбачуваних миттєвостей глітчів (візуальних збоїв) у місті. Кунг Хва відвідала Харків для резиденції в YermilovCentre (серпень — вересень 2017).

Стівен Шіхан (нар. 1986, Біркенхед, Велика Британія) живе та працює у Біркенхеді. Шіхан отримав ступінь почесного бакалавра мистецтв у Віррал Метрополітен Коледжі за спеціальністю «образотворче мистецтво», а потім ступінь магістра образотворчого мистецтва з відзнакою Університету Джон Мура у Ліверпулі. Стівен здебільшого працює з перформансом, кіно та відеоартом, беручи у фокус своєї роботи абсурдне, красиве, тендітне, тимчасове існування, в якому він себе знаходить; у той же час зосереджуючи особливий інтерес на плинності життя. Стівен Шіхан — учасник програми спільноти митців при Ліверпульській Бієннале. Він взяв участь у резиденції в Муніципальній галереї Харкова (серпень — вересень 2017).

Вікі Торнтон (нар. 1981, Дербі, Велика Британія) — мисткиня і кінорежисерка, що працює як з кіно, так і з візуальним мистецтвом. Її робота поєднує підходи документального й ігрового кіно в дослідженні стосунків між місцем, пам’яттю, перформансом та ідентичністю. Представляла фільми, зокрема, на кінофестивалях у Карлових Варах (Чехія) — у 2017-му, «Чорні ночі» у Талліні (Естонія), DOKLeipzig (Німеччина), Кембриджському кінофестивалі (Велика Британія), Alchemy Moving Image Festival (Шотландія), та в Клермон-Феррані (Франція) — в 2016-му. Закінчивши Королівський коледж мистецтв у Лондоні в 2011 році, зараз Торнтон здобуває PhD в Лондонському університеті королеви Марії. Місцем резиденції Вікі стала Ізоляція. Платформа культурних ініціатив у Києві (вересень — жовтень 2017).

Адам Волкер (нар. 1983, Брюссель, Бельгія) живе у Лондоні. Отримав ступінь магістра образотворчого мистецтва в Мистецькому коледжі Челсі. У своїх мистецьких практиках, заснованих на дослідженнях, Волкер намагається піднімати питання, що стосуються мистецької праці, виробництва і як вони можуть чи не можуть бути оцінені як вартісні, тривкі й важливі. Волкер використовує широкий спектр засобів, з-поміж яких домінують тексти, перформанс та відеоарт. Адам перебував в Києві на резиденції в мистецьких студіях Сошенко 33 (вересень — жовтень 2017).

Українські художники

Поліна Карпова (нар. 1992, Харків) — харківська мисткиня, що працює з фотографією. Випускниця Харківської державної академії дизайну та мистецтв 2013 року зі ступенем магістра історії мистецтва. Карпова продовжує традицію славнозвісної Харківської школи фотографії, одне з концептуальних правил якої — іронічний погляд на оточення. Вона займається фотографією з 2009 року, зосереджуючи увагу на дослідженні унікальної людської краси та взаємодії з індустріальними міськими пейзажами.

Марія Куликовська (нар. 1988, Керч) — мисткиня, архітекторка, акціоністката кураторка. Закінчила Національну академію образотворчого мистецтва й архітектури в Києві (магістр архітектури, 2013) та Королівський інститут мистецтв Стокгольма (2016). У своїх напружених перформансах Куликовська досліджує не лише обмеження та слабкість власного тіла, але й жіноче тіло в публічному просторі. На її практику також впливає політична ситуація в Україні — вона звертається до питань конфлікту з Росією, анексії її рідного Криму та проблем переселенців.

Антон Лапов (нар. 1984, Луганськ) — митець, незалежний куратор та музеєзнавець (наразі живе і працює в Києві). Закінчив Національний університет «Києво-Могилянська академія» (ступінь магістра археології та давньої історії) та Нову Художню Школу (курс «Медіа-арт для практиків», Київ, 2013). Координатор медіа-арт-колективу Арт-кластер R+N+D та організатор подій у сферах експериментальної електронної музики, медіа-арту та музеєзнавчих досліджень. Через історичну перспективу він досліджує зв’язки між минулим і сучасністю, актуальність застарілих (зокрема, пост-радянських) підходів у сучасному світі, а також зв’язки творів мистецтва й артефактів із географічними та соціальними одиницями.

Вова Воротньов (нар. 1979, Червоноград) — митець, що живе і працює в Києві. Його бекграунд — субкультура графіті та навчання на філософському факультеті Національного університету «Києво-Могилянська академія». Воротньов працює з фотографією, інсталяцією, публічним мистецтвом, перформансом та ін. До його широкого кола зацікавлень належать як проблеми ідентичності в сучасній Україні, декомунізаційні процеси, (не)функціонування радянського публічного простору, так і, наприклад, фланерство й психогеографічні практики та реактуалізація локальних краєзнавчих музеїв у сучасному контексті.