Від Cath McLellan

27 Apr 2023 - 22:17

діалог перемовини дебати

Щоб вивчити іноземну мову, потрібен час. І те, що, починаючи вивчати мову, ви не можете висловити свою думку правильно, дуже дратує. Типові розмови зі студентами-початківцями виглядають приблизно так: «Вчора я ходити в кіно. Завтра я ходити на пляж». Звичайно ж ми розуміємо, що хоче сказати наш співрозмовник, проте важко не помітити, що тут бракує граматики, а саме – граматичних часів, які б показали нам, коли саме відбувається дія. Проте одна справа вивчити граматичні часи в англійській мові, і зовсім інша – почати використовувати їх правильно при розмові. Це вимагає доволі багато практики. В цій статті ми коротко розкажемо вам про різні граматичні часи в англійскій мові та про те, коли їх використовувати, а також дамо посилання на інші наші пости у блозі, в яких ми розглядаємо ці часи більш детально.

Теперішні часи

В англійській мові існує доволі багато теперішніх часів. І, що особливо заплутує студентів, не всі вони стосуються теперішнього. Давайте подивимося, як це працює:

Present simple

Це найперший час, з яким ви познайомитеся в будь-якій мові. На щастя, відмінювання дієслів в англійськійі мові вивчити зовсім не складно, оскільки нам потрібно запам’ятати всього лише 2 форми (для I, you, we, they та he /she /it).

Форма:

I play
you play
he/ she / it plays
we play
You (plural) play
We play

Використання:

Ми використовуємо present simple, коли говоримо про те, що є завжди правдивою інформацією (факти) або те, що ми робимо щодня (звички).

I play tennis everyday. – Я щодня граю в теніс 
She works in a hospital as a nurse. – Вона працює в лікарні медсестрою

Present continuous

В часі present continuous використовується допоміжне дієслово (be) та основне (смислове) дієслово із закінченням -ing. Багато найбільш уживаних дієслів в англійській (включно з дієсловом to be) – неправильні, тому чим раніше ви почнете вивчати ці дієслова, тим краще.

Форма:

I am playing
you are playing
he/ she / it is playing
we are playing
You (plural) are playing
We are playing

Використання:

Ми використовуємо present continuous, щоб розповісти про те, що відбувається просто зараз, тобто про дії, які якраз тривають в момент говоріння. Дуже часто ми використовуємо цей час, щоб розповісти про дію, яка відбувається в теперішньому і є тимчасовою. Ми також можемо використовувати present continuous для того, щоб розповісти про свої плани на майбутнє, проте лише такі плани, які є остаточними, і ми точно знаємо, що виконаємо заплановане.

She is listening to the radio while she has lunch. – Вона слухає радіо поки обідає
John is working in Milan this month. – Джон працює цього місяці в Мілані
I’m seeing my girlfriend tonight- we’re going to the theatre. – Я сьогодні ввечері зустрічаюся зі своєю дівчиною. Ми йдемо до театру.

Present perfect

Хоча present perfect і відноситься до групи теперішніх часів, проте мова у ньому йде про минуле. Як і всі часи групи perfect, він поєднує минуле з теперішнім. Для його творення ми використовуємо допоміжне дієслово have (яке також є неправильним!) та past participle (до правильних дієслів додаємо закінчення -ed, якщо дієслово неправильне – використовуємо його 3-тю форму).

I have played
you have played
he/ she / it has played
have played have played
You (plural) have played
We have played

Використання:

Цей час використовується, щоб розповісти про: дію, яка нещодавно закінчилася (a), дію, яка розпочалася в минулому і до сих пір триває (b), або про дію, яка відбулася в проміжок часу, який ще не закінчився (c). Ми також можемо використовувати його, коли розповідаємо про дію, яку ми зробили в минулому, проте не вказуємо, коли саме ми її зробили, наприклад, коли розповідаємо про те, що траплялося в нашому житті (d).

(a) I’ve just finished my project - I am so happy! – Я щойно закінчив свій проєкт. Я такий щасливий!
(b) I’ve lived in Vancouver for six months; it’s a fantastic city, but it’s very expensive. – Я живу у Ванкувері вже півроку. Це прекрасне місто, проте тут все дуже дорого.
(c) This week I’ve been to the gym four times. – Цього тижня я ходив у спортзал 4 рази
(d) Colin has been to Berlin five times. – Колін був у Берліні 5 разів

Минулі часи

Минулі часи в англійській мові, напевно, більш однозначні, оскільки стосуються тільки минулого.

Past simple

Past Simple – теж є тим часом, який ви вивчите на самому початку вашого навчання. Ми використовуємо його, щоб розповісти про завершені дії в минулому. Тож в понеділок, коли ваш викладач питає вас “how was your weekend?” (як пройшли ваші вихідні?), це саме той час, який вам потрібен. До правильних дієслів ви просто додаєте “ed” наприкінці, і відмінювання залишається тим самим для всіх чисел і осіб. Легко!

Форма:

I played
you played
he/ she / it played
have played played
You (plural) played
We played

Використання:

Ми використовуємо past simple, коли говоримо про завершені дії. Заперечні та питальні форми дещо складніші, оскільки в них використовується допоміжне дієслово do (і воно так само є неправильним). Зверніть увагу, що в заперечних і питальних реченнях допоміжне дієслово використовується в past simple, а основне дієслово – у формі інфінітиву:

I didn’t play tennis last weekend because I was ill. – Я не грав у теніс минулого тижня, оскільки хворів.
Did you see the last episode of that series last night? – Ти бачив останню серію серіалу вчора ввечері?

Past continuous

Як і у випадку з present continuous, ми використовуємо past continuous щоб розповісти про довгу дію, або дію, яка була в процесі в якийсь момент у минулому. Ми використовуємо допоміжне дієслово be у формі минулого часу (was/ were) та додаємо до основного дієслова закінчення -ing.

Форма:

I was playing
you were playing
he/ she / it was playing
have played were playing
You (plural) were playing
We were playing

Використання:

Ми часто використовуємо past continuous разом з past simple, особливо коли розповідаємо історії, щоб відрізнити фонову інформацію від основних подій, тому це дуже важливий час для переповідання історій.

Jenny was working when the internet went down. – Дженні якраз працювала, коли вимкнувся інтернет
Was Luke listening to music with you last night? – Люк слухав з тобою музику вчора?
I wasn’t enjoying the film at all. – Фільм, який я дивися, мені взагалі не подобався

Past perfect

Past Perfect – це час, який ми використовуємо на контрасті з past simple, коли говоримо про події, які відбулися до інших подій у минулому. Твориться він за допомогою допоміжного дієслова have (в минулому часі його форма - had) та past participle.

Форма:

I had played
you had played
he/ she / it had played
have played had played
You (plural) had played
We had played

Використання:

Коли ми розповідаємо історію, past perfect допомагає нам відтворити порядок, у якому відбувалися дії. Знову-таки, це дуже важливо при переповіданні історій.

He was sure that they had met before. – Він був упевнений, що вони вже зустрічалися раніше
Jack was a politician but he had worked in business when he was younger. – Джек був політиком, проте в молодості він займався бізнесом
He had never seen such a bad film before. – Він ніколи не бачив настільки поганого фільму
Had she ever travelled to Europe before she arrived in Paris? – Вона колись була в Європі до того, як потрапила в Париж?

Майбутні часи

Для того, щоб виразити майбутній час, в англійській мові є безліч засобів. І форма дієслова, яку ми зрештою виберемо, залежатиме від того, що саме ми хочемо сказати.

Майбутні плани

Коли ми говоримо про заплановані події, які точно відбудуться в майбутньому, оскільки вони закріплені домовленостями, ми використовуємо, як ми вже бачили раніше, present continuous.

I’m visiting my friend in Madrid next week. – Я їду до свого друга в Мадрид на наступному тижні
Stuart is coming over for dinner tonight. – Сьогодні до нас на вечерю завітає Стюарт

Наміри на майбутнє

Щоб виразити наміри чи плани (які також існують поки що у вигляді намірів, а не чітко окресленого плану дій) ми використовуємо конструкцію be going to

I’m going to study abroad next year - hopefully in the UK. – Я планую поїхати навчатися за кордон наступного року. Хотілося б, щоб це була Британія.
Imma isn’t going to go to university because she wants to get some work experience. – Імма не планує вступати до університету, оскільки хоче спочатку здобути досвід роботи
Are we going to go to France this year on holiday?- Ми поїдемо у Францію у відпустку цього року?

Передбачення на майбутнє

Щоб висловити свої припущення щодо можливого розвитку подій у майбутньому, ми можемо використати дієслово will (або, як ще називають час, де використовується це допоміжне дієслово, “future simple”). Заперечна форма цього допоміжного дієслова - won’t, і відмінювання його не змінюється. Ми також використовуємо future simple в умовних реченнях, коли говоримо про наслідки, які дії, висловлені в умові, матимуть у майбутньому. З його допомогою ми також можемо щось комусь запропонувати.

I think Manchester United will win the league this year. – Гадаю, Манчестер Юнайтед стане чемпіоном цього року
If you don’t study, you won’t pass the exam. – Якщо ти не вчитимешся, ти не складеш іспит
Don’t carry that heavy bag, Aisha will help you. – Не неси ту важку сумку. Аіша тобі допоможе

Віддалене майбутнє

Як і інші часи групи perfect, час future perfect поєднує два різні часові пласти, в цьому випадку майбутнє з більш віддаленим майбутнім. Ми використовуємо його для того, щоб розповісти про дії, які будуть закінчені до якогось моменту в майбутньому. Утворюється він так: will + have + past participle.

In 2025 we will have discovered a new planet. – У 2025 році ми відкриємо нову планету
By next week she will have finished her degree and will be on holiday! – До наступного тижня вона вже складе іспити і буде на канікулах!
In the future, we will have solved the problem of poverty. – У майбутньому ми вирішимо проблему бідності.

Ось так дуже коротко ми розглянули сьогодні теперішній, минулий і майбутній часи в англійській мові. Продовжуйте вчитися, продовжуйте тренуватися їх використовувати, і невдовзі ви будете говорити впевнено та без помилок!