Від Cath McLellan

13 Apr 2023 - 12:59

Жінка говорить

Якщо ви спитаєте когось, який у нього рівень англійської, більшість людей відповість, що “intermediate” (середній), проте «середній рівень англійської» для різних людей позначає абсолютно різний рівень володіння англійською. Для когось вміти замовити пиво і запитати дорогу вже достатньо, щоб вважати, що у них середній рівень. Інші ж вважають, що поки не зможуть читати Шекспіра в оригіналі, годі й говорити про «середній рівень». 

Аудіювання – це одна з навичок, яка у різних студентів може бути розвинена по-різному і багато в чому залежить від оточення студента поза межами класної кімнати. У цій статті ми дамо вам 4 поради щодо того, як покращити своє аудіювання до рівня В1. Рівень В 1 означає, що ви маєте розуміти основну думку висловлювань на відомі вам теми, коли мовлення чітке та унормоване. Щоб розвинути цю навичку, потрібно робити ось що:

Слухайте (багато!)

Якщо ви відвідуєте мовні курси, ви будете виконувати завдання на аудіювання, запропоновані у підручнику. Зазвичай вони виглядають так: «прослухайте та визначте, чи правдива інформація у цих реченнях», і загалом дуже мало схожі на ситуації, з якими ви стикаєтеся в реальному житті. Іноді викладач намагатиметься використати вправу на аудіювання якось ще, наприклад, запропонує вам відкрити текстовий варіант аудіо, переглянути нові слова або обговорити те, про що йшлося в аудіюванні. Все це корисні вправи, які дадуть вам уявлення про те, як звучить англійська. Проте аудіо для підручника зазвичай підлаштовані під рівень підручника і начитуються акторами, які розуміють, що слухатимуть їх люди, які лише вивчають англійську. Тому вони зазвичай занадто старанно артикулюють слова, говорять повільно, з паузами та чекають на свою чергу, щоб заговорити. В реальному житті люди так не говорять. Якщо ви послухаєте реальну розмову, люди зазвичай починають говорити до того, як їхній співрозмовник закінчить репліку, починають речення і не закінчують їх, говорять нерозбірливо, сміються та й взагалі не зважають на те, який у їхнього співрозмовника рівень володіння мовою.

Тому непогано було б слухати різні види розмов та аудіо. Спочатку множинність варіацій мовлення вас лякатиме, проте на рівні В1 ви маєте поступово ускладнювати для себе завдання. Ми часто говоримо про плато рівня В1, тобто про той ступінь, коли ви нарешті досягаєте рівня В1, а потім вам починає здаватися, що ви застрягли, незважаючи на всі ваші спроби покращити свій рівень. Це цілком нормально (хоча й не дуже приємно), і для того, щоб вибратися з цього плато, потрібно трохи «постраждати». Якщо ви робити вправу на аудіювання в класі один чи два рази на тиждень, це нічого не змінить. Ви маєте практикувати англійську і за межами класу. Якщо вам бракує ідей, прочитайте нашу статтю про те, як практикувати англійську за межами класу.

Обирайте свій матеріал

Ви можете почати з інших матеріалів, розподілених за рівнями (наприклад, з цих подкастів від Британської Ради, які виглядають як міні-серіали на різні теми, від новин до моди. Вони розраховані на студентів рівня А2-В1, тому вони будуть чудовим стартом, якщо ви відчуваєте, що аудіювання дається вам важко). Не бійтеся розпочати з чогось легкого, а потім поступово підвищувати складність. Як варіант – придбайте художню книгу, адаптовану до вашого рівня. Зазвичай вони йдуть в комплекті з CD-диском, щоб ви могли слухати та читати водночас. Це допоможе вам краще зрозуміти, яке звучання мають слова та інтонації в англійській мові.

Якщо ви вже почуваєтеся більш-менш впевнено у своєму рівні, ви можете перейти до Big City, Small World, це серіал-подкаст про групу людей, що живуть у Лондоні. 

В обох подкастах Британської Ради є розроблені до кожного епізоду вправи, які допоможуть вам протестувати, чи добре ви зрозуміли головні ідеї та деталі епізоду. А це, в свою чергу, буде чудовим додатком до аудіювання, яке ви робите на заняттях, та точно допоможе вам покращити основні навички аудіювання.

Проте на цьому рівні ви вже маєте починати слухати більш різноманітні аудіо – з різними акцентами, на різні теми. Youtube – чудове джерело автентичних матеріалів. Ви можете фоловити влогера/ ютубера, який розповідає про те, що цікавить саме вас (мода, музика тощо). Напевно, спочатку вам буде доволі складно, проте коли ви звикнете до його/її акценту та лексики, що стосується обраної вами теми, вам стане простіше розуміти більше. Головне – намагайтеся зрозуміти основну ідею висловлювання. І, нарешті, якщо ви чогось не розумієте, ви завжди можете перемотати назад та прослухати це аудіо знову.

Підготовка до іспитів

Можливо, ви готуєтеся до офіційного іспиту на рівень В1. Якщо це так, радимо вам також переглянути нашу статтю про те, як підготуватися та скласти іспит рівня В1. Переконайтеся також, що ви ознайомлені з форматом тестування та типом завдань на аудіювання, які ви матимете виконати на іспиті. Більшість тестових завдань спрямовані на перевірку вашого вміння зрозуміти основну ідею висловлювання або протестувати ваші навички вирізняти в аудіюванні більш конкретну інформацію (дати, числа тощо).

Навіть якщо вам трапилося аудіювання, робити яке дуже важко, існує декілька стратегій, які допоможуть вам виконати завдання успішно. По-перше, не панікуйте. Дуже часто студенти починають слухати аудіо, і перша думка, яка в них з’являється: «Я уявлення не маю, про що ці люди говорять. Я нічого не розумію!». Щоб уникнути паніки, можете: 

  • Намагайтеся передбачити, про що йтиметься в аудіюванні. Прочитайте запитання та подумайте, що саме, яку інформацію ви можете зараз почути. Також прочитайте вступні зауваження до вправи – це дасть вам якусь базову інформацію про те, що ви будете слухати.
  • Підкресліть ключові слова у завданні – вам не потрібно розуміти всього, а тільки ті частини аудіо, які допоможуть вам відповісти на запитання, тож зосередьтеся саме на них. На цьому рівні порядок запитань, найвірогідніше, буде збігатися з тим порядком, в якому ця інформація згадується в самому аудіо. Тож якщо ви не знатимете відповіді на якесь запитання – просто перейдіть до наступного. Робіть нотатки під час слухання (або викреслюйте ті відповіді, які точно неправильні), проте будьте готові до того, що вам доведеться змінити свою думку під час другого прослуховування.

Більше ідей щодо стратегій виконання завдань на іспиті та онлайн-практики ви можете знайти за посиланням.

Слухайте, як звучить англійська

Заведіть звичку слухати англійську в оригіналі. Окрім матеріалів, про які ми вже говорили, намагайтеся дивитися фільми англійською. Деяким студентам здається, що фільми – це чарівна паличка для вивчення англійської без жодних зусиль. На жаль, це не так, проте з чим вони справді можуть допомогти – так це натренувати ваш слух на те, як звучить справжня природня англійська. Якщо ви дивитеся фільм англійською (з субтитрами вашою рідною мовою), це допоможе вам звикнути до англійської інтонації. І я переконаний, що окрім покращення навичок розуміння, такі вправи також можуть покращити вимову та збільшити словниковий запас. Розпочніть з фільму, який ви вже бачили, щоб ви вже були знайомі з сюжетом, та не хвилюйтеся, що вам доводиться використовувати субтитри – це справді допоможе вам краще зрозуміти, про що йдеться. Окрім того, при перегляді відео з субтитрами ви більше звертатимете увагу на нові слова та вирази.

Іншим популярним сайтом є Lyrics Training – ви можете слухати свої улюблені пісні та заповнювати пропуски в тексті пісні під час її прослуховування. Це може бути чудовою вправою для того, щоб почути, як слова поєднуються разом в мовному потоці. Почніть з чогось простого і поступово ускладнюйте завдання. Проте маємо вас попередити, що граматика у поп-піснях не завжди ідеальна, а тексти не завжди мають сенс.

Якщо ви будете дотримуватися наших порад та намагатиметеся слухати різноманітні матеріали англійською при найменшій нагоді, поступово вам стане легше розуміти навіть найскладніші аудіо. Проте тренування цієї навички потребує часу – тож наберіться терпіння та тренуйтеся!