Від Шеона Сміт

18 Jun 2021 - 13:09

Два чоловіка і жінка читають журнали

Не потрібно чекати Нового року чи закінчення літа для того, щоб покращити свої навички володіння англійською. Будь-яка пора року – прекрасний час для того, щоб розпочати щось нове, наприклад, вивчення мови. Напевно, ви вже вивчаєте англійську певний час, а отже, настав час перевірити свій рівень та вирішити, куди рухатися далі. Якщо вам здається, що ви вже досягли рівня В1 (середній рівень), для вас існує декілька опцій.

Іспитів для підтвердження рівня В1 насправді дуже багато: від Aptis до BEC. Обирайте на свій смак.

Отримати сертифікат корисно для того, щоб озирнутися на вже пройдений шлях з вивчення мови, а також щоб спланувати своє подальше навчання. Для того, щоб зорієнтуватися, які іспити на підтвердження рівня В1 ви можете скласти, дочитайте цю статтю до кінця.

До того, як обрати, який іспит В1 вам складати, важливо поставити собі такі запитання:

 • Який іспит відповідає моїм потребам?
 • Де я можу скласти іспит?
 • Які варіанти іспитів В1 існують?

Тож, які у вас є варіанти? У цьому розділі ми розглянемо варіанти зі складання загальної, академічної та професійної англійської. 

Загальна англійська

Якщо ви шукаєте іспит, який мав би вагу у будь-якій країні світу, одним з найбільш популярних серед таких іспитів є IELTS. Мало хто знає, що у цього іспиту насправді є два варіанти: general English (загальна англійська) та academic English (академічна англійська). Вам точно підійде IELTS, якщо ви шукаєте роботу чи плануєте навчатися за кордоном. Версія general English включає теми, пов’язані з повсякденним життям та абстрактні неспеціалізовані теми (наприклад, ваш стиль життя чи технології у вашому житті). Знову ж таки, на цьому рівні (IELTS band 4/ рівеньB1) від вас вимагається впевнене знання таких граматичних структур, як: базові часові форми (включно з past simple та present perfect), вищий та найвищий ступені порівняння прикметників тощо.

Формат іспиту цілком зрозумілий: чотири частини – читання, письмо, аудіювання та говоріння. Наповнення варіанту general English – це тексти на загальну тематику, а в частині Говоріння вас попросять розповісти про ваш вільний час та порозмірковувати на повсякденні теми. Дізнатися більше про те, які центри пропонують іспити IELTS ви можете в центрі Британської Ради або на сайті Британської Ради.

Ще одним відносно новим, проте дуже популярним іспитом є Aptis. Цей іспит одразу припав до вподоби студентам університетів та спеціалістам великих компаній, які б хотіли дізнатися свій рівень володіння англійською.

Перевагою тесту Aptis є те, що існує декілька його видів, наприклад, Aptis General та Aptis for Teachers, а, відповідно, він може бути підлаштований під індивідуальні потреби того, хто його складає. Тести Aptis комп’ютеризовані, що є ще однією перевагою для тих, хто має часові або географічні обмеження. Тест складається з таких компонентів:

Основна частина: граматика та лексика

 • Читання
 • Письмо
 • Аудіювання
 • Говоріння

Всі компоненти іспиту, включно з частиною говоріння, виконуються на комп’ютері – те, з чим у більшості з нас не виникне проблем. Aptis чудово підходить для того, щоб на практиці побачити, на якому рівні знаходяться кожна з ваших навичок. До того ж ви можете виконати безкоштовну демо-версію тесту Aptis для кожної навички окремо, щоб призвичаїтися до формату тесту, якщо ви все ж таки вирішите його складати. 

Ще однією привабливою рисою Aptis є те, що результати ви отримуєте протягом 48-72 годин після складання тесту. Якщо ви хочете дізнатися про Aptis більше, переходьте за посиланням.

Trinity Integrated Skills in English I (ISE I) – ще один з варіантів іспитів на підтвердження рівня Intermediate. Він складається з двох модулів: Читання і Письмо, до якого входять 2 завдання на читання, 1 завдання, яке підводить до письма, та 1 завдання із письма, та Говоріння й Аудіювання, який складається з 2 завдань на говоріння та 2 завдань на аудіювання. Метою цих завдань є перевірити, як ви можете за допомогою англійської вирішувати задачі, з якими ми стикаємося в повсякденному житті, тож приготуйтеся до завдань, пов’язаних з вашими хобі та інтересами, а також розмовами між людьми на повсякденну тематику. Іспити Trinity ISE було розроблено Trinity College London, і скласти їх можна в офіційних центрах Trinity (в Україні скласти цей іспит поки що не можна).

Згадаємо про ще один важливий іспит, а саме про Cambridge Preliminary (PET). Ви, очевидно, чули про нього від друзів чи колег. Цей іспит B1 відноситься до категорії general English, та перевіряє, як ви можете використовувати свої навички володіння англійською в повсякденному житті. Якщо ви почуваєтеся впевнено, спілкуючись англійською в таких ситуаціях, як-от проста розмова в магазині, розповідь про свої інтереси та хобі, подорожі, тоді іспит PET саме для вас.

Формат іспиту дуже схожий на формат усіх інших іспитів Cambridge. Виняток становлять хіба що частини Читання та Письмо, які поєднані в одній частині, і на виконання яких відводиться 1,5 години. Дві інші частини – Аудіювання (30 хвилин), яке складається з 4 компонентів, а завдання варіюються від 8 простих діалогів до більшого завдання на кшталт інтерв’ю із запитаннями з варіантами відповідей до них, та Говоріння, яке ви складаєте з іншим учасником тестування (10-12 хвилин). Частина Говоріння також складається з 4 компонентів. Спочатку вам потрібно відповісти на декілька запитань про свої хобі, родину чи роботу. Потім ви 2-3 хвилини обговорюєте якусь тему разом з партнером. Далі вам дадуть для опису зображення – ця частина монологічна і передбачає говоріння протягом 1 хвилини. Після цього йтиме ще одне обговорення з партнером на матеріалі попередньо показаних вам зображень. Дізнатися більше про цей іспит Cambridge можна тут.

Результати іспиту Cambridge PET зберігаються на все життя, проте під час співбесіди вас можуть попросити продемонструвати свої знання англійської, якщо від часу складання іспиту минуло вже понад 2 роки. 

Академічна англійська

Багато кому з нас доводиться підтверджувати свій рівень володіння англійською відповідним сертифікатом, щоб мати змогу зареєструватися на академічний курс чи програму англійською. Якщо ви плануєте продовжувати свій академічний чи професійний розвиток, тоді Academic IELTS може стати найкращим для вас варіантом.

Рівень В1 в Academic IELTS відповідає балу 4/4.5 за шкалою оцінювання IELTS. Загалом же шкала охоплює бали від 0 до 9. Найвищий бал (9) відповідає рівню CEFR C2 (володіння мовою на рівні носія мови). Проте що ж включає в себе академічна версія іспиту IELTS? 

Цей іспит схожий на версію General English, проте частини Читання та Письмо включають графіки та діаграми, які взято зі статей газет та наукових журналів. Для успішного складання іспиту важливо мати уявлення про тип академічної лексики та виразів, які можуть зустрітися в текстах іспиту. А це означає, що вам потрібно бути знайомим із лексикою презентацій, вміти підсумовувати інформацію в текстах, написаних у діловому стилі, та описувати тенденції, зображені за допомогою графіків. На приклад такого завдання можна поглянути тут.

Професійна англійська

Іспит Business English Certificate або BEC підійде тим, кому англійська потрібна для формального спілкування на роботі. Іспит Cambridge BEC Preliminary (рівень B1) також визнається багатьма компаніями як підтвердження рівня володіння англійською кандидатом. Він схожий за форматом на іспити Cambridge та складається з чотирьох компонентів: читання, письмо, аудіювання та говоріння.

Головною відмінністю в частині говоріння є те, що замість того, щоб описувати зображення, кандидати отримують 2 тематичні картки з варіантами тем для обговорити під час довгого завдання на говоріння. Результати іспиту BEC також зберігаються на все життя, проте вас можуть попросити продемонструвати свій рівень англійської, якщо від моменту складання іспиту пройшло багато часу. 

Підготовка до складання іспиту рівня В1

Отже, після того, як ви визначилися, який варіант іспиту обрати, як щодо деяких ресурсів та ідей, які допоможуть вам підготуватися до іспиту?

А вибрати дійсно є з чого!

Якщо ви плануєте складати IELTS, не оминіть увагою курс Road to IELTS. У ньому багато порад від експертів та кандидатів з усього світу, які вже склали тест. Також є курс MOOC від Британської Ради, який називається Understanding IELTS. Він також допоможе вам підготуватися до іспиту.

Існує велика кількість ресурсів, розроблених спеціально для іспиту Cambridge PET, на знаменитому сайті Flo Joe. Окрім того, тренувальні онлайн-тести можна знайти на сайті Exam English.

Для тренування окремих навичок існує безліч матеріалів на сторінці нашого власного сайту, присвяченій розвитку навичкок, Learn English Teens. Ви також можете потренуватися виконувати завдання на говоріння тут. А якщо вам потрібні якісь загальні поради щодо усіх частин іспитів, ви знайдете їх за цим посиланням

Окрім безпосередньої підготовки до іспиту, вам потрібно працювати над розширенням словникового запасу, а тому такий додаток, як Quizlet може виявитися для вас справді корисним. Ви можете завантажити додаток на телефон, щоб повторювати слова, поки їдете в автобусі чи поїзді.

Курси для підготовки до офіційних іспитів

Немає сумніву, що ви й самостійно зможете чудово підготуватися до іспиту, якщо докладете до цього всіх зусиль. Проте варто також як слід розібратися у форматі іспиту, який ви вирішили складати (ми ще нагадаємо вам про це у наших порадах трохи згодом). Найкращий спосіб це зробити – записатися на підготовчі курси. Існує безліч курсів з підготовки до іспитів, викладачі на яких нерідко й самі є екзаменаторами на цих іспитах. Такі досвідчені викладачі зможуть дати вам слушні поради щодо того, на що саме екзаменатори звертають увагу в плані лексики та граматики. Тому ми вважаємо, що інвестиція часу та фінансів у підготовчий курс від перевіреного освітнього центру, який готує студентів не до одного типу іспитів, – ідея, варта уваги.  

Можливість співпрацювати та навчатися з іншими студентами, які готуються до іспиту, – дуже позитивний досвід. Я впевнена, що це також додасть динаміки та розважального елементу до вашого процесу підготовки. До того ж на підготовчих курсах багато уваги приділяється завданням на говоріння (і, власне, діалогу з партнером). Тож якщо частина, за яку ви переживаєте найбільше, – це говоріння, не хвилюйтеся! Всі наші курси дають вам багато практики говоріння в умовах, близьких до екзаменаційних, який би іспит ви не обрали. Окрім того, можливість долучитися до розмови з 2-3 іншими людьми, ще й чудово розвиває навички аудіювання, які знадобляться вам на відповідній частині іспиту. 

Якщо вам хочеться отримати більше інформації щодо іспитів, про які ми згадали у цій статті, перейдіть за посиланням і дізнайтеся, які екзаменаційні курси ми пропонуємо в Британській Раді.  

Поради, які можуть стати вам у пригоді

Як викладач та екзаменатор на деяких із іспитів, про які ми сьогодні згадали, що б я порадила тим, хто планує складати іспит на підтвердження рівня В1?

 • Дізнайтеся про іспит якомога більше

Часом трапляються кандидати, які не ознайомилися з форматом тесту заздалегідь. Майже завжди це має негативний вплив на їхні результати, тож підготуйтеся, перед тим, як іти на іспит. Дізнайтеся, що саме від вас відмагатиметься на кожному з етапів іспиту, який ви обрали.

 • Ризикуйте! (але не занадто)

Якщо ви будете занадто прив’язуватися до лексики та граматичних структур, які екзаменатор очікує почути від вас на цьому рівні, екзаменатор (який перевіряє письмову частину чи оцінює усну) не знатиме, чи володієте ви більш складними структурами. Тож прекрасною ідеєю є спроби використовувати більш складні вирази, незвичні звороти, цікаву лексику. Навіть якщо ви не завжди вживатимете їх правильно – це покаже, що ви в процесі їх вивчення.

 • Виробіть свою «поставу сили» та розслабте нарешті м’язи горла при говорінні

Щоб підвищити рівень адреналіну в крові та відчути себе більш упевнено, йдіть на будь-який іспит так, ніби ви вже його успішно склали. Позитивне мислення одразу ж позначається на вашому самопочутті. Якщо вірити експертам, найкращий спосіб підвищити рівень своєї впевненості, – віднайти поставу, яка робить вас «могутнішим» (Диво-жінка, Супермен). Ви також можете розслабити свої голосові зв’язки, поговоривши зі своїм партнером, поки чекаєте на свою чергу в кімнаті очікування (англійською, звісно ж!) або голосно співаючи по дорозі на іспит. Повірте мені, це дійсно допомагає знизити рівень стресу, який ви відчуватимете в день іспиту.

 • Отримуйте насолоду від свого процесу навчання!

Це, напевно, найважливіша порада, яку я можу вам дати. На цьому етапі вашого шляху важливо помічати, скільки радості приносить відкриття чогось нового у мові, яку ви вивчаєте. Не думайте про те, що ви маєте стати заручником граматики, оскільки збираєтеся складати іспит. Спробуйте знайти заняття, яке припаде вам до вподоби і водночас дозволить вчити англійську. Це може бути будь-що: можете підспівувати під улюблених виконавців, виконуючи завдання на lyricstraining, переглядати серіали на Netflix чи слідкувати за якимсь блогером, влогером чи ютубером.

Тож як я вже говорила раніше, існує багате різноманіття курсів та іспитів для рівня В1. Питання лише в тому, щоб знайти той, який підійде саме вам. Тож щасти вам у пошуку!