Хто: начальник відділу організаційно-правової роботи ГО “Національна Асамблея людей з інвалідністю”
Співпраця з Британською Радою: координатор спільного проекту Британської Ради і НАІУ IDEAS (Інклюзивні рішення для рівноправного та відповідального суспільства)
Національна Асамблея людей з інвалідністю, що об’єднує понад 120 неурядових організацій в Україні, стала партнером Британської Ради в проекті IDEAS, який охопив Азербайджан, Вірменію, Грузію, Йорданію, Ліван, Україну та Велику Британію. Україна координувала цю діяльність, і Лариса Байда була однією з представниць Асамблеї, що допомагали в даній координації, експертній оцінці, проведенні тренінгів і розробці посібників. “Проект дав поштовх співпраці з Британською Радою в багатьох напрямках — наприклад, ми провели аудит архітектурної доступності офісного приміщення та надали рекомендації для поліпшення доступності до будинку мало мобільних груп населення, які були виконані. Ми працювали зі співробітниками, проводячи лекції, виступи про те, що таке інвалідність, доступність, як супроводжувати людей з інвалідністю в надзвичайних ситуаціях тощо. Враховуючи те, що проект мав великий резонанс і дійсно гарні досягнення, громадські організації, що входять в Асамблею, почали співпрацювати з Британською Радою в інших проектах, які стосувались питань культури, формування інклюзивного суспільства, згуртованості громади; з великою результативністю співпрацювали в проекті “Активні громадяни”. Що мені сподобалося — конкретні пропозиції від громади, рекомендації експертів виливалися в конкретні дії Британської Ради. Це було дуже важливо, бо завдяки такій співпраці нам вдалося відкрити перший в Україні тренінговий гуртожиток з незалежного проживання людей з інвалідністю, учасників АТО. Були підготовлені програми, зроблений ремонт, будівля укомплектована меблями і технікою — і він уже працює на благо громади. Крім того, у Вінниці, що була пілотним регіоном, ми зробили медичну лабораторію інклюзивною – і її послугами тепер можуть користуватись і люди похилого віку, і діти з інвалідністю, і їхні батьки. Співпраця була дуже плідна, і ми були дуже вдячні, що Британська Рада обрала нас партнером.”
Лариса зауважує величезний досвід, отриманий у координуванні такого масштабного проекту, що охопив сім країн. “Ми вчилися в Британської Ради, отримали знання менеджменту, контакти і знайомства з інших країн, нові знання з питань інвалідності. Не всі наші організації брали участь — лише деякі представники або експерти, а ми потім передавали ці знання в інші організації. Зараз, коли ми працюємо з бізнесом, як приклад наводимо діяльність Британської Ради — використання політики рівних можливостей”.
Політика рівності, яку впроваджує Британська Рада, не розходиться з ділом, наголошує Байда. “Я знаю, що в організації було проведене навчання вчителів, які працюють з дітьми з особливими освітніми потребами, спеціальні курси, методика, підходи і т.п. Пройшло 2 роки, а те, що ми отримали від проекту, досі розповсюджується — знання, практика, досвід”.