Від Cath McLellan

26 Jul 2023 - 13:20

What are you going to do when you grow up? (Ким ти будеш, коли виростеш?) - це одне з тих запитань, які дорослі зазвичай ставлять дітям, і відповісти на які буває доволі складно. Ви все ще можете не знати відповіді на це питання, проте сьогодні в нашій статті ми розберемося, коли і як використовувати цей граматичний час (be going to) в англійській мові.

Коли ми використовуємо цю структуру

Ми можемо використовувати 'be going to' в англійській мові для вираження майбутнього.

І хоча існує багато способів описати події в майбутньому англійською мовою, саме цей час використовується у двох випадках. По-перше, ми використовуємо його, коли говоримо про те, що ми вже запланували на майбутнє. Він передає наміри мовця щодо майбутнього, проте не вказує на те, що мовець почав підготовку до запланованих подій, а, отже, не означає, що вони однозначно відбудуться у реальності.

When I'm older, I'm going to be an astronaut! – Коли я виросту, я хочу стати космонавтом! In two years'; time, I'm going to move to Madrid and study fashion design. – Через два роки я планую поїхати до Мадрида та вивчати там дизайн.

Next weekend I'm going to sleep until really late! – На наступних вихідних я збираюся як слід виспатися! Ми також використовуємо 'be going to' щоб висловити передбачення, засновані на наших спостереженнях в теперішньому.

If she's not careful she's going to knock that glass over. – Якщо вона не буде обережною, вона може перекинути склянку.
It's very cold outside - I think it's going to snow – Надворі дуже холодно – я думаю, буде сніг.
Clare's birthday party is going to be great - she was showing me the restaurant online. – Вечірка Клер буде неймовірною – вона показувала мені фото ресторану.

Правила використання

Правила використання цієї конструкції такі:

  підмет +(be) going to +інфінітив
Стверджувальне речення I'm going to
Я збираюся
go to the beach this weekend
піти на пляж на вихідних
  She's going to
Вона збирається
have spaghetti for dinner tonight
приготувати спагеті на вечерю
  They're going to
Вони
release a new album next year
випустять альбом наступного року
Заперечні речення I'm not going to
Я більше не буду
study medicine anymore - it's too hard!
вивчати медицину – це дуже складно!
  He's not going to
Він не буде
listen to what you say
слухати, що ти йому кажеш
  We're not going to
Ми не підемо
go to the wedding because we have to work
на весілля, бо нам треба працювати
Питальні речення Am I going to
Чи зможу я
finish the project on time?
закінчити проект вчасно?
  Are you going to
Ти збираєшся
come to the party on Sunday?
прийти на вечірку у неділю?
  Is it going to
Чи буде
rain tomorrow?
завтра дощ?

'Be going to' часто використовують у неформальному спілкуванні, тож ми майже завжди використовуємо скорочення з цією конструкцією: I'm, he's, it's, we're та they're.

Винятки та варіації

Дуже часто студенти надсилають мені письмові роботи з реченнями на кшталт "This weekend I'm gonna go to the beach" (Я піду на пляж на вихідних). Згодом з’ясовується, що вони побачили цей варіант написання в тексті пісні або в субтитрах до свого улюбленого фільму чи серіалу. Викладачі самі часто заохочують студентів використовувати саме ці форми, тож в чому ж проблема? Проблема в тому, що це ні в якому разі не стандартизована форма, коли йдеться про письмову англійську, хоча саме так ми вимовляємо цю структуру при розмові. Дивіться фільми та слухайте музику англійською, але вивчати правопис за ними не слід.

Як ми вже бачили в попередніх статтях, для того, щоб повідомити про свої плани, ми найчастіше використовуємо present continuous – так ми повідомляємо про ті події в майбутньому, які ми вже організували чи про які домовилися. Для цього випадку можна використовувати і be going to практично без змін.

Tonight I'm going to have dinner with Tom. – Сьогодні ввечері і вечеряю з Томом.
Tonight I'm having dinner with Tom.

She's going to the cinema on Friday. – Вона піде в кінотеатр у п’ятницю.
She's going to go to the cinema on Friday.

У вищенаведених прикладах обидва речення правильні (хоча використовувати present continuous простіше. Окрім того, зазвичай намагаються уникати конструкції 'going to go', оскільки вона занадто перевантажена за рахунок повторення одного й того ж дієслова).

Типові помилки

Студенти часто плутаються в усіх цих засобах вираження майбутнього часу.

Так, наприклад, коли ми робимо передбачення, ми можемо використати як 'will', так і 'be going to'. Тож у чому різниця? Зазвичай ми використовуємо 'going to', коли для нашого передбачення існують якісь підстави, якісь факти, на які воно спирається. Проте в деяких випадках обидва варіанти можуть існувати паралельно.

It's very cloudy - I think it's going to rain. – Дуже хмарно – я думаю, буде дощ.
It's very cloudy - I think it'll rain.

Коли ж ми говоримо про якусь подію в майбутньому взагалі, will часто використовується для передачі спонтанної реакції, коли ми не планували нашу дію заздалегідь.

What are you doing tonight? – Що ти робиш сьогодні ввечері?
I think I'll meet Dave after work. – Я думаю, що зустрінуся з Лейвом після роботи (тут спікер щойно подумав про можливість такої зустрічі)

What are you doing tonight? – Що ти робиш сьогодні ввечері?
I'm going to meet Dave after work. – Я планую зустрітися з Дейвом після роботи. (а в цьому випадку спікер заздалегідь спланував цю зустріч).

Загальне правило щодо використання will (а не be going to) – ми використовуємо його тоді, коли приймаємо рішення в момент говоріння:

The phone's ringing - I'll get it! ✓ - Це телефон, я відповім!
The phone's ringing - I'm going to get it! ✗

Відомі приклади:

Існує безліч пісень, у яких розповідається про плани та наміри на майбутнє, а отже і безліч пісень, у яких ця конструкція використовується.

Bizarre Inc's 'I'm gonna get you' - класика танцювальної музики про цілеспрямовану жінку, яка запитує 'Why waste your time? You know you're going to be mine! (Навіщо витрачати свій час? Ти ж знаєш, що будеш моїм!).

Улюбленці Шотландії The Proclaimers' з піснею "I'm gonna be" не залишають жодних сумнівів щодо своїх намірів, розповідаючи нам, що "When I wake up, I know I'm going to be the one who wakes up next to you" (Коли я прокинуся, я знаю, що буду саме тим, хто прокинеться поряд із тобою).

У кожній частині класики Мартіна Скорсезе про мафію «Хрещений батько» ми чуємо фразу 'I'm going to make him an offer he can't refuse' (Я збираюся зробити йому пропозицію, від якої він не зможе відмовитися) – готові битися об заклад, вам не хотілося б почути таке від головного мафіозі.

Міні-вправа

Знайдіть та виправте помилки в цих реченнях: 

1. I've got the tickets so this weekend I will see the big match!

2. She's gonna have a surprise when she gets home tonight!

3. I don't really have plans tonight, maybe I'm going to go to the cinema.

4. When Adriana finishes her studies, she going to live in London.

5. 'This jumper is gorgeous! I'm going to buy it!'

Відповіді:

1. I've got the tickets so this weekend I'm going to see the big match!

2. She's going to have a surprise when she gets home tonight!

3. I don't really have plans tonight, maybe I'll go to the cinema.

4. When Adriana finishes her studies, she's going to live in London.

5. 'This jumper is gorgeous! I'll buy it!'