Від Хазан Хайялогли

22 Mar 2021 - 13:26

Чоловік під час тесту IELTS з аудіювання

Неважливо, чи ви ще тільки думаєте складати IELTS, чи вже призначили дату іспиту, будь-яка підготовка, за яку ви візьметеся зараз, неабияк підвищить ваші шанси отримати високий бал, коли цей день настане.

Наш міжнародний експерт Хазан Хайялогли поділиться з вами порадами щодо того, як покращити свої бали за читання та аудіювання на іспиті.

Шість порад щодо читання

Частина «Читання» може наганяти страху через обсяг текстів, які потрібно прочитати. Проте, якщо ви ознайомитеся зі стратегіями та скористаєтеся моїми порадами, – побачите, якою легкою вона вам видасться!

1. Ознайомтеся з іспитом 

Подібно до всіх міжнародних систем тестування мовлення, IELTS має унікальний тестовий формат, тому я рекомендую ознайомитися з його особливостями до того, як ви прийдете складати іспит. Тож для початку спробуйте відповісти на такі питання:

 • Скільки триває тест? 
 • В якому форматі він проходить? 
 • Скільки текстів входять до його складу? 
 • Що це за тексти? 
 • Які навички тестуються? 
 • Які типи запитань фігурують у тесті? 
 • Які навички вам потрібні для того, аби відповісти на запитання?
 • Чи буде у вас додатковий час перенести відповіді у бланк відповідей? 

Знайдіть усе, що потрібно знати про частину «Читання», а також як оцінювати тренувальні тести в онлайн-курсі Road to IELTS та додатку IELTS Prep App, відвідавши нашу сторінку підготовки до іспиту IELTS

2. Тренування – це шлях до успіху 

Якщо вам подобається читати, то удосконалення навичок читання може стати для вас справжньою насолодою – ви можете сидіти в затишку свого дому, занурившись у книгу. Використовуйте будь-яку нагоду щось почитати – від романів та блогів до газет та академічних журналів. Чим більше різноманіття, тим краще. Читайте багато – це допоможе вам розширити словниковий запас та покращити швидкість читання.

Якщо ви не прихильник читання, я рекомендую починати з тем, які вас цікавлять, перед тим, як переходити до більш академічних текстів.

Так само як у випадку з тренувальними тестами IELTS для читання (наша перша порада), ви можете знайти безліч матеріалів онлайн.

3. Розвивайте вашу техніку читання

Багато хто з кандидатів зізнається, що вважає цю частину складною саме через обсяг текстів. Адже у вас є лише година, щоб прочитати три довгих тексти (приблизно 2,750 слів) та відповісти на 40 запитань. Зрозуміло, що цього часу недостатньо для того, щоб прочитати всі тексти детально. Тому оволодіння декількома техніками читання справді стане у пригоді. 

«Проглядання» тексту – ця техніка використовується, щоб «схопити» загальний зміст тексту. Виділіть кілька секунд, щоб просто переглянути назви та підзаголовки, щоб визначити, про що буде текст. Кожен абзац базується навколо однієї головної ідеї, яку виражено в головному реченні (зазвичай, проте не завжди, це перше речення абзацу). Визначення та підкреслення головного речення допоможе вам дати відповідь на запитання.

«Сканування» – техніка, яку використовують для знаходження ключових слів чи фраз у тексті. Коли ви знайшли ключове слово, прочитайте текст, який знаходиться навколо нього, щоб знайти відповідь на запитання.

Удосконалення цих двох технік – ключ до успішного складання частини «Читання». 

 4. Зосередьтеся на ключових словах 

Тексти в частині IELTS «Читання» містять велику кількість нової лексики. Хай це вас не лякає. Вам не потрібно розуміти кожне слово, крім того, ви можете використовувати контекст для того, щоб зрозуміти значення слова, яке ви не знаєте.

Що справді важливо – це ключові слова.

Прочитайте уважно запитання та підкресліть ключові слова. Спробуйте передбачити, які слова чи фрази допоможуть вам правильно визначити потрібну частину тексту. Подумайте про те, якими іншими словами ви могли б передати те ж саме значення/ зміст. Які у цього слова є синоніми чи антоніми (слова з протилежним значенням). Спробуйте передати те саме поняття іншими словами. Наприклад, якщо в запитанні є слово ‘joint’, пригадайте, що  воно означає «разом» чи «спільний». Тож якщо в тексті є речення ‘he was the sole winner’, ви зрозумієте, що це не те ж саме, що ‘joint’. 

5. Чітко дотримуйтеся інструкцій 

Якщо в інструкції сказано використати лише одне слово, переконайтеся, що ви написали одне слово, не більше. Ви ж не хочете втратити бали через свою неуважність?

В тих питаннях, де ви маєте заповнити пропуск підставивши слово, перевірте, чи є ваше речення граматично правильним. Зверніть особливу увагу на форми однини та множини.

Також зверніть увагу на орфографію та вживання великої літери.

6. Правильно розподіляйте час!

Пам’ятайте, що у вас є лише одна година на те, щоб дати відповіді на 40 запитань, а це приблизно півтори хвилини на одне питання. Залиште найскладніші запитання на останок: ви завжди зможете повернутися до них пізніше. 

Вписуйте відповіді до бланку з відповідями одразу, у вас не буде додаткового часу на те, щоб перенести відповіді в бланк (така можливість є лише в частині «Аудіювання»). Тільки уявіть, як  буде шкода знати всі відповіді, проте не мати часу записати їх у бланку!

Зверніть увагу на тип запитання перед тим, як обрати стратегію. Для завдання на вибір відповіді та завдання на заповнення пропусків вона буде різною. Читання запитань може заощадити вам багато часу, проте, наприклад, це не найкраща стратегія для завдань, де потрібно обрати заголовки до тексту. 

Шість порад щодо аудіювання 

 1. І знову – ознайомтеся з вимогами до тесту 

Я завжди рекомендую дати відповіді на такі запитання перед тим, як складати тест.

 • Які типи завдань є в тесті? (Кожен тип вимагає окремого підходу) 
 • Який формат тесту? 
 • Що від мене очікується в кожній частині тесту? 
 • Які навички мені потрібні? 

Перегляньте онлайн-курс Road to IELTS та додаток IELTS Prep App

2. Практика, практика, практика 

Удоскональте свої навички аудіювання, почавши слухати більше різноманітних ресурсів. Фільми та серіали дивитися, звичайно ж, приємно, проте якщо ви розширите свою вибірку матеріалів, ви суттєво допоможете собі з розвитком навичок аудіювання. Використовуйте всі можливі ресурси англійською: подкасти, новини, TED-конференції, які познайомлять вас із новою лексикою та різними акцентами (адже в аудіоматеріалах на іспиті IELTS можуть бути представлені не лише британські акценти).

Ваша ціль – зробити аудіювання частиною вашого щоденного життя. Ви можете знайти безліч цікавого контенту в мережі. Розпочніть з тих тем, які вас цікавлять, щоб згодом перейти на більш академічний матеріал.

До того ж звичка чути англійську щодня також дасть вам більше впевненості та допоможе знизити рівень хвилювання на іспиті. 

3. Найголовніше – це ключові слова

Під час тесту ви почуєте запис лише один раз. У вас буде час, щоб прочитати інструкції та запитання до початку аудіювання. І знову, коли читаєте запитання, підкресліть ключові слова та спробуйте передбачити контекст запису: хто говоритиме, про що йтиметься в записі.

Я не можу навіть передати, якими важливими є ключові слова. Подумайте, якими словами їх можна було б замінити, особливо в завданнях, де потрібно обрати варіант відповіді, оскільки найвірогідніше в аудіо ви почуєте не ті самі слова.

Сконцентруйтеся на запитанні чи твердженні та спробуйте подумати, яка саме інформація вам потрібна. Іменник? Дієслово? Переконайтеся, що речення, яке ви записали, граматично правильне та що ви використали правильну форму слова.

4. Не забувайте, що в тесті можуть бути пастки

Перший варіант відповіді, який ви почуєте, може не бути правильним. Наприклад, мовець може сказати щось одне, а потім заперечити свою думку. Може також трапитися так, що мовець згадає про всі опції, проте вони будуть трохи відрізнятися від правильної. Звертайте увагу на деталі.

5. Не чекайте занадто довго на відповідь 

Якщо вам здається, що ви занадто довго чекаєте на відповідь, вірогідно, ви її вже пропустили. Великою перевагою тесту IELTS є те, що вам не потрібно «стрибати» по всіх завданнях, щоб дати відповідь на запитання. Вони йдуть в тому порядку, в якому ви чуєте запис, тож розслабтеся.

6. Перенесіть уважно свої відповіді в бланк відповідей 

Наприкінці тесту в паперовому варіанті у вас буде десять додаткових хвилин, щоб перенести свої відповіді на бланк відповідей. Будьте уважними щодо орфографії та використання великої літери. Якщо ви не впевнені, чи пишеться це слово з великої літери, можете написати великими літерами всі слова. Прогляньте ще раз ваші відповіді, щоб переконатися, що вони граматично правильні та відповідають інструкціям.

Пам’ятайте, що у вас не буде додаткового часу на перенесення відповідей, якщо ви складаєте іспит на комп’ютері. Вам потрібно вносити відповіді одразу. 

Якщо ви хочете побачити майбутні дати тесту IELTS або перевірити ціни на іспит, відвідайте сторінку бронювання IELTS.