Від Британської Ради в Україні

18 Jun 2020 - 13:22

Якщо ваша дитина навчається в початковій школі, а ви думаєте, як її замотивувати та допомогти їй у вивченні англійської, читання книг разом з нею може бути саме тим, що вам потрібно.

Переваги вивчення англійської за допомогою книг

Усім дітям подобаються цікаві історії, але чи знали ви, що вони є також одним з найкращих способів учити англійську? Почнемо з того, що історії мотивують, тому що вони веселі та цікаві. Їх герої, обставини та сюжет допомагають дітям пізнавати навколишній світ, розбурхують їх уяву та допитливість – «Цікаво, що ж буде далі?». 

Хороша історія – як клей, який тримає все вкупі, з нею можна багато чого вивчити водночас. По-перше, вивчення нових слів у контексті допомагає дитині запам’ятовувати їх краще, тому що виникає стійка асоціація з героями, обставинами, сюжетом, а в книжках з малюнками ці слова прив’язані до ілюстрацій. До того ж, дуже часто в дитячих книгах є заримовані слова, які допомагають дитині запам’ятати у веселій ігровій формі, як вимовляти та писати непрості англійські слова. Рими також сприяють вивченню слів, оскільки дитині легше згадати слово, пригадавши, як воно звучить. На додаток до лексики та вимови, коли дитина прослуховує чи прочитує одну й ту саму історію декілька разів, вона засвоює структуру речень, а отже, коли вона пізніше почне вивчати граматику, ці структури вже будуть у її словниковому запасі. За допомогою історій діти також вчаться слідкувати за розвитком сюжету та вибудовувати свої ідеї по порядку, що є запорукою гарно розвинених комунікативних навичок.

Проте слова здаються такими складними. Чи зрозуміє моя дитина історію?

Однією з величезних переваг дитячих книжок є те, що в них є неймовірні ілюстрації. Якщо ваша дитина не розуміє, що вона чує чи читає, вона, імовірніше за все, зможе зрозуміти про що йдеться, роздивляючись ілюстрації. Нічого страшного, якщо вона не зрозуміє всі слова. Уміння передбачати зміст тексту на основі доступної інформації – важлива складова навички читання. Діти також можуть любити історію просто тому, що їм подобається як вона звучить, а не тому, що вони розуміють значення кожного слова в ній. Багато дитячих книжок – просто хороший привід побавитися зі скоромовками, беззмістовними римами та смішними англійськими звуками – а в дитячих книжках цього вистачає!  

Створіть свій ритуал для читання книг

Неважливо, чи читатимете ви книжки на ніч, чи згорнувшись у затишному кріслі біля каміна, ритуал потрібен для того, щоб читання асоціювалося у дитини з чимось приємним. Не потрібно вигадувати щось складне, це може просто бути особливий час, проведений з мамою, татом чи бабусею, на який дитина чекатиме.

Що робити, якщо я не розмовляю англійською?

Якщо ваших знань з англійської недостатньо, щоб почитати книгу, є багато книжок в аудіозаписі. Ви можете слухати історії разом з дитиною в час, відведений для читання. Додатковою перевагою є те, що такі книги можна слухати в машині по дорозі в школу або під час довших подорожей. Не варто забувати про інтернет. На сайті Британської Ради LearnEnglish Kids є велика підбірка історій, які ваша дитина може слухати та читати одночасно. Анімовані історії-пісні можна також подивитися на сайті Barefoot Books.

Як вибрати правильну історію

Тепер, коли ви знаєте про переваги читання книжок з дітьми і про те, як краще організувати цей процес, варто подумати, яку ж історію почитати. Моя порада – виберіть просту історію з яскравими ілюстраціями відповідно до інтересів вашої дитини. Проте є великі шанси, що якщо якась історія подобається вам, вона сподобається і вашій дитині – все залежить від майстерності оповідача. А щоб допомогти вам із чогось почати, ось декілька історій, які подобаються особисто мені. Вони підійдуть для учнів початкової школи будь-якого віку.

Walking through the Jungle – Stella Blackstone & illustrated by Debbie Harter

(«Подорож крізь джунглі» – Стелла Блекстоун, іл. Деббі Хартер)

Ця історія покличе нас прогулятися тропічним лісом, залізти на гору та перепливти океан. Історія побудована на римах та повторах. З нею ваша дитина вивчить назви тварин та їх звуки, дієслова руху та назви екзотичних краєвидів з усього світу. Мені вона подобається, тому що її можна розіграти з дітьми.

There Was an Old Lady Who Swallowed a Fly – traditional tale

(«Про одну пані, яка проковтнула муху» – народна казка)

Ще одна моя улюблена книжка. Це історія про пані, яка проковтнула муху, а щоб цю муху спіймати, вона ковтає все більших та більших звірів, аж доки… (не буду переказувати вам фінал, щоб не зіпсувати). З цією історією можна вивчити назви тварин і слова, що римуються. Сама оповідь дуже ритмічна, тому її можна ще й співати. Можете послухати, як вона звучить під музику ось тут, на нашому сайті LearnEnglish Kids.

Happy Birthday Winnie – Valerie Thomas & illustrated by Korky Paul

(«З Днем народження, Вінні» – Валері Томас, іл. Коркі Пол)

Відьма Вінні живе в чорному будинку зі своїм чорним котом Вілбером. Все, що в неї є, – чорного кольору! У цій історії Вінні святкує свій День народження. За допомогою цієї книжки ваша дитина вивчить дні тижня, слова на позначення різних членів родини, подарунків та ігор, а також різновиди тортів! Смакота! Історія гарна ще й тому, що з нею можна добре попрактикувати вимову звука «w». 

The Tiger Who Came to Tea – Judith Kerr

(«Тигр, який зайшов на чай» – Джудіт Керр)

Вперше ця книга була надрукована в 1968 році, відтоді вона стала улюбленою для багатьох поколінь читачів. У наші дні вона не втрачає своєї популярності. У ній розповідається про дівчинку Софі та тигра, який сам себе запросив до Софі на чай. Тигр з’їдає та випиває все, що є у Софі вдома, а потім іде і ніколи більше не повертається. З цією історією можна вивчити назви їжі, напоїв та кухонного начиння. Це мила проста розповідь із багатьма повторами, що дозволяє дитині легко стежити за перебігом подій та вчинками героїв.

The Smartest Giant in Town – Julia Donaldson & illustrated by Axel Scheffler

(«Найрозумніший велетень у місті» – Джулія Доналдсон, іл. Алекс Шеффлер)

Мені подобається ця історія, тому що вона вчить дітей доброті та ввічливості, а ще вона має чудовий фінал. Це історія про велетня Джоржа, його новий одяг та про те, як він зустрічає тварин, яким дуже потрібна його допомога. У ній також багато рим. Діти вчать слова на позначення тварин та предметів одягу, корисні вирази на зразок ‘What’s the matter?’ (що сталося?), ‘cheer up!’ (не сумуй!), а також найвищі ступені порівняння прикметників (найменший, найдобріший).

Хороші дитячі книги залишаються з нами на все життя. Оберіть, яку історію почитаєте з вашим малюком сьогодні. Подбайте, щоб у вашої дитини були тільки хороші спогади про їх перші книжки англійською.