Від Шеона Сміт

16 Jul 2021 - 12:08

Жінка дивиться в телефон

Коли ви вчите англійську вже тривалий час, вам може почати здаватися, що ви просто ходите по колу. На рівні В2 ви вже можете висловлювати свої думки так, що більшість людей їх розуміє. Ви більш-менш розумієте все, що ви бачите чи чуєте, проте ваша англійська ніби зупинилася на одному рівні, і здається, що нічого нового ви вже не вчите, або принаймні ви не бачите, що прогресуєте. Можливо, ви хочете рухатися далі, вступити до магістратури або розпочати якийсь інший курс, де викладання ведеться англійською мовою.

Якщо ви саме на цьому етапі, вам, вірогідніше за все, потрібно змотивувати себе та покращити свою англійську, розпочавши підготовку до іспиту С1.

На рівні С1 ви виходите за межі звичних тем для рівня В2 та починаєте розмірковувати на більш абстрактні теми, використовуючи більш різноманітну лексику та граматичні структури, щоб показати, наскільки гнучкою є ваша англійська. Правда ж цікаво стати таким собі лінгвістичним акробатом?

Який іспит С1 підходить саме мені?

Перед тим, як складати іспит, варто ознайомитися з переліком іспитів для цього рівня, які взагалі існують, та обрати той, який підійде саме вам. Подумайте про свою кінцеву мету: для чого вам потрібен цей іспит? Ви складаєте його для роботи чи для навчання? Де ви збираєтеся застосовувати свою англійську?

В наведеній нижче таблиці ви можете ознайомитися з тими варіантами іспитів, які допоможуть вам підтвердити рівень С1. До списку входять академічні іспити, якщо ви плануєте вступати на магістратуру за кордоном чи онлайн (IELTS/CAE), іспити з фокусом на бізнес-тематиці (BEC Higher), а також інші іспити із загальної англійської.

Іспит C1 З яких частин складається іспит? Тип іспиту
 Cambridge Advanced

Reading (читання) +Use of English (використання англійської)

Writing (письмо)

Listening (аудіювання)

Speaking (говоріння)

Загальна англійська 
 IELTS (Band 7/7.5)

Reading

Writing

Speaking

Listening

 Академічна/загальна англійська
 Cambridge BEC Higher

Reading

Writing

Speaking

Listening

 Бізнес-англійська 
 Aptis Advanced (складається на комп’ютері)

Grammar and Vocabulary (граматика та лексика)

Reading

Writing

Speaking

Listening

 Академічна/загальна англійська
Trinity ISE III (в Україні складання цього тесту поки що недоступне) 

Reading and Writing (читання та письмо)

Speaking and Listening(говоріння та аудіювання)

 Загальна англійська

Підготовка до іспиту С1

Більшість із тем, які можуть трапитися вам на іспиті, не занадто широко обговорювані, тож доведеться докласти чималих зусиль та показати екзаменаторам весь спектр ідіоматичних виразів, якими ви володієте, а не просто витягнути із закомірків старий добрий ‘It’s raining cats and dogs’! («Ллє, як з відра»). І ви не просто маєте показати, що знаєте їх, а маєте використовувати їх дуже природньо й спонтанно.

Тож який спосіб збільшити обсяг своєї лексики, вміти швидко та правильно знаходити потрібні фрази та отримати сертифікат С1 є найкращим? 

Крок 1 – Збагачуйте свій словниковий запас та граматику

Крок 1 – читання! Так, вірте чи ні, проте засісти десь із хорошою книгою – це, напевно,  найкраще, що ви можете зробити. Або ще краще: читайте регулярно, таким чином ви будете постійно зустрічатися з великою кількістю фразових дієслів та ідіоматичних виразів у контексті. Спочатку вам може бути складно, проте радимо розпочати з книг, адаптованих до вашого рівня. Існує також багато онлайн-матеріалів для підготовки до частини «Читання», якими ви можете скористатися. Якщо ж ви полюбляєте соцмережі, існує декілька новинних додатків, де ви знайдете безліч матеріалів для читання, які можуть стати вам у пригоді, не говорячи вже про TED talks, які допоможуть вам поглибити свої знання з цілої низки різноманітних тем. Особливо корисними вони будуть для тих, комі потрібно покращити знання бізнес-лексики для складання іспиту IELTS чи BEC Vantage.

Стівен Крашен, відомий дослідник в області лінгвістики, говорить про важливість того, що він називає «звужене читання», для покращення граматики та вивчення сталих словосполучень (сталі словосполучення – два чи більше слова, які зазвичай вживаються разом, наприклад, ‘sheer coincidence’ – «чиста випадковість»). Ідея полягає в тому, що якщо вам подобаються кримінальні романи (або будь-який інший жанр), ви можете збільшити свій словниковий запас, прочитавши декілька романів Агати Крісті. Про прочитанні ви будете постійно зустрічатися зі схожими словосполученнями, сталими виразами та граматичними структурами, щоразу пригадуючи те, що ви вже зустрічали в тексті раніше. Те саме стосується статей газети The Economist, за допомогою яких ви зможете розширити свій запас фраз на бізнес-тематику.

Крок 2 – Навчання у групі

Відвідування курсів підготовки до складання іспиту рівня С1 може стати справді чудовим досвідом, адже переваг навчання у групі справді багато. Ви матимете змогу відточити свої рецептивні навички читання та аудіювання, адже на більшості таких іспитів від вас вимагається дивитися вглиб тексту та читати між рядків. Ваші навички говоріння та письма також покращаться, коли при підготовці ви будете розмірковувати на теми, які виходять за межі звичних тем з підручників для рівня Upper- Intermediate.

Навчаючись на курсах, ви також зможете познайомитися з одногрупниками та своїм викладачем через мову. Тільки уявіть, яке це прекрасне відчуття тримати ситуацію під контролем та говорити саме те, що ви хочете сказати (а не тільки те, що ви можете сказати) без обмежень у граматиці чи лексиці. На курсі, орієнтованому на бізнес- чи академічну англійську (наприклад, Cambridge BEC/ IELTS/ Aptis) у вас буде можливість відточити важливі навички ведення презентації.

Вам може здаватися, що ви вже досконало володієте англійською, проте підготовчий курс допоможе вам побачити нюанси у мові, звернути увагу на особливі випадки вживання простих граматичних конструкцій, про які ви, можливо, не знали, а також розібратися з тими темами, які викликали проблеми на рівні В2 (наприклад, 3-й тип умовних речень).

Крок 3 – принцип 3-х «П» (перегляньте, повторіть, перечитайте)

Персоналізація вашого навчання надзвичайно важлива, і мої три «П» – чудовий спосіб зробити ваше навчання таким, що максимально відповідає вашим потребам. Здатність контролювати те, що ви вчите та як ви вчите – чудова стратегія, яка допоможе збільшити кількість активної лексики та граматики. Чому? Експерти стверджують, що якщо ви приділяєте час повторенню, використанню вивченого матеріалу в інших контекстах або переформатуванню його (наприклад, перетворюючи нотатки на інтелектуальні мапи (mind maps), ви з більшою вірогідністю зробите «своїм» те, що ви вивчаєте. В наш час зовсім неважко урізноманітнити своє навчання. Пропонуємо декілька цікавих способів записувати те, що вивчаєте:

  • Створіть свої власні картки в Quizlet (або скопіюйте чиїсь та персоналізуйте їх).
  • Ведіть свої нотатки якомога старанніше, для цього поділіть їх на секції, присвячені темам та/ або граматиці, або заведіть онлайн-журнал, у який ви записуватимете матеріал, вивчений у класі. Для цього можете використовувати Penzu чи Evernote.
  • Ілюструйте те, що ви вивчаєте – замість того, щоб вести традиційні записи, додавайте до матеріалу прості малюнки, або можете робити це вдома. Таким чином ви будете повторювати матеріал, вивчений на занятті.
  • Не зациклюйтесь на складній граматиці. Звичайно ж, використання складних виразів говорить про ваш рівень, проте повторення простих граматичних структур та численних випадків їхнього використання можуть дати вам ширший вибір варіантів.
  • Знайдіть заняття, яке вам подобається робити найбільше, за допомогою мови. Існує безліч онлайн-ресурсів та статей про хоббі чи актуальні події. На сайті Flipboard ви можете знайти цікаві матеріали, що стосуються ваших хобі чи інтересів англійською. 
  • Ознайомтеся з чудовими онлайн-ресурсами, такими, наприклад, як розвиток навичок на LearnEnglish (оберіть С1 за допомогою фільтру). Позначте закладкою ті, які припали вам до вподоби, щоб переглянути їх ще раз ближче до іспиту.

Крок 4 -  Будьте тут і зараз 

Ви на правильному шляху, ви намагаєтеся використовувати англійську поза заняттями, ваші нотатки організовані саме так, як вам потрібно. Що ще ви можете зробити?

Ловіть момент та візьміть все, що можна, від свого викладача!

Ваш викладач – багатюще джерело інформації. Професіонали в сфері викладання англійської, які люблять свою роботу, мають величезний досвід, а це означає, що вони можуть поділитися з вами необмеженими ресурсами. Вступайте в розмови зі своїм викладачем, перекидайтеся парою слів, коли заходите вранці до класу, – це такі дорогоцінні моменти класної роботи! Ви, мабуть, і не здогадуєтеся, що коли вас питають, як пройшли ваші вихідні, насправді викладач пересипає свою розмову тими типовими сталими словосполученнями та характерними фразами, які ви зазвичай просите подати вам у вигляді списку. Уважно слухати та вдивлятися в текст, щоб їх побачити чи почути, – це звичка, яка приходить із досвідом, а це значить, що не варто займатися в цей час сторонніми справами, наприклад, перевіряти повідомлення в Whatsapp.

Крок 5 – Робіть домашні завдання

Виконання домашньої роботи на рівні С1 зовсім не означає заучування напам’ять дієслів. Ні. Домашня робота передбачає пошук цікавого та захопливого контенту, який змусить вас думати про купу різноманітних тем. Ви можете, наприклад, підписатися на декілька ютуб-каналів, на яких ви зможете навчитися розрізняти акценти, переглядаючи відео на незвичайну тематику. Сформуйте звичку дивитися та слухати програми англійською – це чудовий спосіб закріпити весь той матеріал, який ви вивчили на підготовчих курсах, та побачити, скільки існує способів перефразувати те, що ви хочете сказати. Ви також знайдете величезну кількість порад на ютубі. Ось, для прикладу, запис усної частини іспиту Cambridge Advanced, а ось поради щодо складання IELTS.

Сподіваюся, п’ять моїх порад щодо підготовки до С1 стануть вам у пригоді та допоможуть осягнути майстерність лінгвістичного акробата, який би іспит ви не обрали.