Від Хазан Хайялогли

31 Mar 2021 - 09:15

Крупний план дівчини, яка проходить тест IELTS Speaking.

Говоріння може здаватися найбільш складною частиною іспиту IELTS. Проте якщо ви довіритеся собі та тій ретельній роботі, яку ви проробили, вона може також стати вашим шансом показати екзаменаторові, як чудово ви розвинули свої навички говоріння англійською.

В цій статті наш міжнародний експерт з IELTS Хазан Хайялогли поділиться своїми вісьмома порадами щодо того, як успішно скласти говоріння на іспиті IELTS.

Що являє собою говоріння на іспиті IELTS?  

Перед тим, як ми перейдемо до порад, давайте подивимося на всі три частини, з яких складається говоріння. 

  • Перша частина – у ній ви відповідаєте на запитання про себе та свою родину.
  • Друга частина – у вас є одна-дві хвилини, щоб порозмірковувати на тему, яку вам запропонує екзаменатор. 
  • Третя частина – у вас з екзаменатором відбудеться розмова на тему, порушену в другій частині. 

А тепер поговоримо про мої вісім порад щодо того, як покращити ваш виступ на цій частині іспиту IELTS.

1. Спробуйте розслабитися! 

Більшість студентів погоджуються, що з усіх навичок саме говоріння найважче піддається удосконаленню. Вам потрібно створювати речення без помилок, думати про відповідну лексику та правильну вимову, уникати прямого перекладу з вашої рідної мови, намагатися донести свою думку, використовувати правильний тон та оформлювати свої ідеї в зв’язний текст. Не дивно, що навантаження здається таким великим!

З такою кількістю всього, що потрібно тримати в голові, розслабитися буде нелегко. Проте варто пам’ятати, що екзаменатор звертає увагу не на ваші помилки, а на позитивні аспекти вашої промови. Його завдання – побачити, що ви вмієте робити, а не підловити вас на тому, чого ви не вмієте, і він робитиме все для того, щоб ви почувалися комфортно. Думайте про іспит як про невеличку бесіду з друзями. Адже завдання іспиту – перевірити ваші навички спілкування, тобто те, що ви й так робите щодня.

Також пам’ятайте про те, що ніхто не оцінює ваш рівень знань з окремих галузей. Теми для говоріння IELTS базуються на вашому життєвому досвіді, подіях, які з вами трапилися, та вашій особистій думці. Наприклад, вас можуть попросити розповісти про свого домашнього улюбленця, ваше рідне місто, вашого найкращого друга чи вашу роботу. Більшості людей подобається розповідати про себе, тому просто розслабтеся та покажіть себе з найкращої сторони. Правильних чи неправильних відповідей на ці запитання не буває!

2. Давайте розлогі відповіді 

Детальна розлога відповідь – ваш шанс показати, наскільки вільно ви володієте мовою. Візьміть собі за звичку наводити аргументи в усіх своїх відповідях. Якщо екзаменатор постійно запитує вас «А чому?», це означає, що ви недостатньо розвиваєте свою думку. Вільність викладу думок – один з чотирьох критеріїв оцінювання вашої відповіді, і щоб справляти враження людини, яка вміє вільно висловлюватися, ви маєте зберігати хороший темп мовлення. Тому не переживайте, що ви занадто багато говорите.  

Погляньте на ці приклади відповідей. Бачите різницю між тим, хто вільно висловлює думки, і тим, у кого це не дуже добре виходить?

Відповідь Краща відповідь

Екзаменатор: Яка ваша улюблена домашня тварина?

Кандидат: Моя улюблена домашня тварина - кіт. 

Екзаменатор: Чому?

Кандидат: Вони дуже милі. 

Екзаменатор: Яка ваша улюблена домашня тварина?

Кандидат: Моя улюблена домашня тварина - кіт. Я завжди відчував симпатію до котів через їхній незалежний характер.

На відміну від собак, котів легше утримувати. Вони не вимагають багато простору, їх дешевше прогодувати.

Ми можемо лишити їх самих вдома – і вони не панікуватимуть і не почуватимуться самотніми.

Вони також прекрасна компанія – вони красиві, муркотливі, розумні тварини, які люблять та розважають нас щодня.

3. Використайте свою хвилину з максимальною користю 

В другій частині говоріння (у тій, де ви будете говорити на задану тему), екзаменатор дасть вам одну хвилину на підготовку своєї промови. Використайте цей час з розумом!

Не панікуйте, якщо ви погано розбираєтеся в темі. Ви можете щось вигадати або уявити себе на місці іншої людини та розповісти історію з їхньої точки зору. Наприклад, якщо вам потрібно розповісти про спортивну подію, яку ви відвідали, а ви не дуже слідкуєте за спортом, можете уявити себе на місці друга, який цікавиться спортом, та розповісти про якийсь випадок так, ніби ви самі отримали такий досвід. Правильних чи неправильних відповідей не існує. Екзаменатор оцінює лише ваші навички говоріння.

Ті деталі, на яких ви матимете зосередитися під час розповіді, будуть перераховані в екзаменаційній картці, тож я рекомендую витратити одну хвилину, яка є у вас на підготовку відповіді, на те, щоб швидко записати ключові слова (записувати речення дуже довго) на чернетці, щоб мати змогу піддивитися, якщо ви раптом загубите думку. Ви можете додати декілька додаткових деталей, на випадок якщо раптом ще залишиться час, а ви вже сказали все, що хотіли. Для того, щоб отримати високу оцінку за вільність викладу думок, ви маєте говорити без довгих пауз, тож нотатки стануть вам у пригоді.

4. Не заучуйте слова наперед

Запитання в частині «Говоріння» йдуть за чітко визначеною схемою. У першій частині вас запитають про якісь особисті речі: ваше рідне місто, роботу чи хобі. В другій ви зосередитеся на випадках зі свого життя, тобто вам, можливо, доведеться описати якесь місце, людину чи предмет. Третя частина – це дискусія з урахуванням вашої точки зору на тему, яку ви обговорювали в другій частині.

Звичайно ж, продумування наперед відповідної лексики та розповсюджених фраз та словосполучень може стати вам у пригоді. Проте, і це дуже важливо, не намагайтеся завчити великий шматок тексту напам’ять. Екзаменатори навчені розпізнавати завчені відповіді. Такий підхід може коштувати вам балів.

Кращою ідеєю буде вивчити лексику з відповідної теми. Для легшого запам’ятовування можете згрупувати слова за категоріями: спорт, фільми тощо. У такий спосіб ви зможете ще й розширити словниковий запас для інших частин іспиту. А чим ширший ваш словниковий запас – тим кращий у вас бал.

5. Говоріть чітко та в природному темпі

Намагайтеся не поспішати, коли говорите. Якщо ви говоритимете занадто швидко, це не покращить вашу оцінку за природність мовлення, але може привести до більшої кількості помилок. Натомість залишайтеся спокійними, говоріть чітко та зберігайте той темп мовлення, який для вас властивий. І не хвилюйтеся через свій акцент, на іспиті IELTS всі акценти прийнятні. Просто переконайтеся, що ви вимовляєте всі слова правильно.

6. Не здавайтеся!

Існує три найбільш розповсюджені ситуації, коли ви можете захотіти здатися. І єдине, що я можу тут сказати: не здавайтеся!

Перша ситуація – коли ви не можете згадати потрібне слово. Якщо таке трапилося – не затягуйте паузу. Спробуйте перефразувати своє речення або знайти способи пояснити, що ви маєте на увазі.

Друга – коли запропонована тема вам не знайома і ви не маєте жодних ідей щодо неї. Якщо ви опинилися в такій ситуації, використайте всю свою уяву для того, щоб відповісти на запитання. Спробуйте уявити себе на місці того, хто побував у такій ситуації, це допоможе вам швидше зібратися з думками.

Третя ситуація – коли ви не розумієте запитання інтерв’юера. Якщо це трапилося, немає нічого страшного в тому, щоб попросити пояснити, що він має на увазі (проте намагайтеся не ставити занадто багато запитань).

7. Запишіть себе

Якщо у вас немає можливості попрактикувати англійську з носієм, ви можете досягти хороших результатів і самотужки. Як? Записуючи свої монологи та оцінюючи себе за чотирма критеріями оцінювання IELTS: вільне викладення думок, лексика (обсяг вашого словникового запасу), володіння граматичними конструкціями й чистота мовлення, а також вимова.

Прослухайте свій запис, щоб визначити свої слабкі сторони. Чи могли б ви використати кращу лексику? Наскільки вільно ви розмовляєте? Чи могли ви використати складніші конструкції? Працюйте над своїми недоліками, поки не залишитеся задоволені своїм результатом.

8. Знайте, чого очікувати

Якщо ви складаєте тест IELTS вперше, варто ознайомитися з форматом та критеріями оцінювання. Вам буде простіше заспокоїтися, якщо ви знатимете, чого чекати.

Я рекомендую дізнатися відповіді на такі запитання перед тим, як іти на іспит.

  • Як довго триває тест?
  • Скільки в ньому частин?
  • Що я маю робити в кожній частині?
  • Які критерії оцінювання?

Якщо ви хочете побачити майбутні дати тесту IELTS або перевірити ціни на іспит, відвідайте сторінку бронювання IELTS.