Від Британської Ради в Україні

04 Jun 2020 - 09:40

Розважальні вправи з англійської для дітей молодшого шкільного віку

Ігри та вправи для вивчення англійської мови 

Ігри – прекрасний спосіб вивчити мову. Науково доведено, що розвиток будь-яких вмінь та навичок відбувається швидше, коли ми щасливі та розслаблені. Для дітей особливо важливо отримувати задоволення від навчання, оскільки у них немає зовнішніх мотиваторів (таких як, наприклад, робота), які б рухали їх уперед. Окрім того, опановуючи нову вправу чи гру, ваша дитина вчиться розуміти і виконувати детальні інструкції англійською мовою. 

Вам краще знати, що може зацікавити конкретно вашу дитину. Подобаються їй активні ігри чи повільні, більш впорядковані? Напевно, вподобання змінюються щодня. В інтернеті можна знайти безліч різноманітних ігор. Ви також, можливо, пам’ятаєте деякі з вашого дитинства. Сьогодні поговоримо про ті, у які мені найбільше подобається грати з дітьми на уроках. 

Ігри з картками 

На сайті Learn English Kids є хороша підбірка тематичних карток, які можна використовувати для ігор. Ви можете роздрукувати картки в кольоровому варіанті або чорно-білому і розфарбувати їх з дитиною, створивши власний неповторний сет. Під час гри важливо вимовляти слова вголос. Це сприятиме збільшенню словникового запасу дитини та посилюватиме її концентрацію. 

Snap! – розподіліть картки порівну між гравцями. Гравці не повинні бачити своїх карток. По черзі кладіть одну картку лицем догори між вами. Коли вгорі опиниться картка, яка збігається з карткою, що лежить під нею (слово відповідає малюнку), гравці мають крикнути «Снап!». Той, хто крикне першим, забирає всі картки, які було викладено до цього. Гра триває доти, доки всі картки не опиняться в одного гравця. 

Гра для розвитку пам’яті Pelmanism – ця гра на знаходження відповідників більш вдумлива та менш хаотична, ніж снап. Покладіть всі картки лицем вниз і розкладіть їх так, щоб вони не торкалися одна одної. Гравці по черзі перевертають дві картки догори. Якщо пара карток збігається, гравець її забирає і робить наступний хід. Перемагає той, хто назбирає найбільшу кількість пар карток. 

Ігри, для яких знадобиться олівець та папір 

Стоп автобус! (Stop the Bus) – ця гра дуже популярна на уроках англійської. Оберіть п’ять категорій (наприклад, почуття, спорт, прикметники, овочі, фрукти), а потім довільно оберіть літеру (можете тягнути папірці з капелюха або згенерувати її онлайн). Гравці мають написати слова, які починаються з обраної літери для всіх категорій. Гравець, який дібрав слова для кожної, кричить “Stop the bus!” («Стоп автобус!») – і всі мають відкласти олівці. Гравцям зараховуються бали лише за ті слова, яких більше ні в кого немає, таким чином гра вчить дітей мислити поза очевидними варіантами. Той, хто першим отримав десять балів, перемагає. 

Відомі люди – в цю гру зазвичай грають, використовуючи відомі імена, проте її можна адаптувати до будь-якої категорії – книжки, тварини, країни… Кожен із гравців пише ім’я відомої людини на клейкому папірці та чіпляє його на лоба свого сусіда справа. Гравці по черзі ставлять одне питання, на яке можна відповісти лише «так» чи «ні», щоб вгадати слово на своєму лобі. Той, хто вгадає першим – виграє.   

Ігри, в які можна грати на ходу 

Застрягли в заторі в машині? Стоїте в черзі в супермаркеті? У ці ігри можна грати будь-де, для них не потрібно ніяких додаткових матеріалів. Практикуйте англійську та розважайтеся просто на ходу.  

Кіт міністра (The Minister’s Cat) – ця традиційна гра відома ще з вікторіанських часів. З нею можна чудово повторити прикметники та попрацювати з ритмікою англійської мови. Всі гравці одночасно вистукують ритм на 1,2,3,4 (якщо ви за кермом, то участі у вистукуванні не берете). Перший гравець говорить під ритм “The minister’s cat is a (fat) cat” («Кіт міністра – (товстий) кіт»), або підставляє будь-який прикметник. Наступний гравець має придумати прикметник, який починається з останньої літери попереднього прикметника (наприклад, “The minister’s cat is a (terrible) cat” – «Кіт міністра – (жахливий) кіт»). Гра триває доти, доки гравці зможуть підставляти нові прикметники не зупиняючись. Як довго зможете протриматися ви? 

Я бачу (I Spy) – ви говорите “I spy, with my little eye, something beginning with….” («я бачу дещо, що починається з літери…») і говорите першу літеру загаданого слова. Якщо хочете попрактикувати питання на «так / ні», можете обрати версію, в яку ми грали в дитинстві, де дитині дозволялося поставити до десяти додаткових питань (наприклад, «це знаходиться в машині?», «це більше за м’яч?»). Інший варіант – називати колір, а не першу літеру.  

В магазині я придбав (I went shopping and I got) – у цій грі на тренування пам'яті гравці додають предмети до уявного кошика. Наприклад, перший гравець говорить “I went shopping and I got a pineapple” («В магазині я придбав/ -ла ананас»), інший гравець продовжує “I went shopping and I got a pineapple and some tea” («в магазині я придбав/ -ла ананас і чай») тощо. Коли гравець забуває «продукт» або надто довго його згадує, він вибуває з гри. Так триває, доки не залишиться один переможець. 

У деяких сім’ях є правило, що куплені речі мають бути розташовані в алфавітному порядку (наприклад, буряк, морква, яблука). Така версія збагатить словник вашої дитини новими словами, проте не сприятиме розвитку пам’яті – програти в такій грі майже неможливо. 

Саймон каже (Simon says) – у цій грі один гравець («Саймон»), виконує дії та просить інших гравців повторити за ним. Наприклад, “Simon says touch your toes” («Саймон каже “Торкнися пальців ніг”»), але гравці мають виконувати команди тільки тоді, коли вони чують «Саймон каже». Той, хто виконує команду, перед якою не сказали «Саймон каже» вибуває з гри. Варіантом може стати “Touch your toes, please” («Торкнися пальців ніг, будь ласка»), щоб навчити дитину хороших манер.  

Наостанок 

На сайтах Pinterest, BBC’s Cbeebies та Learn English Kids ви зможете знайти безліч ігор, включно з додатками та вікторинами. На сайті Learn English Kids також можна почитати про 10 прийомів заохотити дитину до навчання (англійською). Чим більше ви зануритися в тему ігор, тим більше нових ідей з’являться у вас та вашої дитини. 

Не розтягуйте гру надовго (навіть 10 хвилин буде достатньо), все залежить від посидючості вашої дитини. Також не бійтеся припинити грати в ті ігри, які дитині нецікаві – вчителі роблять це постійно! Придумуйте нові варіанти ігор, змінюйте правила, якщо хочете. Хваліть дитину, показуйте, як ви радієте її результатам, та приготуйтеся дивуватися тому, як швидко вона може вчитися.