Від Британської Ради в Україні

27 Aug 2020 - 10:51

Якщо ви стикалися з проблемами пошуку роботи, ви розумієте, чому говорять, що пошук роботи – вже сама по собі повноцінна робота. Перший етап цього зазвичай затяжного та стресового процесу – компонування свого резюме (його ще називають CV або curriculum vitae). Зазвичай це можливість вперше представити себе роботодавцю, а як говориться у відомому прислів’ї «по одежі стрічають». Важливо пам’ятати, що хоча й не існує прописаних правил щодо того, яким має бути хороше резюме, важливо чітко розуміти, яку інформацію має містити резюме англійською, а що можна й вилучити. Ось декілька ідей, які допоможуть вам розпочати: 

Довжина: Не пишіть забагато. Багато хто поділяє думку, що резюме повинне вміщатися на одній сторінці аркуша А4. І хоча такого обсягу може бути замало, щоб описати всі ваші досягнення й досвід роботи, золоте правило резюме: чим менше, тим краще. Нікому не цікаво читати про ваші похвальні грамоти за 3 клас, тому намагайтеся відобразити тільки ті якості та досвід, які знадобляться на цій конкретній посаді. Дві сторінки аркуша А4 має бути більш ніж достатньо. 

 Що має містити резюме? В резюме слід зазначити всі перераховані нижче пункти:

 • Personal details (Особиста інформація): ім'я, адреса, дата народження та контактні дані
 • Academic qualifications (Інформація про освіту): починайте з дипломів, які здобули останніми, тобто інформація про вищу освіти має йти спочатку, також додайте дати початку та закінчення навчання і назву вишу
 • Work experience (Досвід роботи): знову, останнє місце роботи має зазначатися першим. Подумайте, як коротко розповісти про кожну із зазначених робіт англійською, коротко описавши, що входило в ваші посадові обов’язки. Переконайтеся, що те, що ви пишете, хоч якимось чином стосується вакансії, на яку ви подаєтеся: наприклад, якщо ви працюєте в готелі, підкресліть, що працювали з клієнтами або що ваше знання мови допомагало вам у роботі, якщо ці навички важливі для вакансії, на яку ви подаєтеся. Тут вам у пригоді можуть стати корисні фрази для опису робочих умінь та навичок. Якщо досвіду роботи у вас поки що небагато, ви можете додати інформацію про волонтерську роботу, практику або академічні програми, у яких ви брали участь. Адже там вам, напевно, потрібно було проявляти такі самі навички, які цінуються на ринку праці.    
 • Other skills (Інші навички): тут ви можете надати інформацію про додаткові вміння, такі як IT, знання мов, вміння водити машину тощо. Щодо рівня володіння мовами, пам’ятайте, що вам потрібно адекватно оцінити свій, найкраще скористатися для цього  рівнями CEFR
 • Якщо в описі вакансії вказано, що ви маєте володіти мовою на розмовному рівні, будьте готові продемонструвати це на інтерв’ю.
 • Interests (Інтереси): це мають бути інтереси, які були б співзвучні роботі, ку ви хочете отримати та розповідали щось про вас – наприклад, якщо ви шукаєте роботу у відділі HR, ваші хобі мають підкреслювати, що вас цікавить спілкування з людьми та робота в команді.
 • References (Рекомендації): подумайте про щонайменше 2 людей, які могли б надати вам рекомендації. Якщо в самому резюме місця для рекомендацій немає, можете просто написати «рекомендації – на вимогу роботодавця», оскільки більшість роботодавців зв’язуватимуться зі вказаними вами особами тільки після проходження вами інтерв’ю.     

Як сказати…? Перевірте, як правильно перекладаються назви посад чи академічних документів. Можливо, вам необхідно буде додати короткий опис англійською, щоб пояснити, що саме означає той чи інший документ. Ось кілька ідей, як це зробити:

Українська English
Атестат про середню освіту Secondary school certificate
 Виробнича практика Vocational training
Диплом про вищу освіту Degree
Диплом бакалавра/ магістра Bachelor’s/ Master´s degree
Диплом спеціаліста Specialist’s degree (equivalent to Master’s degree)
Диплом кандидата наук Candidate of … Sciences (equivalent to PhD) 

Мотиваційний лист: деякі кандидати додають мотиваційний лист на початку резюме. Це невеликий абзац (4-6 рядків), який презентує кандидата, даючи уявлення про його особистість, навички, досвід роботи тощо. Ідея полягає в тому, що це дозволяє роботодавцю швидко зрозуміти, хто ви та що можете йому запропонувати. Це може бути щось на зразок «Я випускник за спеціальністю «Комунікації» з високим рівнем мотивації, який шукає роботу в якості помічника у сфері медіа. Я працював у міжнародних проектах під час проходження стажування у різних виданнях-лідерах ринку Києва, де відповідав за контакти з постійними клієнтами. З метою отримання досвіду міжнародної роботи хочу продовжувати працювати над подібними проектами у Великобританії». Зосередьтеся на тих навичках і досвіді, які важливі для посади, на яку ви подаєтеся. Мотиваційний лист не необхідність, проте його все частіше включають до резюме, особливо якщо йдеться про вакансії, пов’язані з творчими професіями. 

Чи варто додавати фото? Ні у Великобританії, ні в США не прийнято додавати до резюме фото. Навпаки, в багатьох випадках це може видатися дивним, якщо, звісно, у самій вакансії не написано про необхідність додати фотографію. Існують чітко прописані закони, які регулюють, що саме роботодавцю дозволено та заборонено  просити вас включити до резюме, щоб уникнути дискримінації, тому не треба думати, що ви маєте надати всю особисту інформацію. Якщо сумніваєтеся, краще фото не додавати – адже спрямувати роботодавця на ваш профіль в Linkedin (якщо він у вас є) дуже просто. І навіть якщо профіля у вас немає, коли роботодавець запросить вас на інтерв’ю, він зможе сам побачити, як ви виглядаєте.

Будьте оригінальним (але вміру) – пам’ятайте, що ви наперед не дізнаєтеся, хто читатиме ваше резюме. Це може бути, звичайно, молодий хіпстер-HRівець, який полюбляє читати сенсаційні факти про кандидатів, написані на жовтому папері дивакуватим шрифтом. Проте навряд чи. Тому переконайтеся, що ваше резюме не занадто провокативне, і що воно звертає на себе увагу, проте не через свою скандальність. Це офіційний документ, і таким він і має бути. Ви можете попросити свого друга-носія мови чи, що було б навіть краще, свого вчителя, вичитати ваше резюме, щоб перевірити його на наявність граматичних та лексичних помилок. Також користуйтеся надійною програмою для перевірки правопису. Багато хто з рекрутерів зазначає, що погана граматика або неправильно написані слова можуть викликати у них упереджене ставлення до кандидатів. Також варто пересвідчитися, що ваша адреса актуальна та звучить професійно, а не як "Partyboy2000@".  

Мова: На яку б вакансію ви не подавалися, існує декілька корисних фраз, про які варто пам’ятати при написанні резюме. Радимо скористатися ними, коли писатимете про свої навички та досвід:

 • I was responsible for - e.g. I was responsible for dealing with customer complaints

(У мої обов’язки входило – наприклад, «У мої обов’язки входила робота зі скаргами клієнтів»)

 • Develop skills - e.g.  I was able to develop my communication skills

(Розвинути навички – наприклад, «Я мав/ мала нагоду розвинути свої комунікативні навички»)

 • Role (as an alternative to job) - e.g This role allowed me to use my language skills

(Позиція (як альтернатива слову «посада») – «Ця позиція дозволила мен використовувати моє знання іноземної мови»)

 • Gain experience - e.g. I gained experience in keeping records up to date

(Навчитися – наприклад, «Я навчився(-лася) вести документацію належним чином»)

 • Professional training - e.g My professional training includes....

(Професійний розвиток – «Я мав/ мала можливість розвиватися в таких напрямках…»)

 • Use positive adjectives to describe yourself  - e.g. creative, pro-active, innovative, reliable, positive

(Використовуйте позитивні прикметники, щоб описати себе – наприклад, творчій, активний, прибічник інновацій, надійний, позитивний)

 • Use action verbs to describe your experience - avoid using 'did' or 'worked' - e.g.  coordinated, implemented, managed, achieved, identified

(Використовуйте дієслова на позначення дії, щоб описати свій досвід – уникайте використання дієслів «зробив» чи «працював» - наприклад, координував/ -ла, імплементував, керував, досяг, ідентифікував).

Ваше резюме має легко читатися, воно має бути чітким, точним, чесним, проте, найважливіше, воно має якнайкраще описувати вас та ваш досвід. На сайті Британської Ради є декілька корисних ресурсів, які допоможуть вам із написанням резюме, а також підкажуть, що включати в резюме. І щасти вам із пошуком роботи вашої мрії!