Від Британської Ради в Україні

10 Jun 2020 - 17:24

Як покращити свої навички аудіювання за допомогою онлайн-ресурсів

«У нас є два вуха та один рот. Тож маємо використовувати їх пропорційно».

С’юзен Кейн «Сила інтровертів. Тихі люди у світі, що не може мовчати»

Незалежно від того, вивчаємо ми мову чи ні, нам усім не завадило б навчитися слухати трохи краще. Вчителю майже відразу зрозуміло, хто зі студентів слухає щось англійською поза межами класу. Такі студенти зазвичай швидше розуміють інструкції, використовують більше розмовних виразів, а їхня вимова більш наближена до вимови носіїв мови. На відміну від граматики, словникового запасу або навіть письмових навичок, навички аудіювання неможливо засвоїти або покращити миттєво. Це, швидше, справа постійних тренувань, які забезпечують поступовий прогрес. Не кажучи вже про те, що розвиток аудіювання потребує немало зусиль та ретельного підбору матеріалу. Скористайтеся нашими порадами, як за допомогою онлайн-ресурсів досягнути майстерності та отримати найвищий бал з аудіювання на іспиті. 

Користуйтеся сайтами, де матеріал розподілений за рівнями

Сайтів, присвячених розвитку навичок аудіювання так багато, що при виборі можна легко розгубитися. Зі свого досвіду можу сказати, що найбільшою популярністю серед студентів користуються сайти, на яких матеріал розподілено за рівнями. Студентів мотивує, коли вони починають з рівня, завдання на якому виконувати трохи складно, проте можливо, а потім через деякий час переходять на наступний рівень. Сайт, який я зазвичай використовую зі студентами – breakingnewsenglish.com. На ньому розміщені цікаві новини з усього світу. Студенти можуть вибрати свій рівень та навіть швидкість відтворення запису. Через декілька тижнів чи місяців регулярних прослуховувань, коли студенти відчувають, що рівень стає занадто легким, вони просто переходять на наступний. Інші сайти, на яких матеріали розташовані за рівнями, – elllo.org та Randall’s Cyber Listening Lab.

Знайдіть улюблений ютуб-канал

Перегляд ютуб-каналів може пришвидшити розвиток навичок аудіювання. Більшість ютуберів просто говорять на камеру впродовж кількох хвилин, таким чином у глядача дуже мало візуальних підказок, які б допомагали зрозуміти, про що йдеться. Це майже так, як слухати радіо, з єдиною відмінністю, що ми можемо бачити того, хто говорить. Виберіть ютубера, чиї інтереси схожі з вашими: тих, кому подобаються комедії, може зацікавити Дженна Марблз (Jenna Marbles), фанатам спорту буде до смаку KSI, тим, хто знає все про косметику, можуть припасти до вподоби майстер-класи Лори Лі (Laura Lee). Студенти початкових рівнів, напевно, отримають більше користі, якщо обиратимуть тих ютуберів, які додають до своїх відео субтитри. А тут можна переглянути список найпопулярніших ютуб-зірок. 

Використовуйте вправи на аудіювання з матеріалів підготовки до іспитів

Якщо ви плануєте здавати офіційні іспити в найближчому майбутньому, важливо потренуватися, щоб мати уявлення про специфічні вимоги до розділу «аудіювання». Вже багато років я викладаю англійську на рівні Proficiency, тобто для студентів, чий рівень володіння англійською майже такий самий, як і в носіїв мови. Такі студенти зазвичай спілкуються англійською на роботі, дивляться телебачення англійською, мають друзів та родичів у США та Великобританії. Йдучи на курси Proficiency, вони думають, що аудіювання буде найлегшою для них частиною на іспиті… поки не складуть пробний іспит. Вони швидко усвідомлюють, що існує велика різниця між тим, щоб просто розуміти, про що говорять в аудіо, та відповісти на конкретні, часто доволі суб’єктивні запитання іспиту. Ось чому так необхідно ознайомитися з форматом та типами запитань іспиту, який ви хочете складати. На щастя, сайтів, які допоможуть вам підготуватися до цієї важливої події, вистачає. Так, наприклад, Британська Рада пропонує матеріали підготовки до IELTS, серед яких ви знайдете і вправи на аудіювання. А на сайті Exam English можна знайти матеріали для підготовки до всіх основних іспитів, від FCE до TOEFL. 

Почніть дивитися серіали

Один з найочевидніших способів удосконалити навички аудіювання – почати дивитися серіал англійською в оригіналі (про що ми вже розповідали в попередньому матеріалі «Як вивчити англійську мову швидше: 6 кроків»). Якщо вам подобається дивитися телесеріали, вам, можливо, сподобаються й онлайн-серіали англійською. До речі, онлайн-серіали навіть більш зручні для вивчення англійської, оскільки кожна серія триває всього лише декілька хвилин. Для покращення навичок аудіювання зазвичай необхідно прослухати одне й те саме аудіо / відео декілька разів, що, звісно ж, легше зробити, якщо серія коротка (як, наприклад, у серіалі «Новонароджені матусі» (Newborn Mums)), ніж якщо вона триває понад годину, як це зазвичай буває із серіалами, знятими для телебачення (наприклад, «Гра престолів» (Game of Thrones)). У мережі можна знайти онлайн-серіали на будь-який смак. Young Vic Films, наприклад, – збірка різноманітних короткометражок, у яких задіяні відомі актори. David – дивакувата п’ятисерійна комедія про чоловіка, якому сказали, що жити йому залишилося всього п’ять тижнів. За посиланням – ще про деякі серіали, які можуть вас зацікавити.

Слухайте подкасти

Напевно, найдоступніший онлайн-ресурс, який може допомогти вам покращити навички аудіювання – подкаст. Завантажте його на свій телефон та слухайте по дорозі на роботу, поки готуєте вечерю або займаєтеся спортом. Широкий вибір подкастів для будь-якого рівня можна знайти в додатку LearnEnglish Podcasts. Наприклад, серія «Професіонали» пропонує короткі аудіо, де люди говорять на різні теми в контексті ділових стосунків, до того ж на сайті Learn English від Британської Ради є спеціально розроблені вправи на розуміння аудіо до цих подкастів. Якщо ж ви хочете кинути собі справжній виклик, спробуйте послухати подкасти, орієнтовані на носіїв мови. Завдання не з легких на перший погляд, проте насправді воно може виявитися не таким вже й складним, якщо ви оберете правильний подкаст. Наприклад, у подкасті NPR News Now ви можете послухати короткі 5-хвилині огляди найсвіжіших новин з усього світу. Оновлюється він щогодини. Я також часто рекомендую своїм студентам слухати дев’ятихвилинні аудіо з подкасту BBC Witness. У них про найвизначніші події новітньої історії розповідають учасники цих подій. Оберіть подкаст на тему, яка вам до вподоби, і ви й незчуєтеся, як швидко будете без проблем сприймати інформацію на слух.

Пишіть онлайн-диктанти, навіть якщо це пісні

Одним із найскладніших завдань з аудіювання є диктант. Можливо, такі вправи й не здаються дуже практичними, проте є надзвичайно важливими, особливо беручи до уваги той факт, що частиною багатьох іспитів є завдання на написання точного слова чи виразу з аудіо (в правильному правописі!). Існує багато сайтів, присвячених диктантам. На уроках я використовую dictationsonline.com, який дозволяє обрати потрібний рівень і записувати під диктовку уривки з відомих літературних творів. Або подивіться відео, записані Коучем Шейном (Coach Shane), викладачем англійської, який щодня викладає на ютубі короткі диктанти – студенти мають записати одне речення з випуску новин або телевізійного шоу. Якщо ж ви хочете написати диктант на тему, яка цікавить особисто вас, чому б не обрати виступ з TED.com? Просто оберіть коротку частину виступу, який ви хочете записати, подивіться цей уривок декілька разів, записуючи почуте, а потім перевірте свій диктант, звіряючись із текстом чи субтитрами промови. Для тих, хто хоче чогось особливого в якості диктанту, завжди є lyricstraining.com – сайт, де студенти мають записувати слова улюбленої пісні, паралельно слухаючи її.

Який би метод ви не обрали для покращення своїх аудіонавичок, займайтеся регулярно, це запорука досягнення швидких результатів. А тепер до роботи! Найвищі бали за аудіювання вам гарантовані!