Від Британської Ради в Україні

21 Травень 2020 - 13:29

Як вивчити англійську мову швидше: 6 кроків

«Тетяна, 54-річна домогосподарка зі Львова вивчила китайську за цим простим методом всього за 4 тижні!» – повідомило мені спливаюче рекламне оголошення. Знімаю капелюха, подумалося мені. Адже Тетяні вдалося досягти того, що б навіть для найдосвідченішого поліглота здалося неможливим. На жаль, сьогодні інтернет переповнений сумнівними обіцянками швидкого успіху від найрізноманітніших компаній. Насправді вивчення мови потребує часу та зусиль. І кожному викладачеві відомо, що вивчення мови це зовсім не лінійний процес. Спостерігаючи за студентами вже багато років, можу сказати, що вони схожі на людей, які вчаться керувати автомобілем, то вириваючись вперед, то сповільнюючись, коли двигун дає збої. У цій статті ми розглянемо, як надати прискорення вашому вивченню англійської мови.

1. Організуйтеся

Перед тим, як почати обговорювати техніки, які прискорять ваш процес навчання, дайте відповідь на запитання «Коли?». Сумлінне навчання передбачає регулярні заняття та постійне повторення. Якщо ви хочете вивчити англійську швидко, займатись необхідно декілька разів на тиждень. Чи можете ви виділити для цього хоча б годину ввечері? Якщо ні, чи готові ви звільнити декілька годин вранці на вихідних? Можливо, ви можете додати навчання до вашого звичного розпорядку дня, наприклад в обідню перерву чи під час вранішньої поїздки на роботу? Отже, крок перший: подумайте, коли ви зможете вчитися. Реально оцініть свої можливості та дотримуйтеся цього графіку.

2. Готуйтеся до іспиту

Багато студентів хочуть просто вчити англійську, без стресу підготовки до серйозного іспиту. Що ж, цей підхід доволі непоганий, та все ж я час від часу нагадую своїм студентам про велику мотивуючу силу іспитів. Неважливо, скільки нам років, іспити пробуджують у нас відчуття первинного дитячого страху. Ми не хочемо показати погані результати чи дарма витратити гроші, чи щоб наші друзі дізналися, що ми «завалили» іспит. В організмі виділяється адреналін, причому не лише в день іспиту, а й за тижні чи навіть місяці до нього. На моїй пам’яті не один недобросовісний студент раптово перетворювався на сумлінного відмінника за місяць до іспиту, притому рівень його зростав блискавично. Отже, зацікавлені ви в отриманні сертифіката на підтвердження свого рівня чи ні, пам’ятайте, що іспит може суттєво вплинути на ваш прогрес. Дізнайтеся більше про іспити, які можна скласти в Британській Раді.

3. Займіться волонтерською роботою, вдосконалюючи англійську

Варто лише трохи зануритися в тему – і ви знайдете безліч різновидів волонтерської діяльності, де можна покращити англійську. Якщо у вас є час / гроші, можна пошукати програми із залученням волонтерів на роботу за кордоном (наприклад, WWOOFing). Або ж зверніть увагу на потреби свого міста. В Україні багато дитячих притулків і інтернатів, благодійних центрів для дітей та дорослих тощо. Там будуть неймовірно раді, якщо ви зможете проводити заняття, майстер-класи або читати книжки дітям англійською хоча б раз на тиждень. Для цього вам зовсім не потрібно знати англійську на рівні носія мови, важливо, щоб ви могли поділитися тим, що вже знаєте. Будь-який досвідчений викладач скаже вам, що найкращий спосіб щось вивчити – почати це викладати. Тож викладання англійської на волонтерських засадах – це безпрограшний варіант для обох сторін.

4. Не просто дивіться серіали, а перетворіть їх на власний мовний курс

Усі ми знаємо, що перегляд серіалів може бути цікавим та корисним способом вивчення мови. Існує безліч серіалів, які можна подивитися заради розваги, проте якщо ваша мета вивчити мову якнайшвидше, вам необхідно буде звузити фокус. Тож радше ніж дивитися будь-що, принагідно виписуючи звідти нові слова та вирази, краще виберіть один серіал, який стане вашим домашнім курсом з англійської. Оберіть той, який є найближчим до ваших інтересів. У мене є група студентів-юристів, які обрали The Good Wife. Тепер щотижня вони дивують мене юридичною лексикою, яку вони перейняли з серіалу. Ось корисний список серіалів, який може стати вам у пригоді. Обравши серіал, подивіться його в активному режимі (увімкнувши субтитри та періодично зупиняючись, щоб занотувати корисні або цікаві вирази). Повертайтеся до цих виразів час від часу, щоб переконатися, що ви не забуваєте їх використовувати.

5. Користуйтеся електронною книгою

Одвічна дискусія «паперова чи електронна книга» вщухає, коли йдеться про читання книжок англійської мовою: електронна книга виграє і крапка. Вже декілька років поспіль мої студенти високих рівнів приголомшують мене чудовою лексикою, яку вони беруть з найрізноманітніших книг, починаючи від серії «Голодні ігри» і закінчуючи відвертою автобіографією Андреа Агассі «Відкритий». Однією з переваг е-рідера є його зручність. Ви можете користуватися вбудованим словником: достатньо просто клікнути на незнайомому слові – і його визначення з’явиться в окремому вікні. Якщо ваша модель підтримує таку функцію, можете завантажити аудіокнигу, щоб слухати правильну вимову слів та виразів паралельно з тим, як ви читаєте. Багато моделей електронних книг мають функцію створення власного словника, яка дозволяє зберігати нові слова та вирази, тож наприкінці кожної книги ви матимете список нових слів. Повертайтеся до цього списку регулярно, щоб перевірити, чи пам’ятаєте ви ці слова. Спробуйте прочитати так хоча б одну книгу, і ви побачите, наскільки ваша англійська покращиться всього за декілька тижнів.

6. Використовуйте всі можливості інтернету

Онлайн-середовище – безумовний лідер, якщо ви хочете вивчити англійську швидко. Проте чи використовуєте ви можливості онлайн у повному обсязі? Одним зі способів прискорити вивчення мови є різноманітні мовні додатки. Багато безкоштовних додатків, таких як Memrise чи власні додатки Британської Ради, дозволять вам швидко покращити свої результати і відстежувати прогрес. Ще один спосіб – приєднатися до спільнот у фейсбуці чи в MeetUp. Спілкуючись з учасниками кіноклубів, книжкових клубів, груп вивчення мов за обміном, ви зможете вчити та практикувати свою англійську. Також не забуваймо про магічну здатність інтернету перетворити будь-кого на «ботаніка». Часто щоб впевнено спілкуватися англійською, достатньо просто сконцентруватися на певній темі. Отже, оберіть тему, детально дослідіть її англійською мовою і потренуйтеся пояснювати її. Це може бути щось про особливості географічного розташування Канади, про попзірку з Уельсу чи класичне австралійське кіно. Тільки уявіть, як би вас здивував іноземець, який почав би обговорювати з вами ранню творчість Шевченка чи особливості карпатських говірок у «Тінях забутих предків» українською!

Отже, сконцентруйтеся, виділіть час для занять у своєму графіку, поставте собі цілі та стежте за їх виконанням. Незалежно від того, дивитеся ви захопливий фільм чи читаєте не менш захопливу електронну книгу, не забувайте отримувати насолоду від самого процесу вивчення англійської мови. На відміну від Тетяни зі Львова, дотримуючись цих порад, ви не володітимете англійською на рівні носія мови через місяць, проте вони точно допоможуть вам досягти швидко прогресу і вразити вашого начальника, друзів, а, можливо, навіть самого себе.