Від Британської Ради в Україні

12 Aug 2021 - 10:41

Чоловік пише на дошці

Коли ви вивчите, як в англійській мові твориться граматичний час Past Simple, ви дуже швидко зрозумієте, що форма минулого часу більшості тих дієслів, якими ми користуємося найчастіше, взагалі-то не може утворюватися за формулою, за якою ми відмінюємо правильні дієслова. Це іноді дратує, оскільки виявляється, що існує ціла окрема група неправильних дієслів, для яких потрібно вчити свій окремий минулий час! В англійській мові існує близько 200 неправильних дієслів. Здається, що це багато, проте якщо знати, що правильних дієслів аж цілих 9000, група неправильних виглядатиме як відносно невелика незручність. У цій статті ми розглянемо деякі з найбільш уживаних неправильних дієслів, а також дамо поради щодо того, як простіше їх запам’ятати. 

Коли ми використовуємо неправильні дієслова?

У всіх дієслів в англійській мові є форма інфінітиву, форма минулого часу та форма past participle (та, яку багато хто зі студентів називає «третя колонка», оскільки, коли ви дивитеся на ті страшні на вигляд таблиці неправильних дієслів, форма past participle завжди знаходиться саме в третій колонці).

Коли ми говоримо про будь-яку завершену дію в минулому, ми маємо використовувати один з минулих часів. Часом past simple позначається виконані, закінчені дії в минулому. 

Last week, I went to the cinema and saw the new Tarantino film, which I knew I was going to enjoy. (Минулого тижня я сходив у кіно та подивився фільм Тарантіно, який, я знав, мені точно сподобається).

У цьому реченні ми використали такі неправильні дієслова, як go (йти), see (бачити), be (бути) та know (знати). Ви можете побачити, що жодне з цих дієслів у формі минулого часу не твориться за допомогою додавання суфікса 'ed' – формула, яку ми використовуємо для творення минулого часу правильних дієслів. 

Якщо ми хочемо розповісти про щось, що відбулося ще раніше в минулому, ми можемо використати час past perfect.

Last week, I went to the cinema and saw the new Tarantino film. I knew I was going to like it, and actually, it was better than the last film of his that I had seen. (Минулого тижня я пішов у кіно, щоб подивитися новий фільм Тарантіно. Я знав, що він мені сподобається, і, зрештою, він виявився ще кращим, ніж його останній фільм, який я дивився).

В цьому реченні аж п’ять неправильних дієслів. Зверніть увагу, що для того, щоб розказати про те, що відбулося до того, як «я переглянув фільм минулого тижня», ми використовуємо форму past perfect дієслова 'see' (had seen). Неправильні дієслова мають неправильну форму і в past simple, і в past participle («третя» форма, за допомогою якої творяться часи групи perfect).

Які правила використання цієї граматичної конструкції?

Насправді все, що вам потрібно вивчити, – це те, які дієслова в англійській мові є правильним, а які неправильними. На щастя, існує декілька груп неправильних дієслів, яким притаманні спільні риси – це має суттєво спростити вам їх запам’ятовування.

Більшість неправильних дієслів в англійській мові існують в обігу вже досить давно (цим також пояснюється те, чому вони використовуються так часто). Багато з них походять з давньої англійської і це, напевно, і є причиною того, чому вони не відмінюються так, як правильні дієслова. Нові ж слова, які постійно виникають в англійській, змінюються за формулою правильних дієслів. Давайте візьмемо для прикладу сучасне слово 'to defriend':

He defriended me - I couldn't believe it! No one had defriended me before! (Він видалив мене з друзів. Не можу в це повірити! Мене ще ніхто ніколи не видаляв з друзів!)

Отже, творення неправильних дієслів може відбуватися за такими зразками:

 1. Дієслова, які мають однакову форму в теперішньому, минулому і позаминулому (форма past participle) часі  
Infinitive Past simple Past Participle
cut cut cut
set set set
let let let
put put put
cost cost cost

2. Дієслова, які мають однакову форму тільки в минулому часі і формі past participle 

Infinitive Past simple Past Participle
build built built
feel felt felt
find found found
get got got
have had had
make made made
say said said
think thought thought
tell told told
teach taught taught
win won won

3. Дієслова, які мають однакову форму в інфінітиві та формі past participle

Infinitive Past simple Past Participle
come came come
become became become
run ran run

4. Дієслова, які мають різні форми в інфінітиві, минулому часі та формі past participle

Infinitive Past simple Past Participle
be was/ were been
do did done
drink drank drunk
eat ate eaten
go went been/ gone
know knew known
see saw seen
take took taken
write wrote writen

Ознайомитися з розширеним списком неправильних дієслів ви можете на нашому сайті LearnEnglish. А ще радимо послухати цей реп та спробувати запам'ятати неправильні дієслова в такій формі. 

Винятки та варіації

І тут, звісна річ, не могло обійтися без винятків. Оскільки англійська – це мова, яка постійно розвивається, деякі дієслова почали змінювати свою форму на «правильну», коли почали частіше використовуватися. 

Наприклад, форма минулого часу неправильного дієслова 'dream'  звучить як 'dreamt', проте сьогодні ми все частіше можемо почути форму 'dreamed' – як бачимо, це форма, за якою творяться правильні дієслова.

Те саме відбувається і з дієсловом 'spell', форми минулого часу якого 'spelt' та 'spelled' обидві прийнятні в Британії (у США правильна форма 'spelled' є біль уживаною).

Як ви могли помітити в таблиці, наведеній вище, дієслово 'go' має дві форми у past participle: 'gone' and 'been'.

She's gone to Paris - I don't know when she'll be back. (She is still in Paris). – Вона поїхала до Парижа. Я не знаю, коли вона повернеться. (Вона все ще в Парижі).

She's been to Paris three times this year. (She has been to Paris and now has returned). – Вона була в Парижі вже тричі цього року. (Вона була в Парижі, проте вже повернулася).

Ще однією відмінністю між британським та американським варіантами англійської є форма past participle дієслова 'get', яке доволі часто використовується в англійській.

Have you got over your cold yet? (British English) – Ви вже одужали?

Have you gotten over your cold yet?  (American English)

Немає значення, який варіант ви оберете, проте, обравши, намагайтеся його дотримуватися.

Типові помилки

Окрім очевидної помилки – застосування правильної форми для неправильних дієслів (цю помилку, до речі, роблять і носії мови в дитячому віці, коли вчать рідну мову), іншими проблемами, що стосуються неправильних дієслів, з якими стикаються студенти, можуть бути правопис та вимова. Труднощі викликають такі дієслова, як 'catch' (ловити), 'teach' (викладати) and 'think' (думати). Їхні форми минулого часу, відповідно, – 'caught', 'taught' та 'thought'. Всі ці дієслова римуються та вимовляються зі звуком / ɔː/ (як у слові 'or'). Літера 'g' у всіх цих словах не вимовляється.

Інша розповсюджена проблема стосується дієслова 'to be' (бути) – напевно, найбільш часто вживаного слова в англійській мові і, водночас, найбільш неправильного, оскільки воно ще й має різні форми для 'I' та 'you'.

You was the best player in the football match.  ✗

You were the best player in the football match. ✓

Відомі приклади використання неправильних дієслів

Пісня Брайана Адамса 'The summer of 69' («Літо 69 року») повертає співака в те літо, коли він купив свою першу гітару. В ній ви почуєте дуже багато неправильних дієслів у формі минулого часу.

Пісня Девіда Бові “Starman” розповідає про містичну зустріч виконавця із людиною із космосу однієї ночі, коли «він не знав, котра година, і горіло тьмяне світло».

Міні-тест

В кожному з поданих речень є помилка. Знайдіть її та виправте

 1. At school they teached me to always be polite.
 2. I've gone to New York three times in the last ten years.
 3. I love the Beatles, they was the greatest band in the world.
 4. Jasdeep didn't realise that Clare had came to the party as well.
 5. When I got home I saw my brothers had ate all the chocolate cake.

Відповіді:

 1. At school they taught me to always be polite.
 2. I've been to New York three times in the last ten years.
 3. I love the Beatles, they were the greatest band in the world.
 4. Jasdeep didn't realise that Clare had come to the party as well.
 5. When I got home I saw my brothers had eaten all the chocolate cake.