Від Енн Уайлдінг

31 Jan 2024 - 11:55

Three people sitting at the cafe and smiling at each other.

Скоромовки англійською мовою — один із багатьох способів покращити вимову. Вони допомагають відпрацювати складні звуки в англійській мові, визначити наголос у словах і реченнях, і навіть запам'ятати певні елементи мови або граматики.

Використання скоромовок для відпрацювання складних звуків або звукових контрастів трохи схоже на навчання плаванню на глибині! Це дієво, але такий швидкий спосіб підходить не всім. Якщо ви вважаєте, що цей метод для вас, не будьте надто вимогливими до себе і пам'ятайте, що мета не в тому, щоб ідеально вимовляти звуки за кілька хвилин. Скоріше, ви повинні:

  • звернути увагу, в яких місцях у вас виникають труднощі
  • зосередитися на складних місцях ізольовано (не завжди вимовляючи всю фразу повністю)
  • не поспішати!

У цьому дописі ми пояснимо, як працювати зі скоромовками, а потім наведемо кілька прикладів для дітей та дорослих, зосередившись на деяких складних звуках для українців, які вивчають англійську мову.

Як практикуватися з англійськими скоромовками

Зрештою, скоромовка — це лише фрагмент мови, хоча й відносно складний. Одним з найпоширеніших способів опанування складних фрагментів є метод під назвою "back chaining" ("зворотний ланцюжок"). Ця техніка передбачає, що ви починаєте з останнього складу і рухаєтеся ззаду наперед, додаючи по одному складу або слову за раз. Наприклад, щоб вивчити скоромовку "I scream, you scream, we all scream for ice cream!", почніть з:

cream

Тоді перейдіть до:

ice cream

for ice cream

scream for ice cream

І так далі…

Зв'язне мовлення

Варто розібрати скоромовку на уроці з учителем/учителькою, щоб він/вона пояснив/ла вам особливості зв’язного мовлення, тобто те, як звучать слова у безперервному потоці звуків. Наприклад, у наведеній вище скоромовці найпомітніші ознаки зв'язного мовлення:

I-scream /aɪskriːm/ (звучить так само як ice cream)
we(y)all /wɪjɔːl/ (звук /j/ вставляється між двома голосними, щоб відокремити їх як два різних слова)
fo_ rice cream /fə raɪskriːm/ (кінцева літера ‘r’ переходить до наступного слова, оскільки легше почати слово звуком /r/, ніж закінчити його ним)

Якщо ви не займаєтесь з учителем/учителькою, можете самостійно вивчати зв'язне мовлення — багато скоромовок доступні в аудіозаписах, і завдяки уважному прослуховуванню та практиці ви краще зрозумієте, як і чому усна англійська відрізняється від письмової.

Не варто боятися поняття connected speech ("зв'язне мовлення"). Якщо вас в принципі цікавить питання "Навіщо ми використовуємо зв'язне мовлення?", то відповідь дуже проста: щоб було легше говорити. Скоромовки — чудовий спосіб відчути себе більш впевнено, вимовляючи зв'язно слова у сталому, ритмічному виразі.

Наголос у словах і реченнях

Говорячи про ритм, скоромовки також можуть навчити нас визначати наголос у словах і реченнях. Під наголосом маються на увазі звуки, які ми підкреслюємо силою голосу, чіткіше артикулюємо у слові чи реченні.

У скоромовці про морозиво ви можете почути, як працює наголос у реченні, звернувши увагу, що склади-слова "we" і "for" є ненаголошеними, а тому менш відчутними. Скоромовка має такий ритм:

I scream, you scream, we all scream for ice cream

da da, da da, da da da da da da

Попросіть носія англійської мови вимовити цю скоромовку і ви почуєте, як він приділяє однакову кількість часу на фрагменти “da da” і “da da da”. Ненаголошені склади, як правило, не впливають на ритм і такт — вони не займають стільки ж часу, як наголошені, а ніби "втискаються" між ними.

Складні звукові контрасти

Однією з найбільших проблем для тих, хто вивчає англійську мову, є розрізнення звуків, схожих за звучанням у рідній мові учня. Вчителі та учні часто використовують скоромовки англійською як метод удосконалення вимови і розрізнення цих звуків.

У наступних розділах ми звернемо увагу на деякі з таких проблемних звуків та запропонуємо скоромовки для покращення їх вимови.

Легкі скоромовки англійською

Можливо, більш доречно було б назвати цей розділ "Легші скоромовки", адже легких скоромовок не буває! Пам'ятайте, що не варто бути надто вимогливими до себе — мета не в тому, щоб вивчити всю скоромовку за один раз, а в тому, щоб зауважити, де у вас виникають труднощі, потренувати ці звуки ізольовано і зробити перерву, якщо невдача вас засмучує.

Звук sh /ʃ/

Одна з найвідоміших скоромовок англійською мовою:

She sells seashells on the seashore. 

Ця скоромовка побудована на повторюваному контрасті звуків s /s/ і sh /ʃ/ на близькій відстані один від одного. Якщо ви можете опанувати цю скоромовку, ви точно добре розрізняєте ці два звуки. 

Інший складний контраст звуків — sh /ʃ/ і ch /tʃ/ — можна тренувати за допомогою скоромовки:

If a dog chews shoes, whose shoes does he choose?

 /ɪfə dɒg ʧuːz ʃuːz huːz ʃuːz dʌzɪ ʧuːz/

Більш складні англійські скоромовки

Проблемні звуки: короткий /ɪ/ та довгий /iː/

Українці, які вивчають англійську мову, часто нехтують правильною вимовою цих звуків. І даремно, адже від довготи звуку може залежати значення слова. Наприклад: ship — sheep, sit — seat, rich — reach, fit — feet. У кожній з пар в першому слові є короткий звук /ɪ/, а в другому поєднання літер ee та ea також є звуком /i/, але довгим — /і:/. 

Fix Mike’s kite, feed Meg’s hen

Ця скоромовка зіставляє звуки /ɪ/ (як у “fix”) та /iː/ (як у “feed”).

Fix Mike’s kite, feed Meg’s hen

Зверніть також увагу на зв'язне мовлення, де в потоці звуків кінцеве /s/ переходить на початок наступного слова: 

/fɪk smaɪk skaɪt,  fiːd megz hen/

Скоромовки англійською для дітей

Приклади скоромовок з попередніх розділів також підійдуть для дітей, але якщо ви шукаєте ресурс з великою кількістю скоромовок, представлених у зручному для дітей форматі, то наша сторінка LearnEnglish Kids зі скоромовками — це саме те, що вам потрібно для початку. 

Само собою зрозуміло, що при вивченні скоромовок з дітьми принцип не поспішати, працювати над невеликими частинами ізольовано і робити багато перерв особливо актуальний. Більшості дітей подобається змагальний і одночасно розважальний характер скоромовок, але вони не для всіх.

Подайте завдання як гру. Можливо, ваша дитина перевершить вас у майстерності!

А ще ця скоромовка звучить як дуже ідилічний і безтурботний список справ: “Полагодити повітряного змія Майка, нагодувати курку Мег”. Така собі мантра спокою перед обличчям сучасного бурхливого світу! Я люблю її повторювати!

Підсумок

Як і в будь-якій навчальній діяльності, важливо зосередитися на своїх досягненнях і сприймати труднощі в процесі навчання як виклики, які потрібно подолати, а не як поразки і недоліки. 

В Інтернеті є безліч англійських скоромовок, швидкий пошук видасть численні списки. Виберіть найкращі для вас, виходячи з того, над якими звуками ви хотіли б попрацювати. Які звуки вам здалися складними в цій публікації? Ця стаття може допомогти вам визначити складні звуки для українців, які вивчають англійську.

Ви можете записувати аудіо, коли вчите нову скоромовку. Не бійтеся — прослухайте запис, щоб зауважити проблемні місця і подумати, чому вони такі. Чим відрізняється вимова англійських звуків від подібних українських? Над чим потрібно попрацювати? Трохи попрактикувавши, запишіть себе ще раз — ви будете приємно здивовані!