Британська Рада підтримує спеціально відібрану програму подій на Единбурзькому міжнародному книжковому фестивалі онлайн.
Единбурзький міжнародний книжковий фестиваль відбудеться онлайн з 15 до 31 серпня. Програма включатиме понад 140 подій для дорослих, дітей і всієї сім’ї, що відбуватимуться як наживо, так і в записі – це будуть розмови з відомими письменниками, поетами та учасниками з усього світу.
Ми раді підтримати серію заходів, встановлюючи зв’язок між читачами з різних країн та надихаючими авторами:
- Шотландський автор детективів Йен Ренкін розмірковуватиме над своєю творчістю в час пандемії.
- Роджер Робінсон розмовлятиме з Кеєм Міллером про поетичну збірку «Портативний рай», яка отримала численні нагороди.
- Визнана угандська авторка Дженніфер Нансубуга Макумбі розповість про свій новий роман «Перша жінка».
- Розмова з шотландським романістом Дугласом Стюартом, чий дебют «Створення Шуггі Бейна» ввійшов до лонглісту цьогорічної Букерівської премії.
- Ранда Джаррар, Рафаель Хоурі та Амру аль-Кадхі говоритимуть про сучасну арабську квір-літературу.
- Донна Обасекі-Огунайке та Ванджіру Койнандж розмовлятимуть про спілкування, знайомства та романтичні стосунки у Західній Африці.
- Особливий поетично-музичний вечір з шотландською національною поеткою-лауреатом Джекі Кей та американським поетом-лауреатом Джоєм Харджо.
Як дивитися
Події будуть будуть доступні на сайті книжкового фестивалю. Глядачі можуть зареєструватися заздалегідь, щоб отримати сповіщення (посилання на кожен захід шукайте нижче).
У програмі можна знайти події з субтитрами та перекладом британською жестовою мовою.
Години подій – за київським часом (у дужках - за британським літнім часом BST / UTC+1).
Единбурзький міжнародний книжковий фестиваль відбувається з 1983 року. Щороку в серпні Единбург збирає письменників, лідерів думок та митців з різних країн для обговорення актуальних тем та обміну думками з читачами. Вважається одним з найбільших літературних фестивалів світу, його програма в форматі офлайн зазвичай включає близько 900 подій.
Йен Ренкін: Ребус для темних часів
Пн, 17 серпня, 21:00 - 22:00 за київським часом (19:00 – 20:00 BST).
Нам всім вже знайомі реалії життя в ці дивні часи, але для Йена Ренкіна 2020 рік був незвичним не тільки через щось одне. Ренкін разом з шотландською журналісткою Рут Вішарт говоритимуть про його роман «Пісня для темних часів» та перевидання «Західного вітру», що з’явилося цього року.
- Подія відбуватиметься наживо з Q&A з автором.
- Переклад британською жестовою мовою та субтитри англійською мовою.
Роджер Робінсон: «Звичайні вірші не змінять світ»
Пн, 17 серпня, 22:30 - 23:30 за київським часом (20:30 - 21:30 BST)
Твердо вкорінені в традиції даб-поезії тринідадської спадщини, прості, розмовні, часто радісні віршовані подорожі Роджера Робінсона через наші сучасні клопоти з досвідченим прозрінням мало хто може повторити.
Під час події він разом з поетом Кеєм Міллером розгорне космос ідей, які наповнюють його збірку «Портативний рай», і поділиться спеціальним мультиплікаційним фільмом саме з цієї нагоди.
- Подія є заздалегідь записаною.
Дженніфер Нансубуга Макумбі: Перша жінка в угандській художній літературі
Ср, 19 серпня, 16:30 - 17:30 за київським часом (14:30-15:30 BST)
Угандська авторка малої прози та романістка Дженніфер Нансубуга Макумбі увірвалася на літературну сцену в 2013 році з дебютним романом «Кінту».
Її творчість відзначається зв’язком з усними традиціями, а також гострою критикою сучасної угандійської політики. Вона обговорюватиме новий роман «Перша жінка» з редакторкою та культурною оглядачкою «The Economist» Фіамметтою Рокко.
- Подія є заздалегідь записаною, демонаструється з субтитрами англійською.
Сюзанна Боннар, Джой Харджо та Джекі Кей: Національний поет до національного поета – сонети з Шотландії
Чт, 20 серпня, 21:00 за київським часом (19:00 BST)
Приготуйтеся до тепла і дотепності, політичних та емоційних підколів та вечора звивистих історій та приголомшливої поезії.
- Подія є заздалегідь записаною.
Ванджіру Койнандж і Донна Обасекі-Огунайке: Випереджаючи Африку – Свайпінг на південь від Сахари
Пт, 21 серпня, 13:30 - 14:30 за київським часом (11:30 - 12:30 BST)
Донна Обасекі-Огунайке та Ванжіру Койнандж прагнуть розшифрувати, яким для жінок у сучасній Африці є майбутнє кохання. Вони опитали велику кількість жінок у західноафриканському регіоні про культуру випадкових зв’язків, про те, як їхні міста надихають на спілкування та чи дійсно романтика мертва. До них приєдналися письменниці Рене Акітелек Мбоя та Ефуа Ойофо і зараз вони ділитимуться своїми міркуваннями щодо дивовижних, веселих та зворушливих розмов, які в них були.
Подія є частиною серії «Африка: Баланс історій».
- Подія є заздалегідь записаною в аудіоверсії.
Пишучи не так: Голоси арабського квір-авангарду
Пт, 21 серпня, 15:00 - 16:00 за київським часом (13:00 – 14:00 BST)
Гендерно нон-комформні та сексуально різноманітні люди зазнають утисків, переслідувань та знищення по всьому світу. Використовується багато культурних концепцій, які це виправодовують – як релігійних, так і світських, як традиційних, так і запозичених. Їх чимало і вони беруть початок в історії. Проте де б у світі ми не жили і яка б форма патріархату в нас не була, завдана шкода є універсальною.
То як в цьому травматичному глобальному контексті арабська ЛГБТІКА+ спільнота творить публічне мистецтво? Якими є конкретні виклики та пріоритети для квір-митців з арабським походженням, і як творчість та активізм вплітаються у їхню роботу?
Новелістка, мемуаристка і журналістка Ранда Джаррар, драматург-документаліст і театральний режисер Рафаель Хоурі, а також дреґ-виконавець, письменник і кінорежисер Амру аль-Кадхі разом з перекладачкою та редакторкою Алісою Гутрі обговорюватимуть ці питання та читатимуть свої блискучі та потужні тексти. Наша панельна дискусія яскравих арабських квір-письменників показує, як, незважаючи ні на що, продовжують квітнути квір-життя, квір-сутність та квір-експресія.
- Подія є заздалегідь записаною.
Дуглас Стюарт: «Створення Шуггі Бейна»
Ср, 26 серпня, 19:30 - 20:30 за київським часом (17:30 - 18:30 BST)
Прирівняний до творів Алана Голлінггерста, Френка Маккурта та Ганьї Янаґігари, цей дивовижний дебютний роман – потужна і сердечна історія про любов між хлопчиком та його матір'ю.
Г'ю «Шуггі» Бейн та його мати Агнес – два чудові літературні персонажі, під час заходу їхній творець Дуглас Стюарт відповість на ваші запитання після розмови з автором Даміаном Барром.
Роман «Створення Шуггі Бейна» увійшов до лонглісту Букерівської премії 2020.
- Подія відбуватиметься наживо з Q&A з автором.
- З субтитрами англійською мовою.
Локальна команда Британської Ради також відібрала три події з програми, які відбуватимуться наживо і можуть бути цікавими для української аудиторії:
Енн Епплбом: Демократія в облозі
Пн, 24 серпня, 21:00 - 22:00 за київським часом (19:00 – 20:00 BST)
Відома американська письменниця та історик, авторка бестселеру «Червоний голод. Війна Сталіна проти України», лауреатка Пулітцерівської премії Енн Епплбом розповідатиме про свою нову книжку «Сутінки демократії», що поєднує глибоко пережиті мемуари зі значним політичним аналізом.
Особистий підхід Епплбом набуває ваги, бо вона сама була свідком піднесення та падіння демократичних настроїв у Польщі. Пишучи для «Atlantic», вона також глибоко пов'язана з політичною сценою США та Великобританії.
Від нещодавно перетворених посткомуністичних держав Східної Європи до бастіонів західної ліберальної демократії, Британії та США, Епплбом аналізує підйом нативістського, авторитарного стилю керівництва. Приєднуйтеся до неї та спеціального кореспондента BBC Аллана Літла в обговоренні роздробленого теперішнього і крихкого майбутнього ліберальної демократії.
- Подія відбуватиметься наживо з Q&A з авторкою.
Річард Голловей: Людська потреба в історіях
Вт, 25 серпня, 18:00 - 19:00 за київським часом (16:00 - 17:00 BST)
Річард Голловей – шотландський письменник, диктор, колишній единбурзький єпископ, один з провідних громадських мислителів сучасності. Він часто озвучує глибокі почуття та занепокоєння, які багато з нас намагаються чітко сформулювати.
У своїй новій книжці «Історії, яку ми розповідаємо самі собі», Голловей вирушає в особисту філософську, духовну та наукову мандрівку в пошуках відповідей на найважливіші питання, які собі ставить кожна людина. Як ми переживаємо цей каламутний, безладний досвід життя? Як ми знаходимо сенс у, ймовірно, безглуздому Всесвіті, якщо ми є однією крихітною цяточкою у нескінченності галактик, мерехтливою миттю життя за мільярд років часопростору? У новій книжці Річард Голловей показує, як історії, які ми розповідаємо самі собі, є основоположним елементом в нашій побудові сенсу. Він говорить з шотландською журналісткою Рут Вішарт про своє особисте спостереження за життям і його таємницями.
- Подія відбуватиметься наживо з Q&A з автором.
Арунгаті Рой: Портал до нового світу
Пн, 31 серпня, 18:00 - 19:00 за київським часом (16:00 – 17:00 BST)
Можна переглядати зі субтитрами та перекладом британською жестовою мовою. Виберіть версію, яку хочете дивитися за допомогою перемикача на сторінці відеоплеєра.
Письменницький шлях для Арунгаті Рой почався у 1997 році з надзвичайного успіху її роману «Бог Дрібниць», відомому українським читачам за перекладним виданням 2018 року. Згодом вона опублікувала ще один роман – «Міністерство граничного щастя» та збірку есеїв.
Після розмови з Ніколо Стуржен на Единбурзькому міжнародному книжковому фестивалі у 2019 році, Арундаті Рой знову стає гостею фестивалю і розповідатиме про нову книжку нарисів «Азаді». Назва є гаслом боротьби в Кашмірі за те, що там вважають індійською окупацією: «Азаді!» – з мови урду перекладається як «Свобода!». Слово також стало скандуванням на індійських вулицях проти проєкту індуїстського націоналізму.
Під час спалаху COVID-19 свобода, як каже Рой, набула іншого значення, і в новій книзі нарисів письменниця пропонує нам подивитися на пандемію як на портал між одним світом та іншим. У цьому випадку ми маємо можливість уявити краще майбутнє.
Під час події Рой приєднається до нас з Індії для широкомасштабної дискусії з есеїстом, диктором і журналістом Білалом Куреші.
- Подія відбуватиметься наживо з Q&A з авторкою.
#CultureUnitesUs
Інформацію про повну програму Единбурзького літературного фестивалю можете знайти тут: www.edbookfest.co.uk