Від Британської Ради в Україні

15 Травень 2020 - 11:09

Вправи на збільшення словникового запасу дитини

Багато хто думає, що діти, ніби губки, можуть увібрати та запам’ятати нелімітовану кількість слів. Але чи справді це так? 

Для багатьох дітей, які вивчають дві або навіть три мови, утримати словниковий запас та згадати потрібне слово під час тесту або коли сповнені найкращих намірів родичі просять сказати щось англійською, буває ой як непросто. Багато хто з батьків чи вчителів зазначають, що деяким дітям іноді складно згадати, що вони вивчали під час уроку, особливо коли англійські слова були абсолютно позбавлені контексту. І якщо дитина не повторює слова або не стикається з ними постійно, то навіть кольори або назви домашніх тварин, з якими не було жодних проблем на уроці, можуть викликати труднощі. 

Ми розкажемо вам про найдієвіші способи розширити словниковий запас дитини-учня початкової школи та допомогти їй запам’ятати англійські слова і пригадати їх, коли це буде потрібно.   

ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ 

Одна з найголовніших порад, як допомогти дитині вивчити більше англійських слів, – зацікавте її! Забудьте про нудне зазубрювання довгих списків неправильних дієслів, оскільки англійську ваша дитина просто зненавидить. Набагато дієвіше залучити її до захопливої гри або розказати веселу історію. Якщо ви будете виділяти ключові слова та інтонаційно їх підкреслювати, а потім попросите дитину ці слова повторити і запам’ятати, ви й незчуєтеся, як словниковий запас вашої дитини зміниться. Саме тому історії – чудовий спосіб познайомити дитину з новою лексикою, утримуючи її увагу цікавим сюжетом та яскравими ілюстраціями. Діти можуть просити вас перечитувати одну й ту саму історію декілька разів, тож врешті-решт вони неодмінно знатимуть усі слова та фрази, адже в книзі вони вживаються в контексті. Існує безліч лексичних ігор та вправ до історій на сайті LearnEnglish Kids. Ви також можете знайти багато ілюстрацій та цікавих історій для розширення словникового запасу дитини на сайті Oxford Owl website

Проте це зовсім не означає, що запам’ятовування – це погана стратегія для вивчення нових слів та фраз. Навпаки, повторювання необхідне. Завдяки йому ви будете думати про те, що говорите, а не намагатиметеся пригадати одне окреме слово. Існує багато цікавих способів закарбувати слово в пам’яті: пісні, римівки, скоромовки та ігри. Якщо ваша дитина мріє стати репером, купіть вже їй ту реперську кепку, хай проторює собі шлях до англійської реперськими стежками. До речі, реп – прекрасний спосіб довести англійську до автомату. Перегляньте кілька відео Джейсона Ревіна (також відомий як Fluency MC) на ютубі. В його арсеналі реп від прикметників до дієслів минулого часу

ПЕРСОНАЛІЗАЦІЯ

Найкраще ми запам’ятовуємо те, що стосується безпосередньо нас самих. Діти вивчають мови так само. Отже, якщо ви зможете пов’язати тему слів, які необхідно вивчити, з особистим досвідом дитини, шанси, що дитина краще запам’ятає слова, зростають. Так, наприклад, коли ви вивчаєте тварин, краще сконцентруватися на тих, які дитині подобаються, не подобаються, яких би вона хотіла мати. Яких тварин вона бачила нещодавно в парку? А яких домашніх улюбленців мають її друзі? 

Щоденні ігри зі словами – прекрасний спосіб допомогти дитині запам’ятати, що вона вивчила. Скажімо, якщо ваша дитина зазвичай робить домашнє завдання за столом на кухні, використовуйте цей простір для того, щоб зіграти в декілька лексичних ігор. Зовсім не обов’язково робити це за допомогою гаджетів, іноді 10-хвилинна гра на поєднання карток із зображеннями з картками зі словами може допомогти зробити перерву під час виконання домашньої роботи або повторити слова перед тим, як дитина почне виконувати домашнє завдання! І не варто думати, що така гра підходить лише для перевірки іменників, діти можуть поєднувати слова теперішнього й минулого часу, прикметники вищого і найвищого ступенів порівняння, антоніми тощо. 

ДОДАТКИ ТА ПРОГРАМИ ДЛЯ РОЗШИРЕННЯ СЛОВНИКОВОГО ЗАПАСУ ДИТИНИ 

І не забуваймо про технології! Більшість наших дітей вправно користуються планшетом. Подбайте про налаштування програм батьківського контролю заздалегідь, і, займаючись усього по 10 хвилин на день, ваша дитина зможе опанувати безліч слів на найрізноманітнішу тематику. І хоча ми маємо обмежувати час, який діти проводять у гаджетах, ігрові додатки неодмінно зроблять навчання веселим, заохотять до вивчення та повторення лексики в ненав’язливий спосіб. Вивчення слів в ігровій формі – основа багатьох додатків від Британської Ради для дітей

Багато хто з викладачів є прихильником Quizlet, програми для створення карток. Не варто думати, що це сайт для більш дорослих студентів, адже сьогоднішня малеча – справжні гуру інтернету! Дайте їм можливість похвалитися своїми навичками IT, створивши свій перший власний сет лексичних карток. Цей вебсайт також дозволяє додавати до карток картинки, тож навіть наймолодші школярі зможуть використовувати вже готові або створювати нові сети. А ще ви можете роздрукувати картки, які створила ваша дитина, та використовувати їх під час ваших ігор на вивчення слів. Таким чином дитина відчуватиме, що може сама обирати, що вона хоче вчити. Тож якщо наступного разу вона захоче створити картки про футбольні команди, які братимуть участь у наступному Чемпіонаті світу, хай зробить це! Матимете прекрасний привід повторити назви країн та національностей англійською!  

СКЕТЧНОУТИНГ (НОТАТКИ-ЕСКІЗИ) 

Це веселий спосіб створювати візуальні «зачіпки» для запам’ятовування інформації. Отже, ви можете запропонувати дитині створити низку малюнків за прочитаною історією або зобразити її день у парку, використовуючи малюнки та слова. Нам завжди простіше запам’ятати зображення в поєднанні зі словом, ніж слово саме по собі. І, що найважливіше, процес обробки інформації, який відбувається в нашому мозку, коли ми малюємо, допомагає нам запам’ятовувати слова набагато краще. Заведіть із дитиною спеціальний скетч-бук англійською, в якому вона зможе занотовувати важливі події зі свого щоденного життя.  

Ви можете запропонувати дітям послухати аудіокнигу та зробити малюнок, який допоміг би їм запам’ятати ключові слова з історії, яку вони слухають. На ютубі є безліч відеоуроків та інформації щодо скетч-ноутингу для учнів початкової школи. 

ПОВТОРЕННЯ

Повторення вивчених слів має стати для вашої дитини щоденною звичкою. Одним зі способів заохотити дитину до цього є запис та прослуховування себе самої. Запропонуйте дитині записати та послухати, як вона вимовляє слова з різними інтонаціями: коли вона щаслива, сумна, сердиться тощо. Повторюйте вправу, поки дитина не запам’ятає всі слова. У наш час це надзвичайно легко зробити за допомогою будь-якого мобільного телефона. Ви також можете перетворити повторення слів у гру за вечерею. Наприклад, можна, щоб дитина проговорювала «Mummy/Daddy says “книга” and (тут має бути ім’я вашого викладача) says “a book”». Якщо ви говорите більш як однією мовою вдома, це прекрасний спосіб залучити до повторення всі мови, які знає ваша дитина.