Від Британської Ради в Україні

19 Mar 2021 - 13:36

A crowd of people walking across the bridge

Незалежно від того, розглядаєте ви варіанти короткострокової роботи на літо чи шукаєте роботу на довший термін, робота в Британії – прекрасна можливість надати поштовху своїй кар'єрі та покращити свій рівень англійської.

Сьогодні Елісон Браун, експертка Британської ради у Валенсії з кар'єрного розвитку, ділиться порадами щодо того, як знайти роботу в Британії.

1. Перевірте, чи можете ви запропонувати те, що шукає роботодавець

Те, чого від вас очікує роботодавець в Україні, може суттєво відрізнятися від того, що очікує роботодавець у Британії, тому вам потрібно пересвідчитися, що ваші очікування співпадають. Так, наприклад, для більшості посад у секторі державної служби не потрібно проходити конкурс, а роботу, для виконання якої потрібно мати диплом про вищу освіту, у більшості випадків можуть виконувати випускники будь-якої спеціальності.

Про вимоги роботодавців з Великої Британії до кандидатів на різні посади можна дізнатися на сайті Національної служби працевлаштування та сайті Prospects (вакансії тільки для випускників університетів). Дослідіть найновіші тенденції у своїй спеціальності та подивіться, чи є попит на ваші вміння.

Якщо ви побачите, що існує велика різниця між тим, що хоче знайти роботодавець, та тим, що ви можете запропонувати, вам слід буде отримати необхідний досвід роботи перед тим, як ви подастеся на вакансію. Це можна зробити в Україні або в Великій Британії, займаючись волонтерською діяльністю, працюючи інтерном або здобуваючи так звані передавані навички (transferable skills) на роботі, яка хай і не зовсім пов'язана з тією роботою, на якій ви хочете працювати в майбутньому.

2. Виробіть найкращу для вас стратегію пошуку роботи

Як людину, яка дає поради стосовно кар'єри, мене часто запитують, що краще: подаватися на роботу з України чи спочатку переїхати до Великої Британії. Це, головним чином, залежить від того, яку роботу ви шукаєте, та вашого досвіду роботи.

Наприклад, для тих галузей, де існує нестача робочих рук, та посад більш високого рівня роботодавець у першу чергу розглядатиме кандидатів, які проживають за кордоном. Це також стосується короткострокової роботи на літо (наприклад, au pair чи вакансії на літні курси). В усіх інших випадках проживання в Великій Британії може стати перевагою, оскільки змагатися за роботу ви будете з кандидатами, які вже живуть у Великій Британії, до того ж вас зможуть запросити на декілька інтерв'ю одразу.

Суттєвим є також питання, де шукати роботу. Більшість вакансій можна переглянути онлайн. Ви можете обрати найкращий ресурс вакансій для себе, користуючись цією підбіркою сайтів вакансій (сам сайт іспанською мовою, проте посилання в ньому на англомовні сайти).

Деякі невеликі компанії не мають нічого проти, якщо кандидати самі надсилають їм резюме із запитом про вакансії. Тож якщо ви шукаєте роботу у сфері готельного бізнесу чи торгівлі, можливо, варто надіслати резюме до кількох потенційних роботодавців?

Ви можете урізноманітнити варіанти пошуку роботи, скориставшись послугами спеціальних агентств. Співробітники Recruitment and Employment Confederation працюють відповідно до Кодексу професійної діяльності і можуть надати суттєву підтримку на початку кар’єри. Нетворкінг також може стати в пригоді, тож не пропускайте ярмарки вакансій чи нетворкінг-групи, дотичні до вашої спеціальності.

3. Переконайтеся, що ваші знання англійською відповідають тій роботі, яку ви хочете знайти

Як би дивно це не звучало, роботодавці в Великій Британії не обов'язково запитуватимуть вас про ваш рівень володіння мовою, проте за замовчуванням від вас очікується, що ви зможете виконувати свою роботу англійською. Чи зможете ви це робити, стане зрозуміло під час процесу подачі на вакансію, тож непогано було б надати підтвердження того, що ви вивчали англійську, в резюме. 

Студенти, яких я знаю, відвідували для цього курси англійської в Україні або навчались у Великій Британії до того, як почали шукати роботу. Якщо ж вам потрібно підтвердити рівень володіння  англійською сертифікатом, ви можете розглянути декілька варіантів на сторінці Британської Ради.

Якщо рівень вашої англійської занадто низький, реалістично зважте свої можливості щодо типу робіт, які ви зможете виконувати на початку. Деякі з моїх клієнтів розпочали свій шлях на позиціях, які не мали прямого стосунку до їхньої спеціальності, або займалися волонтерською діяльністю, поки вивчали англійську у вільний час, і пізніше перейшли працювати в ту галузь, яка їх цікавила.

4. Просувайте себе англійською ефективно

Правильне використання мови для пошуку роботи – це недосліджена територія для багатьох людей, включаючи самих носіїв мови! 

Пройшовши безкоштовний онлайн-курс Британської Ради Англійська для роботи, ви зможете навчитися правильно висловлюватися на теми, пов’язані з роботою. А деякі з наших попередніх статей допоможуть вам порадами щодо того, як написати резюме англійською мовою та як підготуватися до співбесіди з роботодавцем англійською. Соціальні мережі також використовуються як інструмент для рекрутингу у Великій Британії, тож варто оновити свій профіль у LinkedIn та подати інформацію в ньому англійською. 

5. Подумайте про те, де б вам хотілося жити та скільки це буде коштувати

Вакансії відкриваються по всій Великій Британії, тому при пошуку роботи не варто обмежуватися лише такими великими містами, як Лондон. Подивіться, які вакансії наразі пропонують, у будь-якому онлайн-путівнику

Вартість проживання в різних містах Великої Британії суттєво відрізняється, тож потрібно взяти це до уваги при порівнянні заробітної плати в оголошеннях про роботу в різних частинах країни. Вартість базових витрат (як-от оренда, оплата комунальних послуг тощо) в різних містах можна подивитися на сайті Numbeo

6. Підготуйте всі документи до від'їзду 

Для громадян України потрібна спеціальна робоча віза, щоб працювати в Великій Британії. Деякі роботодавці  можуть попросити вас надати сертифікований переклад ваших дипломів та сертифікатів або довідку про зіставність від UK Naric, щоб показати, як ваші дипломи співвідносяться з британськими дипломами. Найчастіше їх просять надати у вакансіях для випускників вищих навчальних закладів. Вірогідність того, що такі документи будуть потрібні, якщо ви подаєтеся на роботу, яка не передбачає наявність диплому, малоймовірна.

Для роботи в окремих галузях вам можуть знадобитися додаткові документи (наприклад, необхідно буде надати довідку про відсутність судимості, якщо ви плануєте працювати з дітьми чи людьми вразливих груп населення). Дізнайтеся, які документи вам будуть потрібні, до того, як переїдете до Британії, щоб уникнути непорозумінь чи додаткових витрат, коли отримаєте роботу

Крім того, коли ви приїдете до Британії, вам необхідно буде оформити національну страховку. 

Як бачите, існує велика кількість чудових ресурсів, щоб допомогти вам із пошуком роботи в Британії. Тож незалежно від того, якою є ваша ситуація зараз, ви можете вже сьогодні зробити щось, щоб підвищити свої шанси знайти роботу, про яку мрієте.