Від Кет Маклеллан

23 Jan 2024 - 17:46

A guy looking and smiling at his mobile phone.

Навіть проживши кілька років в англомовній країні, ви можете відчувати розчарування від того, що досі не розумієте на 100% розмови носіїв англійської чи ранкові розважальні програмами по телебаченню (хоча вони ні для кого не мають особливого сенсу:). Добре знати англійську мову не дорівнює розуміти все і завжди. Важливо усвідомити, що це цілком нормально — досягти високого рівня володіння мовою, але відчувати труднощі слухання англійською на рівні C1.

Рівень С1 в англійській передбачає, що учень повинен “understand extended speech even when it is not clearly structured and when relationships are only implied...understand TV programmes and films without too much effort.”, тобто  "розуміти розгорнуте усне мовлення, навіть якщо воно не є чітко структурованим, а взаємозв'язки неявно виражені... розуміти телевізійні програми та фільми без надмірних зусиль". Велика різниця між цим та іншими рівнями полягає в тому, що на рівні С1 ви повинні розуміти речі, які не є явними, вміти розшифровувати приховані та непрямі значення, а також безпроблематично слухати автентичні записи носіїв мови з різними акцентами, які говорять на широкий спектр тем. У цій статті я розповім, як досягти такого рівня навичок аудіювання на рівні С1.

1. Телебачення / фільми

Найбільш доступним джерелом розважального автентичного аудіювання є телевізійні серіали та фільми. Раніше багато моїх студентів скаржилися, що їм доводилося дивитися фільми з субтитрами, але все змінилося з появою Netflix, HBO та інших стрімінгових сервісів, які пропонують усі найновіші серіали в оригінальній версії (що дуже тішить викладачів англійської мови!). Якщо перегляд в оригіналі це щось нове для вас, то варто почати з серіалу, можливо навіть того, який ви вже дивилися в дубляжі рідною мовою. Якщо це новий для вас серіал, спочатку варто увімкнути субтитри. Коли відчуєте себе більш впевнено, можете переключитися на субтитри англійською мовою, а згодом спробувати дивитися взагалі без субтитрів. Перегляд має приносити задоволення, тому не переймайтеся, якщо вам потрібні субтитри українською — головне, що ви слухаєте живі діалоги і мову в її натуральному звучанні. Більше рекомендацій, як покращити свою англійську, переглядаючи фільми, ви можете знайти тут.

Якщо ви шукаєте щось для молодших глядачів, які вивчають англійську, то ми підготували порадник, як покращити англійську вашої дитини за допомогою фільмів, в якому ви знайдете, в тому числі, корисні посилання на сайти з фільмами для дітей.

2. Новини

Пам'ятайте, що на рівні C1 ви повинні розуміти розмови на абсолютно різні теми. Тому перегляд новин або програм про поточні події може стати чудовим джерелом нової лексики та знань. Перегляд новинних репортажів (а потім більш детальне ознайомлення з темою) - це чудовий спосіб вдосконалювати розуміння більш формальної мови. Відеосюжети новин зазвичай досить короткі, тому ви можете легко знайти час на їх перегляд — 10 хвилин щоранку як корисна звичка. На BBC є розділ з відео репортажами про головні події дня.

Для американської перспективи можна дивитися відео-новини CNN. Це також може бути цікаво — порівняти, як висвітлюються міжнародні події в цих новинних ресурсах (а також порівняти британський та американський акценти!). Це також хороший спосіб познайомитися новими темами та лексикою, яка їх стосується.

3. Виступи TED

TED talks — величезне джерело аудіоматеріалів. Хоча TED-доповіді це здебільшого презентації у форматі монологу, для просунутих студентів вони є фантастичним джерелом цікавої лексики з найрізноманітніших тем — від науки до медицини, від філософії до освіти.  Їхній девіз —  "Ideas Worth Spreading" ("Ідеї, які варто поширювати"), і теми, на які говорять спікери Ted talks, перегукуються з темами, які бувають на офіційних іспитах рівня C1. Ви можете шукати доповіді за тривалістю, темою або мовою, а також створювати власні списки прослуховувань. Більшість виступів мають транскрипт, який ви можете читати під час прослуховування, на випадок, якщо щось буде незрозуміло. Для більшості виступів також доступні субтитри різними мовами. Завдяки додатку TED ви можете слухати доповіді під час прогулянки або в транспорті.

4. Подкасти

Існують буквально тисячі подкастів, багато з яких абсолютно безкоштовні. Це фантастичний спосіб отримати додаткову практику аудіювання для рівня С1. Питання, що саме слухати, залежить від ваших особистих зацікавлень.  

Ви можете обрати подкаст пов’язаний з вашим хобі (футбол чи йога), або про бізнес і роботу, інтерв'ю зі знаменитостями, кримінальні історії чи щось зовсім інше. Якщо подкаст здався складним, не здавайтеся одразу — спробуйте прослухати його кілька разів і, за потреби, зробіть нотатки. Можливо, почніть з чогось дуже короткого, поки не звикнете до такого способу прослуховування. 

Британська Рада має серію аудіоподкастів, які можна слухати через безкоштовний додаток LearnEnglish Podcasts. Інші безкоштовні додатки та ресурси для вивчення англійської мови можете знайти тут

Мій особистий фаворит — подкаст The Moth, де звичайні люди розповідають правдиві історії зі свого життя. Деякі історії веселі, деякі — зворушливі, а для тих, хто хоче вивчити англійську, це чудовий спосіб покращити свої навички сторітелінгу. Згодом ви зможете вразити друзів історіями з власного життя англійською мовою!

5. Навчальні матеріали (підготовка до екзамену)

Практика слухання, звичайно, важлива, але для того, щоб скласти іспит на рівень C1, недостатньо просто розуміти все, що чуєте. Ви також маєте виконати завдання, які розроблені таким чином, щоб трохи вас заплутати. Тому, якщо ви плануєте складати іспит, щоб отримати сертифікат про рівень володіння англійською мовою на рівні С1, важливо виконувати практичні завдання. 

На щастя, є ресурси, які допоможуть вам у цьому. Британська Рада пропонує низку онлайн відео- та аудіоресурсів, які супроводжуються вправами на розуміння. Cambridge English також має ресурси для аудіювання для різних рівнів, які допоможуть вам вдосконалити навички, необхідні для складання тестів на аудіювання.

Ви також можете переглянути наш допис у блозі про те, як підготуватися до іспиту на рівень C1 (англійська), де мова йде про іспит загалом, а не лише аудіювання.

Насправді безкоштовних ресурсів і сайтів для вивчення англійської мови, в тому числі підготовки до сертифікаційних екзаменів, є дуже багато! Головне — бажання вчитися.

6. Слухайте (і вслухайтеся!) 

Насамкінець, якщо ви перебуваєте в англомовній країні (або в місці, де багато туристів), розвивайте в собі звичку вслухатися, як люди використовують мову в реальному житті, з незакінченими реченнями, перериваннями, перефразуваннями. Саме так розмовляють люди в реальних життєвих ситуаціях, і ваша кінцева мета має полягати в тому, щоб навчитися вести такі розмови. Вміння слухати і вслухатися в розмови людей допоможе вам розвинути навички аудіювання на високому рівні!