Від Трейсі Чапелтон

04 Dec 2020 - 13:21

 Чи достатньо моїх знань з англійської, щоб допомогти дитині у вивченні мови?

Допомагаючи дитині з англійською, ви даєте їй можливість краще запам’ятати те, що вона вивчає в садочку чи школі. Та чи буде така допомога корисною, якщо ваша англійська не на достатньо високому рівні?

Не переймайтеся через свій акцент

Розмовляючи з малюками англійською, багато батьків хвилюються, що їх «поганий» акцент передасться дітям. Проте саме те, як ми говоримо, і проявляє нашу ідентичність, тому такого поняття як «хороший» акцент чи «поганий» акцент насправді не існує. Наш акцент просто відображає, ким ми є: якщо ви канадець, у вас буде канадський акцент, якщо українець – український. В самій лише Британії існує понад 50 різних акцентів, і всі разом вони утворюють багату різноманітну культуру, тому з акцентом говорять усі, навіть британці! Якщо ваша вимова чітка та зрозуміла, ваш акцент не має стати на заваді бажанню допомогти дитині вивчити англійську. 

Чим більше англійської чує ваша дитина, тим більше матеріалу вона засвоїть

Тепер, коли ви знаєте, що вам не варто перейматися через свій акцент, можете створити вдома таке англомовне середовище, яке надихне вашу дитину вчити англійську. Якщо ви шукаєте, які вправи зробити з дитиною вдома, у статтях Шони Сміт (Sheona Smith) ви знайдете багато ідей щодо ігор та рецептів приготування їжі англійською. На сайті Британської Ради ‘LearnEnglish Kids’ також можна знайти безліч практичних порад та вправ для батьків, які хочуть допомогти своїй дитині вивчати англійську вдома. 

Станьте прикладом для дитини

Один із багатьох способів, який діти застосовують при навчанні – спостереження та імітація, тому так важливо бути для дитини прикладом. Якщо ви в захваті від англійської, найімовірніше, ваша дитина реагуватиме на цю мову так само. Удосконалюйте власні навички англійської читаючи книги або переглядаючи фільми англійською, покажіть своїй дитині, що вивченні англійської – це процес, який триває безперервно, та що навіть батькам є чого навчитися! Надихайте власним прикладом і показуйте дитині, що немає нічого поганого в тому, щоб робити помилки. Якщо ви зробили помилку англійською, розкажіть дитині, що навчання на помилках – це дуже важлива частина навчального процесу, і головне в ньому – не боятися пробувати. Покажіть дитині, що ви не боїтеся розмовляти англійською зі своїми англомовними друзями чи сусідами, а якщо ви їдете у відпустку до англомовної країни – нехай дитина побачить, як легко ви можете попросити показати дорогу чи замовити їжу в ресторані. Ці на перший погляд елементарні речі насправді мають найбільший вплив на ставлення вашої дитини до навчання в довгостроковій перспективі.

А що, якщо я зовсім не володію англійською? Чи можу я допомогти своїй дитині в цьому випадку?

Уявімо, що у вас не було можливості вивчати англійську, проте ви все ж хочете допомогти своїй дитині. Не хвилюйтеся! Існує багато способів долучитися до навчання, навіть якщо самі ви англійською не розмовляєте.

Попросіть дитину навчити вас англійської. Маючи багаторічний досвід роботи з дітьми, я знаю, що вони страшенно люблять виступати в ролі вчителя. Це не лише підвищить їхню самооцінку (я знаю більше, ніж мама чи тато), а й стане приводом розмовляти англійською. Ось декілька простих способів, за допомогою яких ви можете заохотити дитину навчити вас тим словам англійською, які вона знає: 

  • Попросіть дитину провести для вас екскурсію будинком чи своєю кімнатою:

This is the bathroom, this is the kitchen, this is my bedroom, my bed, my toys, my cat, etc.

(Це ванна, це кухня, це моя кімната, моє ліжко, мої іграшки, мій кіт тощо)

  • Весела вправа на повторення назв тварин, транспорту, чисел та кольорів може вийти, якщо попросити дитину описати, порахувати та посортувати її іграшки:

it’s a fish, it’s blue / it’s a dog, it’s brown / 2 trains, 3 cars / big blocks, small blocks, etc.

(це риба, вона синя; це собака, вона коричнева; два потяги, три машини; великі кубики, маленькі кубики тощо).

  • Переберіть разом одяг: чи зможе ваша дитина назвати предмети одягу англійською?  

pants, socks, vest, trousers, jumper, t-shirt, skirt, dress, shoes, scarf, hat, etc.

(штани, шкарпетки, майка, брюки, светр, футболка, сукня, туфлі, шарф, шапка тощо).

  • Попросіть дитину показати вам місцевий парк та розказати про ті предмети, які там знаходяться:

swings, slide, sand, tree, grass, flower, tap, ant, bird, stone, etc.

(гойдалка, гірка, пісок, дерево, трава, квіти, мураха, птах, камінь)

  •  Запропонуйте дитині намалювати картину та описати її вам, це цікавий спосіб відпрацювати прикметники: 

This is a cat. The cat is happy. This is a house. The house is big. This is a tree. The tree is green. (Це кіт. Кіт щасливий. Це будинок. Будинок великий. Це дерево. Дерево зелене).

  • Дитина може сісти на місце «вчителя» та прочитати вам свою улюблену історію. Навіть якщо вона ще не вміє читати слова, вона зможе пригадати історію за допомогою малюнків.  
  • Вивчіть разом з дитиною її улюблену пісню та дії, які потрібно під цю пісню виконувати. Ви можете вповні насолодитися грою, роблячи вигляд, що не пам’ятаєте правильних слів та рухів. Повірте, дитина з радістю візьметься вас виправляти!

Використовуйте технології

Ще одним способом допомогти дитині вивчати англійську вдома є використання технологій, адже завдяки ним дитина матиме доступ до якісного англомовного контенту. В наші дні кількість онлайн-ресурсів для вивчення англійської безкінечна. У Британської ради є декілька цікавих додатків для малечі, а також історії та пісні, щоб допомогти вашій дитині вивчати англійську вдома. Книги з аудіодисками - зручний спосіб читати книжки разом з дитиною, не переймаючись власним рівнем англійської. Його можна поєднувати з переглядом мультфільмів англійською, таким чином занурення в мову відбуватиметься в природний та цікавий спосіб. До речі, ми вже розповідали, як покращити рівень вашої дитини за допомогою фільмів в одній з наших попередніх статей.

Не хвилюйтеся, якщо ваша дитина не хоче розмовляти з вами англійською

Отже, ви вже з’ясували, що ваш акцент не має ніякого значення, ви знайшли способи допомогти дитині з вивченням англійської навіть якщо не володієте цією мовою самі, а ваша дитина все ніяк не хоче розмовляти англійською. Не впадайте у відчай. Така реакція з боку дитини цілком природна – дітям властиво опиратися зміні звичок чи протистояти ситуації, яка видається їм дивною чи незручною (а те, що мама чи тато несподівано почали розмовляти іншою мовою, може видатися їм саме такою ситуацією). Не змушуйте дитину говорити англійською силоміць та не показуйте, що розчаровані, коли вона не хоче цього робити – це призведе до того, що у дитини сформується негативне ставлення до мови, а ви цього ні в якому разі не хочете! Те, що допомогло свого часу мені – формування у дитини нових звичок (можете ввести правило на розмови лише англійською в машині, чи в певний час дня, чи з надяганням дурнуватого капелюха, який би сигналізував, що прийшов час для англійської). І що б ви не робили – хай ваші заняття будуть веселими. Шукайте свій підхід – і щасти вам!