Концептуальні засади державної політики щодо розвитку англійської мови у сфері вищої освіти

На шляху України до глобалізації, англійська мова визнається  ключовою компетентністю в умовах інтеграції та глобалізації економіки, інструментом міжнародного спілкування та засобом приєднання до європейського освітнього, наукового та професійного простору. Важливість англійської мови для розширення освітніх і професійних можливостей людини визнається Україною й відображена в ряді національних стратегій та ініціатив. 

В рамках проєкту «Англійська для університетів» було проведено 2 дослідження та проаналізовано статус англійської мови у закладах вищої освіти України, особливо у викладанні англійської для професійного спілкування та навчання різних предметів англійською мовою. Результати дослідження пропонують:

  • Перегляд кількості годин / збільшення годин на курс англійської для професійного спілкування;
  • Більш ефективна координація з боку університетів щодо викладання  предметів англійською мовою;
  • Підтримка викладачів, які читають лекції англійською мовою, а саме надання можливості викладачам вдосконалювати мовленнєві вміння на курсах англійської мови;
  • Нові форми професійного розвитку викладачів у групах професійної майстерності, які створені викладачами у своїх навчальних закладах;
  • Визначення/підтвердження рівня володіння мовою студентів до того, як вони відвідуватимуть лекції англійською мовою;
  • Надання можливості викладачам англійської професійного спілкування та завідувачам кафедр іноземних мов проходження навчання з оцінювання результатів навчання;
  • Розвиток професійних вмінь є головною метою професійного розвитку викладачів англійської професійного спілкування та тих викладачів, які проводять лекції англійською мовою.

На основі цих рекомендацій проєкту «Англійська мова для університетів» було розроблено «Концептуальні засади державної політики щодо розвитку англійської мови у сфері вищої освіти в Україні» Міністерством освіти і науки України спільно з Британською Радою в Україні.

Метою державної політики щодо розвитку англійської мови у вищій освіті в Україні є підвищення якості освітніх послуг у ЗВО України, сприяння реалізації європейських та глобальних прагнень України, її економічному зростанню.