Курс «Викладання та навчання у важкі часи» — ініціатива Британської Ради, покликана підтримати вчителів і надати практичні рекомендації щодо викладання у складні часи. Курс є частиною глобального програми Британської Ради «Language for Resilience».

Впродовж трьох днів 30-годинного офлайн курсу вчителі отримують теоретичні знання і практичні інструменти та плани роботи для того, щоб у своїй педагогічній практиці кожного дня допомагати собі й своїм учням у формуванні стійкості до травми та нестабільності.

Проєкт розпочався у серпні 2022 року. Ініціатива базувалась на запиті вчителів про те, як допомогти дітям продовжувати навчання під час війни. Ми провели опитування і аналіз потреб серед близько 1,500 вчителів, які були вже задіяні у наших інших проєктах. Ми оперативно адаптували глобальні матеріали й курс Британської Ради (Мова Стійкості), запросили досвідчених тренерів з Британії та Європи та розпочали курс з першої сесії 250 вчителів в Польщі. На початку ми провели цей курс з вчителями з України, Польщі, Румунії та країн Балтії, які навчали переміщених українських дітей в країнах Європи, але потім ми сконцентрувалися тільки на вчителях, які сьогодні знаходяться і навчають дітей в Україні.

Таким чином, за рік було натреновано 1585 учителів з усіх регіонів України. Більша частина – вчителі, які є самі переміщеними особами або працюють з переміщеними дітьми. За цей рік ми також підготували українських фасилітаторів і тренерів, які допоможуть нам масштабувати проєкт. Окрім того, ми бачимо потребу у створенні середовища підтримки вчителів, які пройшли навчання в програмі. У планах створення професійних спільнот по всій країні, які допоможуть масштабувати та розвивати цей проєкт далі. Деталі оновленої програми зможемо представити найближчим часом.

Слідкуйте за новинами Британської Ради в соціальних мережах: 
https://www.facebook.com/BritishCouncilUkraine 
https://www.instagram.com/uabritish/ 

Цілі та зміст курсу

Основою 30-годинного курсу «Викладання та навчання у важкі часи» є глобальний проєкт Британської Ради «Language for Resilience». 

Мета запропонованого курсу - допомогти вчителям ідентифікувати та подолати труднощі в процесі викладання і навчання англійської мови, які виникають у зонах конфлікту, а також дослідити шляхи підтримки учнів.

Програма дозволяє вчителям поринути в зміст курсу та персоналізувати його. Учасники матимуть нагоду поділитися своїм досвідом з колегами після повернення до своїх шкіл та осередків.

Після завершення курсу вчителі зможуть:

  • сприяти формуванню стійкості до травм у себе та учнів під час навчання та викладання;
  • використовувати техніки для адаптації до швидких змін та викликів;
  • втілювати різні підходи до роботи з проявами складної поведінки в учнів;
  • застосовувати отримані базові знання для створення безпечного навчального середовища.

Серпень 2022 року: Міжнародна Літня школа «Викладання та навчання у важкі часи»

З 22 по 25 серпня 2022 року Міжнародна літня школа у Варшаві прийняла 39 зовнішньо переміщених вчителів англійської мови з України та 22 вчителів англійської з європейських країн, які навчають зовнішньо переміщених учнів з України.

Під час Літньої школи вчителі мали чудову нагоду поділитися своїм досвідом з колегами з європейських країн та розказати їм про особливості навчання українських учнів у своїх класах.

Листопад – грудень 2022 року: курс «Викладання та навчання у важкі часи»

Більше ніж 300 учителів з 230 шкіл і з 20 регіонів України подолали багаточасовий переїзд до Польщі, щоб взяти участь у курсі «Викладання та навчання у важкі часи». 

Впродовж трьох днів у дружньому колі з обіймами, сльозами й посмішками учителі обговорювали складні теми пов’язані з викладанням у класі. Де навчаються переміщені діти, а також ділилися своїм досвідом щодо ефективної організації занять у складний воєнний час.

На думку учасників, курс дуже потрібний вчителям саме сьогодні, аби допомогти собі та своїм учням у формуванні стійкості до травми та змін. Учасники дізналися як створити чутливе до травми навчальне середовище та як керувати складною поведінкою, а також опановували нові методики створення безпечного навчального середовища саме в їхній школі.

Фантастичні досвідчені українські та іноземні тренери підтримували та допомагали учасникам під час курсу.

Лютий 2023 року: курс «Викладання та навчання у важкі часи»

З 2 по 8 лютого у курсі взяла участь рекордна кількість учасників, більше ніж 500 вчителів з усієї України. Вчителі поділилися один з одним досвідом навчання у воєнний час, успіхами своїх учнів та персональними переживаннями. У дружньому колі своїх колег та тренерів Британської Ради вчителі мали змогу опанувати нові методики викладання у складному контексті сьогодення і вчилися робити клас більш безпечним місцем для учнів.

Березень 2023 року: курс «Викладання та навчання у важкі часи»

З 14 по 16 березня 2023 року Британська Рада успішно провела курс «Викладання та навчання у важкі часи» у Кракові, Польща.

Цього разу 226 учителів англійської мови з усіх куточків України мали змогу зустрітися з Лі Гібсон, директором Британської Ради в Україні, та поспілкуватися з Вірою Роговою, заступником міністра освіти і науки України. також вчителі розширили знання та поділилися досвідом, працюючи з фантастичними тренерами та експертами Британської Ради.

Ключовими акцентами курсу є створення чутливого до травми навчального середовища, управління складною поведінкою учня та створення безпечного освітнього простору.

Червень 2023 року: курс «Викладання та навчання у важкі часи»

Червневі сесії 2023 року Британська Рада успішно провела у Варшаві з 1 по 3 червня, а також у Вроцлаві 6-8 червня за підтримки Coventry University Wroclaw - партнера Британської Ради.

До курсу долучилися 215 вчителів англійської мови, які подолали далеку дорогу задля здобуття нових навичок та вмінь, пов’язаних з викладанням англійської мови в Україні під час війни. У Варшаві учасники мали змогу поспілкуватися з гостями з Великої Британії та поділитися з ними своїм баченням ефективних методик та стратегій роботи з учнем під час війни.

Вчителі обговорювали та ділилися досвідом про роботу з учнями під час війни та своїми напрацюваннями для забезпечення ефективного, безперервного та безпечного навчання.

Липень 2023 року: курс «Викладання та навчання у важкі часи»

З 18 по 20 та з 24 по 26 липня 292 вчителів англійської мови долучилися до сесій курсу «Викладання та навчання у важкі часи», які проходили в Кракові, Польща.
 
Дружній навчальний простір, підтримка колег, а також інтенсивні заняття допомогли вчителям краще розібратися в питаннях травми в освітньому процесі та факторів, які впливають на це. Досвідчені тренери Британської Ради ділилися механізмами та інструментами, які допоможуть вчителю працювати в умовах сучасності та забезпечити простір, чутливий до стану учнів.
 
В Кракові до груп також долучилися наші колеги з Британської Ради у Польщі та глобальні команди, які безпосередньо разом з групою вчителів тренувалися і брали участь у дискусіях, які пропонує курс, задля кращого та глибшого розуміння сучасного освітнього контексту України. 
 
Цього разу у заходах взяли участь 292 вчителі з різних регіонів України. Учасники мали змогу обговорити шляхи викладання у класі, які нам диктує час, а також навчитися новим методам формування безпечного освітнього простору.

Відгуки вчителів

… Я вважаю, що спілкування та співпраця з іншими вчителями дали мені кисень, щоб жити та знову думати про навчання. Зараз бачу, наскільки це було для мене необхідно. Я дізналася про різні типи мозку та про те, як змінюється поведінка людини після того, як він/вона пережив/ла травму... Було декілька практичних порад і стратегій викладання, які я збираюся застосувати у своєму викладанні.

… Учитель має не лікувати травму, а дати дитині почуватися в безпеці та навчити справлятися з емоціями… Основними перевагами (літньої школи) є можливість зустрітися віч-на-віч з колегами з інших країн та інших освітніх систем; відкрито обмінюватися думками щодо методів навчання українських учнів як в Україні, так і за її межами; висловити якомога більшу моральну підтримку українським вчителям, учням та їхнім батькам у воєнний час; дізнатися, як справлятися з викликами в новій реальності.

… Основними перевагами (літньої школи) є можливість зустрітися віч-на-віч з колегами з інших країн та інших освітніх систем; відкрито обмінюватися думками щодо методів навчання українських учнів як в Україні, так і за її межами; висловити якомога більшу моральну підтримку українським вчителям, учням та їхнім батькам у воєнний час; дізнатися, як справлятися з викликами в новій реальності.

… Ключові переваги (літньої школи) – зустрічі з колегами, які мають однакові проблеми, пов’язані зі стресом і страхом, які готові поділитися ними, та їх разом вирішити. Основні висновки – це практичні техніки та стратегії, як спочатку допомогти собі, а потім створити безпечне навчальне середовище для учнів і підтримати їх у важкі часи.

… Я не вірю, що можливо передати словами, наскільки дивовижною є програма літньої школи. Це не варіант, це має бути обов’язкова програма для тих, хто повністю відданий тому, що вони люблять та роблять. Мені випала чудова нагода взяти участь у Школі, ключові думки та ідеї якої я, безсумнівно, буду використовувати протягом усієї своєї кар’єри вчителя англійської мови.

За цим посиланням ви можете переглянути фотографії з курсу у серпні 2022 року, листопаді - грудні 2022 року, у лютому 2023 рокуу березні 2023 року, у червні 2023 та у липні 2023 року.