У 2024 році разом із низкою партнерів ми плануємо видати новий посібник з деколонізації з фокусом на Україну. Це буде перший гід на означену тему, розроблений спеціально для музеїв та закладів культурної спадщини в Україні, Великій Британії та по всьому світі.

Путівник розроблятиметься у співпраці з міжнародними партнерами та експертами у сфері культури. Він міститиме розбір конкретних прикладів і огляд найкращих практик, які дозволять  читачам поставити під сумнів припущення про роль колоніальних влад в Україні. Гід стане доступним інструментом для фахівців і всіх, хто намагається правильно визначити та описати культурну спадщину зі Східної Європи. Він також допоможе виявити приховані упередження та стереотипи, які могли виникнути внаслідок десятиліть агресивної політики колонізаторів. 

Деколонізація – це практика на всесвітньому рівні, яка зараз активно розвивається і яка є важливою для довгострокового захисту культурної спадщини в регіонах, які постраждали від колоніального правління. Цей посібник також стане інструментом для виявлення прихованих упереджень та стереотипів, які можуть виникнути в результаті десятиліть агресивних політик русифікації.

Посібник пропонуватиме кілька практичних кроків і відповіді на запитання:

  • Як ідентифікувати українську культурну спадщину?
  • Як описувати історично змінювані державні кордони?
  • Як уникати некоректної лексики, термінології та маркування?
  • Як представляти суперечливу спадщину?

Цей посібник стане результатом міжнародного партнерського проєкту, ініційованого Українським інститутом і розробленого у співпраці з Асоціацією музеїв (MA), ICOM UK та ICOM Ukraine за підтримки Британської Ради в Україні.

Посібник частково спиратиметься на методологію, використану британською Асоціацією музеїв для створення посібника «Підтримка деколонізації в музеях», опублікованого у 2021 році. Новий проєкт розширить цю роботу, досліджуючи, як зачіпати подібні теми і проблеми у контексті України та Європи.

Написання нового гіду супроводжуватиметься серією семінарів, фокус-груп і незалежного тестування. Він буде опублікований в цифровому форматі та доступний для безкоштовного завантаження влітку 2024 року. 

Стежте за новинами про розробку цього посібника  та дізнавайтеся, як ви можете зробити свій внесок в ініціативу, у наших соціальних мережах.