У межах нової програми UK/UA Creative Partnerships, започаткованої Британською Радою у співпраці з Українським інститутом, у 2024 році буде підтримано 14 партнерств між мистецькими організаціями України та Великої Британії.

UK/UA Creative Partnerships бере початок з Сезону культури Велика Британія/Україна – однорічної програми, покликаної розвивати та поглиблювати культурний діалог і зв’язки між двома країнами. 

Для того, щоб підтримати розпочату співпрацю між українськими та британськими організаціями, які працюють у сферах культури й мистецтва, у жовтні 2023 року Британська Рада та Український інститут оголосили конкурс серед партнерів Сезону культури. З 30 заявок, які надійшли організаторам, було обрано 14 найсильніших пропозицій. Успішні проєкти представляють різноманіття мистецьких форм – музику, літературу, перформанс, кіно, анімацію, візуальне мистецтво – і відбуватимуться між Великою Британією та Україною до кінця 2024 року. 

Зокрема, цього року за підтримки UK/UA Creative Partnerships у сфері кіно та рухомих зображень відбудуться: 

 • Низка показів української класики та сучасних фільмів на фестивальних майданчиках Сполученого королівства Великої Британії та Північної Ірландії. У фокусі програмування проєкту, партнерами якого стали британська організація CINECITY, Національний центр Олександра Довженка та Київський міжнародний фестиваль короткометражних фільмів (KISFF) стоятимуть визначні фігури українського кінематографа, Сергій Параджанов та Олександр Довженко. 
 • У межах Сезону культури Велика Британія/Україна Фестиваль актуальної анімації та медіа-мистецтва LINOLEUM і британський журнал про анімацію Skwigly втілили велику освітню програму, присвячену питанням ментального здоров’я і вигоранню аніматорів і митців, у 2022 році. Цього року вони зосередяться на іншому важливому аспекті освіти – продюсуванні та промоції анімаційних фільмів. Їхній новий проєкт UK/UA Animation Lab надасть змогу трьом українським аніматорам або продюсерам отримати покрокові рекомендації від британських менторів для успішної реалізації та просування анімаційного фільму.
 • Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA та найбільший документальний фестиваль Великої Британії Sheffield Doc/Fest також продовжать співпрацю після Сезону культури. Їхній новий проєкт досліджуватиме у десяту річницю російського вторгнення на Донеччину та спроби анексії Криму, як документалістика та хроніка війни можуть стати джерелом свідчень. 
 • Матиме продовження і співпраця між українським онлайн-кінотеатром Takflix та британською медіаплатформою Nowness. “Українські таланти на NOWNESS. Сезон 2” – це шоукейс художніх короткометражних фільмів від яскравих українських режисерів, створених під творчим керівництвом команд Nowness та Takflix. У межах проєкту два нових короткометражних фільми пройдуть повний виробничий цикл та будуть представлені на обох онлайн-платформах. Під час фінальної презентації проєкту на Nowness нові фільми будуть об'єднані з двома роботами з попереднього шоукейсу – призером Берлінале “Це побачення” Надії Парфан та “Київські голубники” Михайла Волкова.

У музиці заплановані такі колаборації:  

 • Британське музичне онлайн видання The Quietus, українське онлайн радіо 20ft Radio та медіа про українську сцену та музику Neformat попрацюють над проєктом “Альтернативи: нові голоси з України”. Він передбачає створення і публікацію серії розлогих статей, подкастів і плейлістів, присвячених альтернативній музиці і музичним поглядам з України. 
 • Тим часом ГО “Music Export Ukraine” об’єднає зусилля з музичним фестивалем FOCUS Wales, щоб представити там український шоукейс та українську експертизу під час індустрійної програми у 2024 році. 
 • Шотландський мистецький центр Cryptic та дніпровський Міжнародний фестиваль аудіовізуального мистецтва та нових медіа “Конструкція” започатковують тритижневу резиденцію DNIPRO//GLAGSOW для української саундартистки. Обрана мисткиня зможе зосередитися на дослідженні і створенні нової роботи у шотландському резиденційному центрі Cove Park у березні/квітні 2024 року, а вже у вересні виступити на фестивалі Sonica у Глазго. 

Візуальне мистецтво представлять: 

 • Британська організація D6: Culture in Transit, фонд ІЗОЛЯЦІЯ та Ukrainian Environmental Humanities Network продовжать досліджувати владу, видобуток викопного палива та кліматичні дії в постіндустріальних спільнотах України та Великої Британії. Їхній проєкт (Re)Grounding, розпочатий у межах Сезону культури, запросить чотирьох українських митців взяти участь у семінарах, віртуальних резиденціях, виставці робіт і дискусійній платформі. 
 • Ліверпульська Open Eye Gallery та Ukrainian. Photographies проведуть дводенний симпозіум, який має на меті розповісти про історію та різноманітність практик, що формували фотографію в Україні, з особливим акцентом на документальній фотографії та її здатності фіксувати історичні події. Всі події симпозіуму будуть записані та доступні онлайн для подальшого використання.
 • Обравши сільське господарство і місцевість як теми для свого програмування, дніпровська організація “Культура медіальна” та шотландський мистецький центр Hospitalfield запросили українських митців Діану Халілову та Олександра Неселенка взяти участь у проєктах і резиденціях, які відбудуться влітку та восени у Центрі сучасної культури у Дніпрі та Hospitalfield у Шотландії. Зокрема, Діана Халілова розроблятиме з місцевими жителями нову ітерацію свого перформанс-проєкту “Громадська кухня”, який торкається соціальних і політичних питань, що виникають навколо зерна в Україні під час війни. Олександру Неселенку буде запропоновано продовжити його дослідження про вплив війни на сільськогосподарський сектор.

У літературі та видавничій справі з’являться:  

 • “Нові голоси з України та Шотландії” – гібридна програма з онлайн подій і двотижневої резиденції у письменницькому центрі Moniack Mhor сприятиме налагодженню співпраці між авторами-початківцями з України та Шотландії та появі нових перекладів українською та англійською мовами. Співкуратори програми – PEN Ukraine, StAnza Poetry Festival і Moniack Mhor. 
 • “Історії стійкості”PEN Ukraine та English PEN запросять українського письменника написати твір, який задокументує та відзначить історії стійкості окремих людей та спільнот з України. Автору будуть запропоновані консультації для розвитку його роботи, а також одномісячна резиденція у Лондоні. Крім того, за участі автора буде проведена майстерня з розповідання історій для українських біженців та членів діаспори у Великій Британії.  

Сектор перформативного мистецтва побачить продовження проєкту “Говори тілом” від Всеукраїнської асоціації “Платформа сучасного танцю” і британського танцювального та перформативного центру The Place. Об’єднавшись із Tanec Praha (Чехія), вони запропонують групі українських танцюристів кількатижневу резиденцію з майстернями від британських і чеських практиків, що відбуватимуться у квітні 2024 у Празі. Резиденція співпадає з Чеською танцювальною платформою і зустріччю Європейської мережі танцювальних студій, тож обрані митці зможуть розширити свої контакти та побачити нові постановки. 

На перетині різних арт форм працюватимуть Національний центр Олександра Довженка та бірмінгемський мультидисциплінарний фестиваль Flatpack Festivals. Їхній проєкт “Резонанс часу: переосмислення української класики” передбачає створення нового музичного супроводу до маловідомих українських анімаційних фільмів, які зберігаються в архіві Довженко-Центру. Завдяки цьому картини отримають свіжий погляд, а глядачі у Бірмінгемі, де відбудеться прем’єра нових робіт, познайомляться з грайливою та інновативною українською анімацією 60-80-х років. 

За новинами проєктів можна стежити на сторінках згаданих організацій або у соціальних мережах Британської Ради та Українського Інституту.

Сезон культури Велика Британія/Україна був спільною ініціативою Британської Ради та Українського інституту. Він тривав з червня 2022 по червень 2023 року і включав резиденції для митців, дискусії, кіно, музику, літературу, драму та танці. У 20 містах Великої Британії було проведено понад 40 проєктів, більшість з яких відбулися наживо, а деякі - в онлайн-форматі. Тема Сезону «Сценарії майбутнього», яка спочатку мала на меті відзначити 30-річчя дипломатичних відносин між двома країнами та зміцнити культурні зв'язки, набула іншого фокусу через війну, що триває в Україні. Акцент було зроблено на змінених потребах і пріоритетах українського культурного сектору. Сезон став майданчиком, який посилив український культурний та мистецький голос у Великій Британії.