Навчальна онлайн програма для творців політик та представників сектору культурних та креативних індустрій. 

Про програму

«Підтримка креативної економіки» – навчальна онлайн-програма для творців політик та представників сектору культурних та креативних індустрій. Створена Cultural Associates Oxford та Британською Радою, цього разу програма вперше адаптована для України.

Цей курс для тих, хто прагне мати об’ємне розуміння культурних та креативних індустрій. Ви дізнаєтесь, як саме цей сектор розвивався у Великій Британії, і разом з українськими колегами зможете поміркувати, як варто адвокатувати й розвивати культурні та креативні індустрії в сьогоднішній Україні.

Запрошуємо до участі розробників політик, представників міст, секторальних асоціацій, креативних хабів, а також представників різних секторів культурних і креативних індустрій та освітян.

Всі матеріали курсу доступні українською мовою. Обіцяємо нові підходи та інструменти як саме можна плекати розвиток креативної економіки на рівні міста, регіону та країни. Також курс є нагодою розширити мережу професійних контактів із сектору.

Навчання триватиме п’ять тижнів онлайн. Разом із модулями для самостійного опрацювання на учасників чекають фасилітовані сесії онлайн для обговорення матеріалів із колегами по сектору.

Учасники отримають сертифікат про проходження навчання від Британської Ради та Cultural Associates Oxford.

Залиште нам ваші контакти, аби вчасно дізнатись про старт нового набору на програму. 

Грантова підтримка для випускників програми

У 2023 році ми запропонували учасникам, які успішно завершили програму, можливість продовжити роботу у сфері творення політик для культурних і креативних індустрій та взяти участь у нашому грантовому конкурсі. Серед 32 заявок ми обрали п’ять проєктів, які отримають фінансування у розмірі до 8000 фунтів та будуть втілені до кінця 2024 року. Це такі ініціативи:

Дослідження кадрової ситуації на ринку, бар’єрів і драйверів у роботі для представників книжкового сектору

Втілюватиме громадська організація «Культурно-видавничий проєкт ЧИТОМО».

Попри війну, тільки за попередній рік в Україні відкрилися 19 видавництв, 50 книгарень (рекорд за десятиліття), видавництва майже повернулися до показників назв і накладів 2021 року, при цьому відсоток щоденних читачів зріс понад як удвічі (Дослідженням читання Info Sapiens, 2023). Придбання прав на переклад українських книжок цьогоріч також зросло вдвічі.

У зв’язку з цими процесами Читомо запланувало нове дослідження кадрової ситуації на ринку, бар’єрів і драйверів у роботі для представників книжкового сектору. А окрім того, дослідити, яких професій (та навичок) потребує галузь сьогодні. Для цього Читомо зокрема скористається британським досвідом для запозичення найкращих практик і розкаже про українські професійні практики в умовах виживання. 

Результати дослідження будуть опубліковані на сайті Читомо у форматі звіту українською та англійською мовами разом із серією статей про нові професії у галузі. 

Є РОЗМОВА

Втілюватиме громадська організація «Мистецьке об’єднання «ПЛАЙ».

До повномасштабного вторгнення «ПЛАЙ» ініціювали зустрічі «Є РОЗМОВА» для представників різних секторів, влади і бізнесу. Відбулось дві такі зустрічі, де згадані представники вперше зустрілись в єдиному просторі й почали діалог про актуальні проблеми розвитку культури у місті. 

«ПЛАЙ» планує поглибити проєкт «Є РОЗМОВА», запровадивши його на стратегічних майданчиках міста (колишній завод «Кристал» – тепер «Технопарк «Кристал», колишній дитячий санаторій ім. Коцюбинського – тепер проєкт ревіталізації простору «Територія «SUN», колишній кінотеатр ім. Коцюбинського – тепер потенційний «Музей сучасного мистецтва»), які в майбутньому складатимуть локальну екосистему для розвитку ККІ (культурних і креативних індустрій). 

Ідея проєкту – дослідити сектори креативних індустрій (реклама, архітектура, ремесла, дизайн, мода, виробництво кіно- та відеопродукції, музика та інші) та провести серію із шести спільних заходів із представниками різних креативних секторів, влади та бізнесу. У такий спосіб «ПЛАЙ» спробує створити умови для взаємодії та налагодження зв’язків між різними гравцями ККІ, а також номінування цих індустрій як перспективної сфери розвитку міста. 

КультПравоФорм

Втілюватиме ГО «Центр суспільних інновацій» у колаборації з Львівською національною академією мистецтв та іншими інституціями.

Для формування ефективних політик у галузі культури та креативних індустрій необхідні дослідні та аналітичні центри. 

Центр суспільних інновацій, ЛНАМ, Інститут стратегії культури та супутні громадські організації за останні роки налагодили тісну співпрацю, акумулювали унікальний науковий потенціал та потенціал інститутів громадянського суспільства, встановили горизонтальні зв’язки зі стейкхолдерами культури та набули досвід участі в обґрунтуванні та реалізації державної культурної політики як на національному, так і на локальному рівнях.

Наступний крок цього об’єднання – створити дослідний центр при ЛНАМ за співучасті провідних активних організацій сектора. У 2024 році першим етапом запуску роботи центру стане проєкт «КультПравоФорм», який буде покликаний сформувати аналітичну базу для здійснення культурної політики України у трьох напрямках:

  • Реформа мистецької освіти
  • Збереження культурної спадщини
  • Державна політика підтримки та розвитку культурних і креативних індустрій (ККІ).

У межах проєкту будуть підготовлені 9 аналітичних записок для органів влади з аналітикою та рекомендаціями щодо реалізації культурної політики, проведені круглі столи, а також записані подкасти та відеоінтерв’ю з авторами аналітики. Основна ідея усіх заходів – скоординувати активних стейкхолдерів та розробити інструменти, завдяки яким культурна політика України буде реалізовуватися з урахуванням реального потенціалу, можливостей та пріоритетів розвитку сектора.

Design4UA Docs Project

Втілюватиме громадська організація «Дизайн для України/Design for Ukraine».

Маючи на меті захист прав інтелектуальної власності та авторського права у креативних індустріях, ГО «Дизайн для України/Design for Ukraine» розробить систему документів для роботи дизайнерів й ілюстраторів. Цими документами можна буде скористатися як взірцями для ознайомлення і подальшої індивідуальної адаптації з урахуванням інтересів митців як виконавців. Окрім того, планується створення супутніх матеріалів – керівництва з роботи з документами, – де буде описана важливість захисту прав та зв'язок з ціноутворенням, поради, чек-лісти, аргументи на користь тих чи інших положень, рекомендації з ведення перемовин. 

Проєкт також передбачатиме проведення серії вебінарів від провідних юристів в галузі. Контент залишиться в записі на Youtube-каналі Desig4Ukraine і допоможе зорієнтуватися в складних питаннях, пов’язаних з укладанням договорів та проведенням перемовин.

Майстерня практиків культури. Культурні інституції в часі війни: від адаптації до трансформації

Втілюватиме заклад вищої освіти «Український католицький університет».

«Майстерня практиків культури» – це освітня платформа для професійного розвитку, особистого зростання, налагодження і підтримки партнерства у сфері культури. Вона має статус сертифікатної програми, акредитованої в Українському католицькому університеті. Програма орієнтована насамперед на професіоналів у сфері культури, які потребують актуалізації знань про культуру і її роль у суспільстві, а також практичних навичок у розробці і здійснення програмної і проєктної діяльності. 

Перші дві ітерації програми відбулись у 2021 і 2022 роках, згуртувавши й підсиливши понад 30 дієвців культури. Кожна ітерація освітньої програми має унікальний тематичний фокус («Зміни в культурі» і «Картографування досвіду» відповідно), складається з 6-7 тематичних модулів, завдяки яким учасниці/ки мають змогу зібрати й опрацювати ідеї для розвитку інституції чи проєкту, налагодити нові партнерства, розширити й поглибити свої знання і навички. У тематичних модулях програми беруть участь запрошені експерти, відбуваються практичні тренінги та світоглядні дискусії. 

Цьогорічна третя ітерація програми матиме у фокусі адаптацію і трансформацію культурної сфери в актуальних умовах. Учасниці/ки працюватимуть у форматі тижневого інтенсиву на кампусі УКУ. Майстерня буде орієнтована на підтримку дієвців культури, які попри все залишаються у професійній сфері і готові до переосмислення ролі/покликання/функцій культурних інституцій в умовах війни і підготовки до відбудови та відновлення. 

«Підтримка креативної економіки» – це навчальна онлайн-програма для творців політик та представників сектору культурних та креативних індустрій, створена Cultural Associates Oxford та Британською Радою. Восени ми плануємо новий набір, тож стежте за оголошеннями.